Soud osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo. Máme nezávislou justici, míní

  • 2914
Pražský městský soud v pondělí zprostil expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše i Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo týkající se padesátimilionové dotace na stavbu areálu ve středních Čechách. Žalobce žádal tříletou podmínku a pokutu. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání. Babiš sdělil, že kauza pro něj končí, nepřemýšlel o žádání satisfakce. Nagyová o možné náhradě újmy v případě pravomocného osvobození bude jednat s právníky.

Babiš ani Nagyová v pondělí k soudu nedorazili, oba se už v minulém týdnu řádně omluvili. Soudce Jan Šott četl odůvodnění rozsudku přibližně tři hodiny.

Podle soudce se v kauze Čapí hnízdo neprokázalo, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem. Podle Šotta je evidentní, že vyšetřování provázely zásadní neshody mezi policií a státním zastupitelstvím. Zatímco vyšetřovatelé měli od počátku jasno, že byl trestný čin prokázán, státní zástupce Jaroslav Šaroch po nich požadoval další důkazy a prokázání souvislostí.

Obžaloba tvrdila, že obžalovaní vyvedli společnost z Agrofertu naprosto účelově, aby splňovala podmínky malého a středního podniku pro udělení dotace. Podle soudce Šotta však státní zástupce nepředložil žádné relevantní důkazy, že by Andrej Babiš v dané době držel akcie farmy.

Blahopřál i Zeman. Babiš ukončil šest let bojů o Čapí hnízdo, jede za Macronem

Klíčovým svědkem byl podle soudce Šotta technický zástupce investora na stavbě Čapího hnízda Jan Bareš. Ten sice obžalovaným u soudu svou výpovědí částečně přihoršil, když potvrdil, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci nemají nárok, zároveň ale jeho výpověď byla podle Šotta z velké části v jejich prospěch. A to zejména v otázce, zda bylo vyvedení farmy z Agrofertu účelové.

„Svědek potvrdil reálný zájem Moniky Babišové o Čapí hnízdo, její účast na stavbě a na dalších akcích na farmě, čímž vyvrátil tvrzení obžaloby o ní jako o bílém koni a o účelovosti převodu farmy,“ vysvětlil Šott.

Stejně tak svědek podle soudce vyvrátil tvrzení obžaloby i v případě Babišovy dcery Adrianny, když potvrdil, že si na farmě skutečně chtěla zkusit podnikat. Důležité bylo podle Šotta také Barešovo svědectví, kdy popsal, jak před ním Babiš mluvil o tom, že bude projekt farmy pokračovat, i když dotaci nezíská. „Jeho svědectví vyvrací tvrzení, že převod byl účelový,“ shrnul Šott.

Výpověď Babiše mladšího byla věrohodná

Soudce se vyjádřil také k roli expremiérova syna Andreje Babiše mladšího v celé kauze. Podle Šotta byla jeho výpověď před soudem konzistentní a věrohodná. Soud si je jist, že Babiš mladší převod akcií farmy skutečně nikdy nepodepsal.

„Důkazní situace je v této věci jednoduchá, pan Babiš mladší převod akcií podepsat nemohl. Prokázalo se také, že nejen, že smlouvu nepodepsal, ale ani se nijak nepodílel na podnikání na farmě,“ řekl Šott.

Prezidentská debata iDNES.cz: Zeman jen zdržuje, znalostní test vyhrál Hilšer

Hned třemi svědky v kauze Čapí hnízdo by se podle soudce mohla zabývat policie. Jako první zmínil Šott bývalého ředitele farmy Tomáše Raka. Ten během vyšetřování změnil svou výpověď a soudce ho označil za zcela nevěrohodného svědka.

Podle Šotta by policie měla prošetřit, zda se Rak nedopustil vydírání. Před změnou své výpovědi totiž kontaktoval Babišovy obhájce a požadoval po nich určitou finanční sumu. Policie by se podle soudce měla zabývat i výpovědí člena představenstva společnosti IMOBA Františka Šlingra a finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Jejich výpovědi byly podle Šotta v přímém rozporu s tvrzením ostatních svědků a vzbuzují podezření z křivé výpovědi

Babišův obhájce zproštění viny nečekal

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Jaroslav Šaroch si ponechal lhůtu pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Obhájce Jany Nagyové se na místě vzdal práva na odvolání. Nagyová však později uvedla, že bude řešit s právníky, zda v případě pravomocného osvobození bude žádat o nějakou satisfakci. „Rozhodně jsem z toho nevyšla bez úhony,“ řekla.

Obhájce Andreje Babiše Eduard Bruna uvedl, že důvod odvolávat se proti rozsudku není. „Musel jsem to ale nechat na klientovi, protože má zásadu, že si vše rozhoduje sám. A já mu nebudu vkládat do úst něco, co mi dopředu neodsouhlasil,“ sdělil po opuštění soudní místnosti. Sám Babiš později poznamenal, že nepřemýšlel o žádání satisfakce.

Na otázku, zda zproštění Babiše viny předpokládal, odpověděl obhájce Bruna negativně. „Upřímně řečeno nečekal jsem to. Já jsem hájil hlavně obvinění kolem evropských peněz (poškozování finančních zájmů EU, za což Babišovi hrozilo v krajním případě až 10 let vězení nepodmíněně, pozn. red.), tam jsem věřil, že jsme prokázali, že tam vina není. Kolega (Michael Bartončík) hájil ten dotační podvod v českých pěnezích a podařilo se obojí. Spokojenost je tedy veliká,“ uvedl pro redakci iDNES.cz.

Nevinen, reagoval Babiš

Babiš po rozhodnutí soudu uvedl, že je rád, že justice je nezávislá. „Nevinen! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ řekl Babiš. Pro všechny české občany je podle něj dobrou zprávou, že „žijeme v právním státě“. Radost ze zproštění obžaloby má hlavně kvůli rodině, sdělil.

Pro bývalého premiéra Babiše aktuálně kauza Čapí hnízdo končí, řekl novinářům. Po vynesení rozsudku telefonicky hovořil s prezidentem Milošem Zemanem, který mu poblahopřál ke zproštění obžaloby. „Bylo to povzbuzení,“ řekl Babiš.

Verdikt pro MF DNES zhodnotila i Jana Nagyová. „Jsem velice šťastná, že nezávislý soud potvrdil to, co říkám celé roky. Děkuji soudci i senátu za objektivní rozhodování,“ uvedla Nagyová.

Nagyová dále po zprošťujícím rozsudku ocenila, že justice rozhodla nezávisle i v tak náročné a komplikované kauze, jako bylo Čapí hnízdo.

„Soud jasně prokázal, že rozhodoval na základě důkazů, faktů a zákonů, nikoliv na základě nějakých domněnek a mediálních výstupů,“ dodala.

Vyhlášení narušil muž, vyvedla ho stráž

Soudce Jan Šott vyzval na začátku pondělního jednání všechny v síni, aby povstali před vynesením rozsudku. Z řad pro veřejnost vykřikl muž, který tvrdil, že má důležitou informaci o případu. Soudce ho okamžitě za narušení nechal vykázat ze soudní síně.

Muž přesto nepřestal vykřikovat, a tak policie musela použit donucovací prostředky a z jednací síně ho vyvlekla. „Poznámky z davu jsou nepřípustné,“ zdůvodnil vyvedení Šott.

Státní zástupce navrhoval pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chtěl také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové půl milionu korun. Podle žalobce byly splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.

Takový člověk prezident být nesmí. Pojďme Babiše porazit, reagují politici

Babiš, kterého v tomto týdnu čeká první kolo prezidentské volby, dlouhodobě tvrdí, že je kauza vykonstruovaná, označuje ji za politický proces. „Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky,“ prohlásil ve své závěrečné řeči Babiš, který se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna z prvního manželství, Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií.

Z knihy o Babišovi mladším citoval při minulých jednáních pasáže, kde se jeho syn přiznává ke snižování dávek léků. Jedním z těch, s kým komunikoval, byl europoslanec Tomáš Zdechovský, který měl Babiše mladšího údajně hnát proti svému otci.

V případu byl Babišův syn původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, dál proto v kauze vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Obžaloba tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle ní vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda téměř 50 milionů korun.

Babiš, Nagyová i jejich obhájci v uplynulých týdnech u soudu řekli, že nebyl předložen žádný důkaz, že obžalovaní udělali něco protizákonného.

Kauza Čapí hnízdo

  • V kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo čelili nakonec trestnímu stíhání už jen Babiš a Nagyová (dříve Mayerová). Původně policisté obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání bylo postupně zastaveno, státní zástupce tak původně rozhodl i v případě Babiše a jeho exporadkyně. V jejich případě ale zasáhl bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Babiš i Nagyová vinu odmítají, například předloni v létě neúspěšně podali návrh na zastavení stíhání.
  • Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017. Případ pokračuje třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání - v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu (NS) ale neuspěl.
  • Podle obžaloby Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Spolu s Nagyovou si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu.
  • Obžaloba také tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.
  • Projednávání kauzy začalo loni v září. V pondělí 9. ledna 2023 soud expremiéra Andreje Babiše i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou zprostil obžaloby.

Farma Čapí hnízdo

  • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.
  • Vyšetřování případu v září 2019 městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zastavilo, šéf pražských žalobců Martin Erazím tehdy sdělil, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v prosinci 2019 usnesení o zastavení trestního stíhání v případě Babiše a Nagyové zrušil. Podle něj bylo v jejich případě nezákonné a předčasné, skončilo naopak stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena orgánů farmy Josefa Nenadála.
  • Zvláštní roli sehrál v případu Andrej Babiš mladší, syn expremiéra z jeho prvního manželství, jehož stíhání bylo už dříve z kauzy vyčleněno. Babiš mladší dlouhodobě tvrdí, že ho jeho otec nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Ruskem okupovaný Krym, aby mu znemožnil vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Babiš synovo tvrzení odmítá a tvrdí, že jeho potomek trpí schizofrenií.
  • Předloni v únoru policie případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym odložila, podle ní rovněž nešlo ani o přestupek. Babiš mladší začátkem září 2021 s odvoláním na znalecké posudky prohlásil, že je psychicky v pořádku. Psychiatrička Gabriela Leblová nedávno před soudem uvedla, že Babišovi mladšímu byla v minulosti diagnostikovaná paranoidní schizofrenie, která je nyní zaléčená.
  • Žalobce stíhání Babiše mladšího zastavil už v únoru 2020, a to ze stejného důvodu jako u obviněných v hlavní části kauzy, tedy proto, že skutek není trestným činem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) usnesení přezkoumalo a ponechalo v platnosti. Trestní stíhání Babiše mladšího tak definitivně skončilo. Znovu byl Babiš mladší vypovídat na policii v září 2021 a po své výpovědi novinářům řekl, že z něj otec udělal „bílého koně“ a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.
  • Okolnostmi poskytnutí dotace se zabýval také Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který své šetření uzavřel v prosinci 2017. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš následně řekl, že vyšetřování evropského úřadu kolem Čapího hnízda je podle něj zpolitizované jak v ČR, tak v Bruselu. Tehdejší úřadující šéf OLAF Nicholas Ilett se proti tomu důrazně ohradil. OLAF také vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných Evropskou unií. Koncem ledna 2018 pak ministerstvo financí oznámilo, že tak učinilo, peníze na Čapí hnízdo tak šly z českého rozpočtu a vyšetřování se vedlo už jen na české úrovni.
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video