Pokud Faltýnek udělal něco proti principům ANO, okamžitě skončí, řekl Babiš

  17:30aktualizováno  13. března 12:43
Pokud by se prokázalo, že místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek udělal něco proti principům hnutí, okamžitě skončí. Řekl to premiér Andrej Babiš v pořadu Rozstřel na iDNES.cz. Hovořil i o nedávném setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem, či o rozdělení rolí českého prezidenta a premiéra i o kyberbezpečnosti v Evropě.

Premiér odpovídal na dotaz týkající se podezření kolem ovlivňování soutěže na výběr dálničního mýtného, kde Faltýnek v tomto případu figuruje. Podle Babiše žádná kauza Faltýnek není.

„Média se snaží podsouvat lidem, že je nějaká kauza Faltýnek,“ řekl Babiš. Podle premiéra je ale kauza o podezření dvou zaměstnanců, ale kauza Faltýnek ale žádná není.

O schůzce Faltýnka s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem a ředitelem české pobočky Kapsch Karlem Feixem Babiš nevěděl. „Asi není dobře, že se s ním (Rafajem) setkal v nějakém hotelu,“ poznamenal Babiš.

„Je to podezřelé od začátku, byly vyřazené firmy, které byly daleko levnější, na to byly podané i trestní oznámení. Když jsme dosedli na ministerstvo, tak smlouva s Kapschem ani nebyla k nalezení a byl to problém i ve Sněmovně.“

Babiš řekl, že kauza mu připomíná nedávný případ, kdy ministryni Dostálové policie zabavila počítač. „Paní ministryně ani nebyla na výslechu, dávají se tady nějaké nálepky, ale ve skutečnosti to tak nebylo, řekl Babiš.

Pokud by se prokázalo, že Faltýnek udělal něco, co není v souladu s jeho hnutím, tak podle Babiše okamžitě skončí. „Pokud by se skutečně prokázalo, že udělal něco proti principům našeho hnutí, tak skončí okamžitě. A to jsem mu jednoznačně řekl,“ řekl premiér.

Británie se nachází v politickém chaosu

Téma Rozstřelu se točilo i kolem situace ve Velké Británii, která se v současnosti nachází v politickém chaosu.

„Je to skutečně chaos,“ souhlasí Babiš. „(Premiérka Theresa) Mayová očividně nemá podporu ani ve svojí straně a dnes se hlasuje, jestli vláda odsouhlasí takzvaný divoký brexit, což se asi nestane. Pak jsou tu různé scénáře, jako třeba předčasné volby. Pokud jsou Britové aspoň trošku příčetní, tak požádají o prodloužení lhůty,“ řekl Babiš.

Fotogalerie

Premiér se dále na téma Velké Británie vyjádřil ve smyslu, že to, aby Británie v EU zůstala, je pro Českou republiku ta nejlepší varianta. „Pokud jsou Britové odpovědní, požádají o prodloužení lhůty brexitu. Pak uvidíme, jestli to bude za termín evropských voleb.“

Na problém referenda a jeho napadnutelnost v podstatě všeho Babiš odpověděl: „To je pravda, ale je to možnost,“ říká Babiš. Uvidíme, jak se nakonec parlament rozhodne. „Co se týká prodloužení lhůty, je tam také problém v tom, že se to musí schválit jednohlasně. Moje přání je, aby Británie zůstala v EU, nebo odešla na základě dohod.“

Vztahy mezi USA a Německem jsou napjaté

Následující dotaz směřoval k nedávné návštěvě amerického prezidenta Trumpa a jeho pohledu na vztahy USA s Německem a především ke kauze Huawei.

Babiš v Rozstřelu uznal, že vztahy mezi Německem a USA jsou v současnosti napjaté.

„Němci by si sami měli posoudit, jak je otázka Huawei nebezpečná. My v Česku máme varování NÚKIB, dostali jsme ho v podstatě dodatečně, bez větších analýz, a jsme v podstatě jediní, kdo to na světě takhle řešili.“ Německý přístup byl podle Babiše jiný, ale dnes je to tak důležitá problematika, že by se měla řešit na úrovni Evropské rady, zaujmout společné stanovisko a řešení. „Dneska je všechno přes data, jsou to citlivé informace,“ řekl Babiš.

Podle něj se Evropa se musí domluvit a přijmout taková opatření, aby v kybernetické bezpečnosti postupovala společně. „Měli bychom hledat společné stanovisko,“ řekl Babiš.

Jedna z dalších otázek čtenářů se týkala i tématu, jestli prezidentu Zemanovi nebylo líto, že za americkým prezidentem neletěl on, ale premiér.

„Zemana jsem navštívil před cestou, nedávno u něj byl i velvyslanec King, kterého požádal o videokonferenci. Když jsme byli v Bílém domě, požádal jsem o seznámení s Ivankou, která má v Bílém domě významné společenské postavení. Pozvání od amerického prezidenta bylo pro Českou republiku, a že jsem teď premiér, je fakt. Vztahy s USA jsou dlouhodobé a s prezidentem Zemanem nemáme problém v tom, že jsem tam jel já,“ řekl Babiš

Babiš dále naznačil, že zatímco Zeman obhospodařuje východ, on západ, tak to podle něj funguje. „Prezident se chystá do Číny a já se starám hlavně o EU, kde jsou naše hlavní zájmy, vyvážíme tam největší podíl našeho exportu, vysvětlil Babiš.

„Mým úkolem je najít podporu v EU i u našich politiků. Máme vynikající europoslankyně, které byly opakovaně zvolené jako nejaktivnější, třeba v otázce roamingu nebo dvojí kvality potravin, řekl premiér.

Babiš se v závěru pořadu vyjádřil i k aktuálnímu rozpočtu České republiky. Ministryně financí Alena Schillerová má jeho podporu. „Ale návrh na rozpočet musí přijít z ministerstva, protože oni o tom mají přehled. Mají data, vědí, co si mohou dovolit. Schillerová si myslí, že za ní ministři přijdou s tím, co z rozpočtu chtějí, což je naivní,“ uzavřel Babiš. 

Podle něj rozpočet musí sestavit ministerstvo financí, on jim s tím pomůže, ale práce je na nich.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Sběratelé nocovali před libereckou zoo, aby si koupili unikátní bankovku

Na limitovanou edici eurobankovky čekali nedočkavci celou noc.

Slovák Peter z Nitry spal v noci na dnešek před libereckou zoologickou zahradou. Spolu s kamarády si chtěl pojistit, že...

Euforie v ODS: Babišova koalice podle ní slábne, skokanem je exministr Vondra

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Občanští demokraté ve volbách do Evropského parlamentu skončili druzí a mají dvakrát tolik mandátů než doposud....

Vítězové a poražení. Jak je rozpoznat v letošních evropských volbách

ilustrační snímek

Hnutí ANO si oproti volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 polepšilo o pět procentních bodů, získalo o dvě křesla...

Najdete na iDNES.cz