Razie v Brně: pět z obviněných jde do vazby včetně radního Švachuly

  10:11aktualizováno  19:10
V korupční kauze kolem politika Jiřího Švachuly (ANO) soud po několikahodinovém jednání poslal do vazby radního Švachulu, úředníka Petra Liškutina a tři podnikatele. Všichni jsou obvinění v kauze zakázek městské části Brno-střed spolu s dalšími čtyřmi lidmi. Jejich obhájci odmítli cokoli komentovat.

Vyjádřil se pouze brněnský advokát Pavel Hála. „Nechápu to. Je zadržený na základě výpovědi korunního svědka stíhaného v jiných věcech. Přitom můj klient nikdy nebyl trestaný,“ řekl Hála a sdělil pouze iniciály svého klienta - P. K.

Soudce Libor Hanuš po jednání informoval, že do vazby bylo vzato všech pět obviněných, u kterých bylo toto opatření navrženo. Kromě Švachuly jde o šéfa investičního odboru radnice Brno-střed a neuvolněného místostarostu městské části Ivanovice za hnutí ANO Petra Liškutina, jednatele realitní firmy Finrax Pavla Ovčarčina, jednatele realitní společnosti Geotest Real Petra Kaláška a šéfa stavební firmy Kros-stav Lubomíra Smolku. 

„Důvodem jsou mimo jiné vysoké tresty, které obviněným hrozí. Mohou dostat od deseti a půl roku nahoru,“ uvedl soudce Libor Hanuš.

Dále také řekl, že muži jsou stíhání kvůli trestným činům účast na organizované trestné skupině a sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek.

Fotogalerie

Dozorující státní zástupce Radek Mezlík je přesvědčený, že mají proti obviněným dostatek důkazů. 

„Shromažďování trvalo dva roky, podařilo se nám to utajit do poslední chvíle,“ poznamenal. Podle jeho slov je v této kauze důležitým svědkem brněnský podnikatel Saman El Talabani. „Usiluje o statut spolupracujícího obviněného, připojili se i další stíhaní,“ nastínil. 

V souvislosti s razií bylo obviněno celkem devět lidí, identita všech zatím není známá. Čtyři jsou stíháni na svobodě.

Od pondělí má být úřad městské části Brno-střed, kde zásah probíhal, opět v plném provozu. 

Švachula měl na starost správu bytových domů

V souvislosti s kauzou padá hlavně jméno bývalého místostarosty Brna-střed a současného radního Švachuly, u­ nějž doma ve čtvrtek zasahovali policisté. 

Politik, který v minulosti sponzoroval hnutí ANO částkou 115 tisíc korun, má od roku 2014 na starosti investice a správu bytových domů, tedy klíčové gesce pro zadávání veřejných zakázek.

Švachula je s veřejnými zakázkami spojený více než jen působením ve vedení největší brněnské městské části, která má rozpočet 800 milionů. Od roku 2017 je totiž i členem rozkladové komise pro veřejné zakázky v Brně na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kde policie také ve čtvrtek zasahovala.

Vedle Švachuly se zaměřila i na jeho spolustraníka a předsedu brněnské organizace hnutí ANO Pavla Dvořáka.

„Byl jsem v kontaktu s ­orgány činnými v trestním řízením a poskytoval jsem jim veškerou součinnost,“ uvedl pro MF ­DNES. Na otázku, zda se policie zajímala o­ veřejné zakázky na Brně-střed a ­zda u něj provedla domovní prohlídku, nechtěl odpovědět.

Podle jeho předchůdkyně na postu předsedkyně brněnské organizace ANO a dnes už i bývalé členky hnutí Marie Škárkové měli k­ sobě Švachula s Dvořákem velmi blízko. „Říkal mi, že udělá vždycky to, co řekne Švachula,“ poznamenala Škárková (čtěte také Policisté rozkrývají pavučinu radního Švachuly)

Zakázky za desítky milionů

MF DNES se v pátek potvrdila informace, že se policie zajímá o brněnskou stavební firmu KROS-stav. Kvůli ní totiž byli detektivové pro dokumenty ve Fakultní nemocnici v Bohunicích. „Policie chtěla vědět informace o vztahu nemocnice a­ dvou konkrétních firem. Jedna společnost pro nás ale vůbec nic nedělala, druhá měla jen dvě zakázky malého rozsahu za 80 a 241 tisíc,“ řekl ředitel nemocnice Roman Kraus.

Razie v Kapschi, Brně a u Faltýnka. Má jít o korupci kvůli zakázce na mýtné

Právě dvě zakázky v této hodnotě získala podle údajů z registru smluv firma KROS-stav. Na Brně-střed uspěla tato společnost od roku 2016 v tendrech za zhruba 26 milionů korun. Redakce MF DNES se snažila kontaktovat šéfa zmíněné stavební společnosti Lubomíra Smolku, jenže neúspěšně. „Pan Smolka tady teď není a­ ani žádné rozhovory podávat nebude,“ sdělila v pátek jeho asistentka a­ zavěsila.

Podobně nebylo možné sehnat ani šéfa firmy MTc-stav Ivana Trunečku, o němž se od čtvrtka hovoří jako o jednom z dalších lidí, o něhož se policisté zajímají. „Není tady ani pan Trunečka ani jeho syn. Pan Trunečka už je opravdu starší pán a nechtěl by se v této věci určitě ani vyjadřovat,“ řekla sekretářka.

Z dalších podnikatelů je v hledáčku policistů jednatel firmy Finrax Pavel Ovčarčin, šéf společnosti Geotest Real Petr Kalášek či majitel detektivní agentury Saman El-Talabani.

Investice už vede náhradník

Podle dostupných informací jsou mezi vyšetřovanými i dva vysocí úředníci radnice Brno-střed: šéf investičního odboru Petr Liškutin a Petr Kosmák, který měl na starosti správu nemovitostí. Vedení městské části Brno-střed připravuje hloubkovou kontrolu dosud otevřených zakázek investičního odboru.

Podle starosty Vojtěcha Mencla (ODS) policie zkoumá starší zakázky investičního odboru. „Týká se to minulého volebního období, minulé koalice, kdy ODS byla v opozici,“ řekl starosta. Doplnil, že řízení odboru investičního a správy bytových domů do vyšetření celé situace převezme tajemník radnice Petr Štika.

Policisté rozkrývají pavučinu radního Švachuly, cílí i na podnikatele

Že se mělo manipulovat s veřejnými zakázkami na Brně-střed je pozoruhodné i v kontextu s tvrzením minulé koalice, že se snaží jakýmkoliv machinacím zabránit. Všechna výběrová řízení v hodnotě nad 50 tisíc korun rozhodla v roce 2015 zveřejňovat na internetu, aby nabídku mohl předložit jakýkoliv zájemce. „Městské části může nový systém přinést úspory milionů korun,“ prohlásil tehdy místostarosta Švachula.

Jenže například u obnovy kryté tržnice na Zelném trhu se cena se vyšplhala kvůli komplikacím ze 45 na 70 milionů. Kriminalisté si také přišli pro dokumenty do firmy Moravostav Brno, jež se na rekonstrukci podílela, a vysvětlení musel podávat i autor návrhu obnovy tržnice architekt Michal Palaščák.

Radnice Brna-střed si v minulosti také zadala vypracování protikorupčního auditu u občanského sdružení Oživení. Zatímco tehdejší starosta za Žít Brno a­ nyní místostarosta za hnutí ANO Martin Landa říká, že dopadl celkem dobře, právník sdružení Marek Zelenka naopak uvedl, že z auditu vyplynula poměrně závažná korupční rizika a sada doporučení. „Je však férové říct, že v kontextu České republiky jde o korupční rizika zásadně rozšířená,“ doplnil.

Jako příklad slabiny uvedl, že jednu zakázku měl na starosti od zadání až po kontrolu jeden úředník, který tak případně mohl zahladit stopy, pokud byla zakázka dělána pochybným způsobem nebo na míru některému uchazeči. Kontrolu by tak podle něj měl mít na starosti někdo jiný.

Hned v pondělí proběhne koaliční jednání vládnoucích stran ODS, KDU-ČSL a hnutí ANO. „Musíme zjistit, co se vlastně stalo,“ vysvětlil šéf brněnské ODS a zastupitel Brna-střed Robert Kerndl. Na úterý je poté svolané mimořádné jednání kontrolního výboru a ve středu se mají sejít všichni zastupitelé.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Známý brněnský hotel zruší pasáž, zavře tím průchod fungující dvě stě let

Budova brněnského hotelu Slovan je z obou stran neprodyšně zakrytá...

Brněnský hotel Slovan se po rekonstrukci vrátí k původnímu názvu Passage, desítky let fungující průchod z Lidické ulice...

Muzikou proti režimu. Na koncerty se sháněla razítka a maskovaly kapely

Utajený rockový festival v Žabčicích v roce 1982. O rok později akci rozprášili...

Vyjádřit nesouhlas s vládou komunistické strany v Československu a alespoň na chvíli cítit volnost a svobodu. I proto...

Kdysi sloužil vrchnosti, nyní bude most u rakouských hranic znovu ozdobou

Historický cihlový most u Mikulova dostane zpět svou podobu ze 17. století....

Jako za doby Dietrichštejnů to bude vypadat v pohraničí za Mikulovem. V tamní krajině je totiž dlouho zapomenutý a...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz