Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Koudelka odmítl nařčení od Zemana. BIS nejvyšší ústavní činitele nesledovala

  6:27aktualizováno  13:12
Michal Koudelka řekl poslancům, že pod jeho vedením BIS žádného z nejvyšších ústavních činitelů nesledovala. „Pan ředitel Koudelka odmítl a to kategoricky obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky,“ uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. Koudelka odmítl nařčení od prezidenta Miloše Zemana, ale Hrad i ve čtvrtek pokračoval v útocích na něj.

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zeman v neděli prohlásil, že civilní kontrarozvědka nechala sledovat jeho nejbližší okolí a tím pádem sledovala i jeho. „Zdaleka nejde jen o Martina Nejedlého,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Blesk. Bělobrádek označil Zemanovo tvrzení o odposleších jeho okolí již v neděli za závažné.

Na čtvrteční jednání poslanecké komise si proto pozval i vládou pověřeného ředitele kontrarozvědky, který podle Zemana odposlechy nařídil. „Zopakoval, že zákonné povinnosti BIS neporušila,“ řekl šéf komise pro kontrolu BIS. Pokud chce někoho BIS odposlouchávat, povoluje to na čtyři měsíce předseda senátu Vrchního soudu v Praze. Pak se případně musí požádat o nové povolení.

„Co se týče ústavních činitelů, tak samozřejmě ze zákona nikdo není vyloučen z možnosti, aby na něj byl v těchto odůvodněných a Vrchním soudem, nebo předsedou Senátu Vrchního soud v Praze schválené žádosti použit,“ vysvětlil, že ani ústavní funkce nevylučuje vysoké politiky z možnosti, že je bude tajná služba sledovat.

„Jednoznačně jsme byli informováni, že v průběhu výkonu funkce pana plukovníka Koudelky z nejvyšších ústavních činitelů na nikoho nebyla operativní technika použita,“ prohlásil Bělobrádek.

Hrad tvrdí, že Koudelka dlouhodobě sbírá informace pro osobní potřebu

Hrad přesto dál pokračuje v palbě na šéfa BIS. „Pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ uvedla Kancelář prezidenta republiky v oficiálním prohlášení, které Hrad zveřejnil.

Usnesení komise pro kontrolu BIS

I. Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby ČR plukovník Koudelka potvrdil komisi, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

II. Pověřený ředitel BIS ČR plukovník Koudelka informoval, že nikdy nebyl tlak předsedy vlády na jeho osobu, aby ukončil operativní prověřování jakékoli osoby.

III. Komise konstatuje, že neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem číslo 154/1994 Sb. v platném znění.

Co se týče případného sledování lidí v okolí ústavních činitelů, zákon nikoho nevylučuje. Server Neovlivni.cz napsal, že tajná služba sledovala prezidentova neformálního ekonomického poradce Martina Nejedlého a získávala informace k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám.

Kancelář prezidenta uvedla v prohlášení, že Zeman požádal již v roce 2018 ředitele Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací BIS proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, respektive spolupracovníkům prezidenta republiky, byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku.

„V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí,“ uvedl Hrad.

Babiš nevyvíjel tlak na Koudelku, ať zástaví jakékoli operativní prověřování osob

Po jednání sněmovní komise Bělobrádek prohlásil, že podle sněmovní komise neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem.

„Také bylo jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády na pana plukovníka Koudelku nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených kauz ani žádných jiných,“ řekl Bělobrádek.

„Jasně zaznělo, že premiér Babiš nevyvíjel tlak na pana ředitele Koudelku, aby zastavoval jakékoli operativní prověřování osob,“ řekl také zástupce ANO v komisi Robert Králíček.

„Zásadní je otázka, zda v BIS nakládají se shromážděnými informacemi v souladu se zákonem a zda informují oprávněné adresáty, to jest prezidenta republiky a vládu. Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ uvedla v prohlášení Kancelář prezidenta.

Zeman v neděli řekl, že se o odposleších dozvěděl před lety od vysokého důstojníka BIS. Týkat se mají většího počtu lidí v jeho okolí. „Já, jak víte, telefon, mobilní ani jiný, nemám, takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já,“ uvedl prezident.

Prohlásil také, že o odposleších informoval premiéra Andreje Babiše, který mu za přítomnosti Mynáře později sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ prohlásil prezident.

Slova Babiše a Koudelky v rozporu s Zemanovým tvrzením

Babiš se proti tomu ohradil a zdůraznil, že v této oblasti nemá on ani vláda žádné kompetence. Popřel, že by Zemanovi řekl, že odposlechy zastavil i to, že by podobné záležitosti mohl s hlavou státu probírat za přítomnosti kancléře Mynáře.

„Já mohu pouze konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení, kdy na jedné straně je tvrzení předsedy vlády a ředitele BIS a na druhé prezidenta republiky,“ glosoval to Bělobrádek.

Zeman dlouhodobě BIS kritizuje, civilní kontrarozvědku označil dokonce za „čučkaře“. Šéfa civilní kontrarozvědky Koudelku šestkrát odmítl povýšit do hodnosti generála, jak mu vláda navrhla.

Koudelku, kterému 15. srpna skončil mandát v čele BIS, vláda Andreje Babiše přes výhrady prezidenta Zemana pověřila vedením civilní kontrarozvědky až do doby, kdy o novém ředitele definitivně rozhodne vláda po volbách.

9. srpna 2021

  • Nejčtenější

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -15 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Zrádci luhanského lidu“. Sítěmi kolují snímky oběšených, podněcují spekulace

Na sociálních sítích a proruských kanálech začaly kolovat snímky oběšených civilistů z Luhanské oblasti, kteří údajně...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Hudba v zákulisí prodejen zdarma. Zemanův podpis ruší část autorských poplatků

Živnostníci zanedlouho nebudou muset hradit autorské poplatky v případě, že budou mít například v zázemí prodejny...

Učitelský kodex radí, jak řešit klima, šátky i sexuální identitu, říká spoluautor

Vysíláme Na světě je etický kodex učitelů. Jeho spoluautor, pedagog Michal Kaderka z Učitelské platformy v Rozstřelu řekl, že...

Volkswagen odkládá rozhodnutí o gigafactory, vyčkává kvůli energetické krizi

Automobilový koncern Volkswagen o několik měsíců odkládá rozhodnutí o tom, kde ve východní Evropě postaví továrnu na...

STALO SE DNES: Podpora Nerudové stoupá, umělec Yemi A.D. poletí k Měsíci

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová je poprvé v čele volebního modelu. V případě jaderného útoku přijde tvrdá...

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...