Faltýnkovo jednání s Kapschem a šéfem antimonopolního úřadu udivilo Ťoka

  13:17aktualizováno  16:43
Ministra dopravy za ANO Dana Ťoka překvapily informace o tom, že předseda klubu poslanců ANO Jaroslav Faltýnek jednal s šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem kvůli zakázce na mýto a to poté, co se sešel s firmou Kapsch. „Nemyslím si, že je úkolem kohokoli v politice jednat s účastníky soutěže,“ řekl Ťok. V dozorčí radě ČD Cargo podle něj skončil Jaroslav Švachula.

Ministr dopravy Dan Ťok | foto:  Petr Topič, MAFRA

Bude chtít při jednání poslaneckého klubu ANO vysvětlení od Faltýnka k tomu, že podle policejních odposlechů řekl předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Rafajovi, že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch.

Fotogalerie

„Jestli se to potvrdí, tak z toho budu docela překvapený, nechci říci šokovaný. Jsou to věci, které bych nečekal,“ řekl Ťok. A jak by se měl zachoval Faltýnek, kdyby se zveřejněné informace o jeho schůzkách s vedením firmy Kapsch a pak s šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže potvrdily? 

„Z toho musí jak pan premiér, tak pan první místopředseda hnutí ANO vyvodit nějaké důsledky,“ prohlásil ministr dopravy Ťok.

Jednání Faltýnka projedná Sněmovna. Navrhne to ODS i on sám

Počínání Faltýnka chce řešit opoziční ODS na jednání Sněmovny. „Zveřejněné informace jsou velmi vážné. V úterý navrhneme zařazení mimořádného bodu v této věci na jednání Poslanecké sněmovny,“ uvedl již o víkendu předseda ODS Petr Fiala.

„Já nevidím důvod, aby Poslanecká sněmovna suplovala roli orgánů činných v trestním řízení,“ řekl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Ale sám Faltýnek v pondělí řekl ČT, že sám navrhne, aby Sněmovna projednávala bod, v jehož rámci by poslancům vysvětlil své počínání.

Švachula skončil, protikorupční iniciativy chtějí konec Rafaje

Ťok při příchodu na jednání vlády řekl, že pět protikorupčních iniciativ poslalo všem členům vlády dopis, aby se zabývali odvoláním Rafaje z čela antimonopolního úřadu. „My jsme všichni dostali dopis, asi se o něm budeme bavit, ale já to asi iniciovat nebudu,“ řekl ministr Ťok. Požadují to Oživení, EconLab, Frank Bold, Otevřená společnost a Nadační fond proti korupci.

Vláda se tím ale vůbec nezabývala. „Vláda respektuje presumpci neviny,“ řekl ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek. Zdůraznil, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je nezávislý.

Syn Faltýnka koupil vilu od stíhaného. A Brno mu dalo stamilionové zakázky

Ťok potvrdil, že v dozorčí radě společnosti ČD Cargo skončil bývalý místostarosta Brna-střed, dnes radní této městské části za hnutí ANO Jaroslav Švachula, jeden z devíti obviněných při razii Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Já jsem s panem generálním ředitelem Českých drah mluvil a říkal mu, že by měli zvážit, jestli by měli mít tohoto člena dozorčí rady,“ uvedl ministr dopravy.

Odposlechy neunikly od policie, míní ministr vnitra Hamáček

Ministr vnitra Hamáček při příchodu na jednání vlády řekl, že se po schůzce s policejním prezidentem Janem Švejdarem nedomnívá, že policejní odposlechy týkající Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a firmy Kapsch unikly do médií od policie.

Hamáček řekl, že Švejdar celou věc prošetřil. Vysvětlení policejního prezidenta považuje za dostačující. K odposlechům má totiž přístup řada dalších lidí - státní zástupci, obvinění či advokáti. Citace z příkazu k domovní prohlídce u Faltýnka se objevily v sobotním Právu. Policisté ve čtvrtek zasahovali v brněnském sídle antimonopolního úřadu, v pražském sídle firmy Kapsch i u Faltýnka doma.

Dokud je Faltýnek v roli svědka, není podle Hamáčka důvod, aby měl vládní koalici cokoli vysvětlovat, stejně tak to vnímá i v případě Rafaje. „Teď není na pořadu dne, abychom dělali nějaké urychlené kroky,“ řekl Hamáček.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

Češi volí europoslance. Zajímalo to však zatím jen každého desátého voliče

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz