Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Razie v Brně: pět z obviněných jde do vazby včetně radního Švachuly

  10:11aktualizováno  19:10
V korupční kauze kolem politika Jiřího Švachuly (ANO) soud po několikahodinovém jednání poslal do vazby radního Švachulu, úředníka Petra Liškutina a tři podnikatele. Všichni jsou obvinění v kauze zakázek městské části Brno-střed spolu s dalšími čtyřmi lidmi. Jejich obhájci odmítli cokoli komentovat.

Vyjádřil se pouze brněnský advokát Pavel Hála. „Nechápu to. Je zadržený na základě výpovědi korunního svědka stíhaného v jiných věcech. Přitom můj klient nikdy nebyl trestaný,“ řekl Hála a sdělil pouze iniciály svého klienta - P. K.

Soudce Libor Hanuš po jednání informoval, že do vazby bylo vzato všech pět obviněných, u kterých bylo toto opatření navrženo. Kromě Švachuly jde o šéfa investičního odboru radnice Brno-střed a neuvolněného místostarostu městské části Ivanovice za hnutí ANO Petra Liškutina, jednatele realitní firmy Finrax Pavla Ovčarčina, jednatele realitní společnosti Geotest Real Petra Kaláška a šéfa stavební firmy Kros-stav Lubomíra Smolku. 

„Důvodem jsou mimo jiné vysoké tresty, které obviněným hrozí. Mohou dostat od deseti a půl roku nahoru,“ uvedl soudce Libor Hanuš.

Dále také řekl, že muži jsou stíhání kvůli trestným činům účast na organizované trestné skupině a sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek.

Fotogalerie

Dozorující státní zástupce Radek Mezlík je přesvědčený, že mají proti obviněným dostatek důkazů. 

„Shromažďování trvalo dva roky, podařilo se nám to utajit do poslední chvíle,“ poznamenal. Podle jeho slov je v této kauze důležitým svědkem brněnský podnikatel Saman El Talabani. „Usiluje o statut spolupracujícího obviněného, připojili se i další stíhaní,“ nastínil. 

V souvislosti s razií bylo obviněno celkem devět lidí, identita všech zatím není známá. Čtyři jsou stíháni na svobodě.

Od pondělí má být úřad městské části Brno-střed, kde zásah probíhal, opět v plném provozu. 

Švachula měl na starost správu bytových domů

V souvislosti s kauzou padá hlavně jméno bývalého místostarosty Brna-střed a současného radního Švachuly, u­ nějž doma ve čtvrtek zasahovali policisté. 

Politik, který v minulosti sponzoroval hnutí ANO částkou 115 tisíc korun, má od roku 2014 na starosti investice a správu bytových domů, tedy klíčové gesce pro zadávání veřejných zakázek.

Švachula je s veřejnými zakázkami spojený více než jen působením ve vedení největší brněnské městské části, která má rozpočet 800 milionů. Od roku 2017 je totiž i členem rozkladové komise pro veřejné zakázky v Brně na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kde policie také ve čtvrtek zasahovala.

Vedle Švachuly se zaměřila i na jeho spolustraníka a předsedu brněnské organizace hnutí ANO Pavla Dvořáka.

„Byl jsem v kontaktu s ­orgány činnými v trestním řízením a poskytoval jsem jim veškerou součinnost,“ uvedl pro MF ­DNES. Na otázku, zda se policie zajímala o­ veřejné zakázky na Brně-střed a ­zda u něj provedla domovní prohlídku, nechtěl odpovědět.

Podle jeho předchůdkyně na postu předsedkyně brněnské organizace ANO a dnes už i bývalé členky hnutí Marie Škárkové měli k­ sobě Švachula s Dvořákem velmi blízko. „Říkal mi, že udělá vždycky to, co řekne Švachula,“ poznamenala Škárková (čtěte také Policisté rozkrývají pavučinu radního Švachuly)

Zakázky za desítky milionů

MF DNES se v pátek potvrdila informace, že se policie zajímá o brněnskou stavební firmu KROS-stav. Kvůli ní totiž byli detektivové pro dokumenty ve Fakultní nemocnici v Bohunicích. „Policie chtěla vědět informace o vztahu nemocnice a­ dvou konkrétních firem. Jedna společnost pro nás ale vůbec nic nedělala, druhá měla jen dvě zakázky malého rozsahu za 80 a 241 tisíc,“ řekl ředitel nemocnice Roman Kraus.

Razie v Kapschi, Brně a u Faltýnka. Má jít o korupci kvůli zakázce na mýtné

Právě dvě zakázky v této hodnotě získala podle údajů z registru smluv firma KROS-stav. Na Brně-střed uspěla tato společnost od roku 2016 v tendrech za zhruba 26 milionů korun. Redakce MF DNES se snažila kontaktovat šéfa zmíněné stavební společnosti Lubomíra Smolku, jenže neúspěšně. „Pan Smolka tady teď není a­ ani žádné rozhovory podávat nebude,“ sdělila v pátek jeho asistentka a­ zavěsila.

Podobně nebylo možné sehnat ani šéfa firmy MTc-stav Ivana Trunečku, o němž se od čtvrtka hovoří jako o jednom z dalších lidí, o něhož se policisté zajímají. „Není tady ani pan Trunečka ani jeho syn. Pan Trunečka už je opravdu starší pán a nechtěl by se v této věci určitě ani vyjadřovat,“ řekla sekretářka.

Z dalších podnikatelů je v hledáčku policistů jednatel firmy Finrax Pavel Ovčarčin, šéf společnosti Geotest Real Petr Kalášek či majitel detektivní agentury Saman El-Talabani.

Investice už vede náhradník

Podle dostupných informací jsou mezi vyšetřovanými i dva vysocí úředníci radnice Brno-střed: šéf investičního odboru Petr Liškutin a Petr Kosmák, který měl na starosti správu nemovitostí. Vedení městské části Brno-střed připravuje hloubkovou kontrolu dosud otevřených zakázek investičního odboru.

Podle starosty Vojtěcha Mencla (ODS) policie zkoumá starší zakázky investičního odboru. „Týká se to minulého volebního období, minulé koalice, kdy ODS byla v opozici,“ řekl starosta. Doplnil, že řízení odboru investičního a správy bytových domů do vyšetření celé situace převezme tajemník radnice Petr Štika.

Policisté rozkrývají pavučinu radního Švachuly, cílí i na podnikatele

Že se mělo manipulovat s veřejnými zakázkami na Brně-střed je pozoruhodné i v kontextu s tvrzením minulé koalice, že se snaží jakýmkoliv machinacím zabránit. Všechna výběrová řízení v hodnotě nad 50 tisíc korun rozhodla v roce 2015 zveřejňovat na internetu, aby nabídku mohl předložit jakýkoliv zájemce. „Městské části může nový systém přinést úspory milionů korun,“ prohlásil tehdy místostarosta Švachula.

Jenže například u obnovy kryté tržnice na Zelném trhu se cena se vyšplhala kvůli komplikacím ze 45 na 70 milionů. Kriminalisté si také přišli pro dokumenty do firmy Moravostav Brno, jež se na rekonstrukci podílela, a vysvětlení musel podávat i autor návrhu obnovy tržnice architekt Michal Palaščák.

Radnice Brna-střed si v minulosti také zadala vypracování protikorupčního auditu u občanského sdružení Oživení. Zatímco tehdejší starosta za Žít Brno a­ nyní místostarosta za hnutí ANO Martin Landa říká, že dopadl celkem dobře, právník sdružení Marek Zelenka naopak uvedl, že z auditu vyplynula poměrně závažná korupční rizika a sada doporučení. „Je však férové říct, že v kontextu České republiky jde o korupční rizika zásadně rozšířená,“ doplnil.

Jako příklad slabiny uvedl, že jednu zakázku měl na starosti od zadání až po kontrolu jeden úředník, který tak případně mohl zahladit stopy, pokud byla zakázka dělána pochybným způsobem nebo na míru některému uchazeči. Kontrolu by tak podle něj měl mít na starosti někdo jiný.

Hned v pondělí proběhne koaliční jednání vládnoucích stran ODS, KDU-ČSL a hnutí ANO. „Musíme zjistit, co se vlastně stalo,“ vysvětlil šéf brněnské ODS a zastupitel Brna-střed Robert Kerndl. Na úterý je poté svolané mimořádné jednání kontrolního výboru a ve středu se mají sejít všichni zastupitelé.

Autoři: ,

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

  • Nejčtenější

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Pizza za spolubydlení. Do Brna se vracejí vysokoškoláci, nemají ale kde spát

Premium Vysokoškoláci míří zpátky do Brna na první prezenční výuku po téměř roce a půl. Mnozí se však nemají kam vrátit. Koleje...

Studenti by měli zase česat chmel, navrhuje komunistický matador Pojezný

Letos je to 100 let od vzniku KSČ, zároveň je ale v roce tohoto výročí možné, že komunisté vůbec poprvé vypadnou z...

VIDEO: Má krátké vlasy, ale je to žena. Lidovci to zkoušejí s „vtipem“

Stereotypy kolem postavení mužů a žen ve společnosti, které provázejí předvolební kampaň lidovců, nemají zřejmě konce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Ve dvojpruhu zastavilo jen jedno auto, druhé ženu srazilo

Děsivě vypadající dopravní nehodu vyšetřují brněnští dopravní policisté. Auto, které nezastavilo, u přechodu jako vůz v...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

VIDEO: Ve dvojpruhu zastavilo jen jedno auto, druhé ženu srazilo

Děsivě vypadající dopravní nehodu vyšetřují brněnští dopravní policisté. Auto, které nezastavilo, u přechodu jako vůz v...

Raději bez známek a biflování. Zavření škol zvýšilo zájem o alternativní výuku

Premium Stále více rodičů dává přednost školám s alternativní výukou nebo domácímu vzdělávání. Mnohé z nich k tomu přiměly...

Měření prokázalo další pokles protilátek proti covidu u očkovaných seniorů

Opakované testování protilátek u očkovaných lidí potvrdilo, že jejich hladina dále klesá. Společnost Podané ruce...

Letošní dvanácté dítě z babyboxu vyzvedla v noci sestra v brněnské nemocnici

V brněnském babyboxu nalezla zdravotní sestra v noci na neděli novorozence zabaleného ve fialovém ručníku. Dívka je v...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...