Koudelka odmítl nařčení od Zemana. BIS nejvyšší ústavní činitele nesledovala

  6:27aktualizováno  13:12
Michal Koudelka řekl poslancům, že pod jeho vedením BIS žádného z nejvyšších ústavních činitelů nesledovala. „Pan ředitel Koudelka odmítl a to kategoricky obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky,“ uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. Koudelka odmítl nařčení od prezidenta Miloše Zemana, ale Hrad i ve čtvrtek pokračoval v útocích na něj.

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zeman v neděli prohlásil, že civilní kontrarozvědka nechala sledovat jeho nejbližší okolí a tím pádem sledovala i jeho. „Zdaleka nejde jen o Martina Nejedlého,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Blesk. Bělobrádek označil Zemanovo tvrzení o odposleších jeho okolí již v neděli za závažné.

Na čtvrteční jednání poslanecké komise si proto pozval i vládou pověřeného ředitele kontrarozvědky, který podle Zemana odposlechy nařídil. „Zopakoval, že zákonné povinnosti BIS neporušila,“ řekl šéf komise pro kontrolu BIS. Pokud chce někoho BIS odposlouchávat, povoluje to na čtyři měsíce předseda senátu Vrchního soudu v Praze. Pak se případně musí požádat o nové povolení.

„Co se týče ústavních činitelů, tak samozřejmě ze zákona nikdo není vyloučen z možnosti, aby na něj byl v těchto odůvodněných a Vrchním soudem, nebo předsedou Senátu Vrchního soud v Praze schválené žádosti použit,“ vysvětlil, že ani ústavní funkce nevylučuje vysoké politiky z možnosti, že je bude tajná služba sledovat.

„Jednoznačně jsme byli informováni, že v průběhu výkonu funkce pana plukovníka Koudelky z nejvyšších ústavních činitelů na nikoho nebyla operativní technika použita,“ prohlásil Bělobrádek.

Hrad tvrdí, že Koudelka dlouhodobě sbírá informace pro osobní potřebu

Hrad přesto dál pokračuje v palbě na šéfa BIS. „Pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ uvedla Kancelář prezidenta republiky v oficiálním prohlášení, které Hrad zveřejnil.

Usnesení komise pro kontrolu BIS

I. Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby ČR plukovník Koudelka potvrdil komisi, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

II. Pověřený ředitel BIS ČR plukovník Koudelka informoval, že nikdy nebyl tlak předsedy vlády na jeho osobu, aby ukončil operativní prověřování jakékoli osoby.

III. Komise konstatuje, že neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem číslo 154/1994 Sb. v platném znění.

Co se týče případného sledování lidí v okolí ústavních činitelů, zákon nikoho nevylučuje. Server Neovlivni.cz napsal, že tajná služba sledovala prezidentova neformálního ekonomického poradce Martina Nejedlého a získávala informace k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám.

Kancelář prezidenta uvedla v prohlášení, že Zeman požádal již v roce 2018 ředitele Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací BIS proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, respektive spolupracovníkům prezidenta republiky, byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku.

„V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí,“ uvedl Hrad.

Babiš nevyvíjel tlak na Koudelku, ať zástaví jakékoli operativní prověřování osob

Po jednání sněmovní komise Bělobrádek prohlásil, že podle sněmovní komise neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem.

„Také bylo jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády na pana plukovníka Koudelku nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených kauz ani žádných jiných,“ řekl Bělobrádek.

„Jasně zaznělo, že premiér Babiš nevyvíjel tlak na pana ředitele Koudelku, aby zastavoval jakékoli operativní prověřování osob,“ řekl také zástupce ANO v komisi Robert Králíček.

„Zásadní je otázka, zda v BIS nakládají se shromážděnými informacemi v souladu se zákonem a zda informují oprávněné adresáty, to jest prezidenta republiky a vládu. Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ uvedla v prohlášení Kancelář prezidenta.

Zeman v neděli řekl, že se o odposleších dozvěděl před lety od vysokého důstojníka BIS. Týkat se mají většího počtu lidí v jeho okolí. „Já, jak víte, telefon, mobilní ani jiný, nemám, takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já,“ uvedl prezident.

Prohlásil také, že o odposleších informoval premiéra Andreje Babiše, který mu za přítomnosti Mynáře později sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ prohlásil prezident.

Slova Babiše a Koudelky v rozporu s Zemanovým tvrzením

Babiš se proti tomu ohradil a zdůraznil, že v této oblasti nemá on ani vláda žádné kompetence. Popřel, že by Zemanovi řekl, že odposlechy zastavil i to, že by podobné záležitosti mohl s hlavou státu probírat za přítomnosti kancléře Mynáře.

„Já mohu pouze konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení, kdy na jedné straně je tvrzení předsedy vlády a ředitele BIS a na druhé prezidenta republiky,“ glosoval to Bělobrádek.

Zeman dlouhodobě BIS kritizuje, civilní kontrarozvědku označil dokonce za „čučkaře“. Šéfa civilní kontrarozvědky Koudelku šestkrát odmítl povýšit do hodnosti generála, jak mu vláda navrhla.

Koudelku, kterému 15. srpna skončil mandát v čele BIS, vláda Andreje Babiše přes výhrady prezidenta Zemana pověřila vedením civilní kontrarozvědky až do doby, kdy o novém ředitele definitivně rozhodne vláda po volbách.

9. srpna 2021

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Osmnáctiletá dívka s čerstvým řidičákem trefila studnu a zbourala zeď

4. března 2024  11:54

Teprve měsíc a půl je držitelkou řidičského průkazu osmnáctiletá dívka, která havarovala v sobotu...

VIDEO: Vyhýbal se jelenovi, s autem sjel ze srázu. Muže našli až po dvou dnech

4. března 2024  11:50

Celé dva dny čekal řidič v americké Kalifornii na záchranu. Když se v noci vracel domů z práce,...

Důkaz, že je Západ zapojený do války, hlásá Rusko po zvěřejněném jednání Němců

4. března 2024  11:02,  aktualizováno  12:35

Publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech Ukrajiny útočit na cíle v Rusku ukazuje...

Středula není šéfem odborů. Moje lajdáctví, o funkci budu žádat znovu, řekl

4. března 2024  11:02,  aktualizováno  12:12

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula skončil v čele organizace....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...