Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvKandidáti hned v úvodu debaty reagovali na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zprostil obžaloby prezidentského kandidáta Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. „Výsledek nezávislého soudu se dal očekávat,“ řekl Bašta. „Vadí mi načasování, velmi ho to teď zvýhodní,“ míní kandidát SPD.
Ostatní kandidáti se shodli, že důvěřují nezávislé české justici. „Rozsudek respektujme,“ uvedl Tomáš Zima. „Neznamená to ale, že se Babiš nedopustil činu, který je odsouzeníhodný,“ poznamenal Pavel Fischer.
Kandidáti dostali také dotaz, jak vnímají krok současného prezidenta Miloše Zemana, který odmítl jmenovat ministrem životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL. „Miloš Zeman zbytečně zdržuje,“ reagoval na situaci senátor Pavel Fischer.
Na délku rozhodování upozornil také Hilšer, sám by však Hladíka nejmenoval. „Nevím, proč se to tak protahuje. Pana Hladíka bych nejmenoval,“ řekl senátor Hilšer.
Green Deal jako „zelené šílenství“
Prezidentští kandidáti se vyjádřili také ke Green Dealu, tedy Zelené dohodě pro Evropu jako soubor politických iniciativ Evropské komise, jejichž hlavním cílem je dosáhnout toho, aby Evropa byla v roce 2050 klimaticky neutrální.
Nejvýraznější názor zastává Jaroslava Bašta, podle kterého se jedná o „zelené šílenství“. „Místo stabilních zdrojů je nahradí takzvané zdroje obnovitelné. Ale ty jsou jen dočasné,“ poznamenal.
Green Deal je také podle senátora Pavla Fischera obrovský problém, protože vyžaduje mimořádné investice. „Musíme začít investovat do inovací, je to ale také příležitost pro naše firmy,“ přiznal Fischer. Obdobně smýšlí také lékař Tomáš Zima.
Superdebata v podcastu:
Zastáncem této dohody je Marek Hilšer, podle něhož společnost zůstává zaklíněná ve zkostnatělém myšlení. „Nenaskakujme na propagandu velkých milionářů, kteří vyvíjejí negativní obraz obnovitelných zdrojů,“ řekl Hilšer. Obnovitelné zdroje jsou podle něj důležitou součástí celého mixu energetických zdrojů a jejich význam by se neměl podceňovat.
Prezidentští kandidáti se v debatě rovněž shodli, že část prezidentského platu by věnovali na charitativní účely. Tomáš Zima by se ve prospěch dobročinných projektů vzdal až čtvrtiny prezidentského platu, obdobnou částku si představuje také senátor Pavel Fischer.
„Plat prezidenta je vysoký, náklady na život prezident velké nemá. Podporuji různé aktivity a šel bych příkladem,“ řekl Hilšer.
„Prezidentský plat bych nikdy nemohl utratit, takže bych se o něj podělil s nějakou ověřenou charitou,“ přitakal také kandidát hnutí SPD Jaroslav Bašta. Výjimkou by nebyl ani podnikatel Karel Diviš, který by v případě zvolení do úřadu hlavy státu přispíval na charitu 50 tisíc měsíčně.
Billboardy prezidentských kandidátů
Kandidát Karel Diviš se snaží oslovit potenciální voliče heslem Čas na změnu. „Nejsem kouzelník, díky kterému se všechno za rok změní. Potřebujeme nastartovat ekonomický růst díky vizím, o kterých mluvím. Je třeba posílit také obranyschopnost země. Žádné utopické vize, je to tvrdá realita,“ řekl Diviš v debatě. Bývalý sportovní redaktor si přeje, aby se změnila atmosféra ve společnosti a aby lidé žili v přátelské společnosti.
Svoboda, demokracie, budoucnost. Tak zní heslo Pavla Fischera, podle něhož není svoboda občana oddělitelná od prosperity celé země. „O budoucnosti rozhodujeme už dnes. Co nezasadíme dnes, to naše děti nebudou moct sklidit,“ řekl.
Středula se o tom, že nebude kandidovat na Hrad, radil s ženou, podpořila ho |
Konečně je tu naděje, vzkazuje v rámci své kampaně Hilšer svým voličům. „Je naděje, že je tu občan Hilšer, který bude stát za lidmi,“ řekl senátor. Uvedl, že pro lidi je tu už dlouho a jako lékař podporuje například neformální péči mimo nemocnice.
Zemi bez extrémů chce bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Nestrašme lidi a dělejme věci, které jsou realistické,“ vysvětlil své heslo. Lékař také uvedl, že se mu nelíbí rozdělování zdravotnické péči na nadstandardní a obyčejnou.
Dotazy na tělo
Moderátoři si pro přítomné kandidáty připravili také otázky ušité na míru každému z nich. Bašta uvedl, že by neměl problém se zveřejněním své lékařské zprávy. „Můj zdravotní stav odpovídá mému věku, nemám závažnou chorobu,“ odpověděl na dotaz kandidát, který mluví anglicky, německy či rusky.
Karel Diviš řekl, že chlapi by měli umět bránit naši vlast. „Nikdy jsem v takové situaci nebyl, ale věřím, že ano,“ odpověděl podnikatel na otázku, zda by dokázal v boji zabít soupeře. Bývalý sportovní redaktor mluví anglicky a rusky.
Dotaz na změnu pohlaví či sňatek stejnopohlavních párů dostal Fischer. „Kdyby moje dítě chtělo změnit pohlaví, řekl bych mu, že na to nejsem expert, ale že se na mě může spolehnout jako na otce,“ odpověděl senátor, který spatra přeložil francouzské revoluční heslo.
Do 2. kola míří Babiš a Pavel, Nerudová ztrácí, ukázaly průzkumy v poslední den |
V případě, že by se nedostal do druhého kola prezidentské volby, není přesvědčený, komu by dal svůj hlas. „Ti, kteří jsou považování za favority, mě ještě nepřesvědčili o svých kvalitách,“ vysvětlil.
O své volbě není v obdobné situaci přesvědčený ani Marek Hilšer. „Někoho si budu muset vybrat, protože razím heslo, že musím jít k volbám. Budu se ale teprve rozhodovat,“ prozradil. Řekl také, že na protest by se nyní nesvlékl, jako to udělal před několika lety na protest proti Putinovi. „V této roli se to nesluší,“ podotkl.
Pokud by nekandidoval Tomáš Zima, svůj hlas by dal právě Hilšerovi. „Volil bych Marka, kterého znám už dvacet let,“ řekl.
Kvízové otázky
Kandidáti dostali několik otázek na historii Československa a informace o České republice. Správně v prvním kvízu odpověděl na všechny tři otázky pouze Karel Diviš. V následujícím kole ale nedokázal vyjmenovat všechny čtyři české národní parky. Celkovým vítězem kvízu se stal senátor Marek Hilšer, který znal například autora knihy Proces či datum vzniku samostatné České republiky.
Jaroslav Bašta například nevěděl, kolik soudců má Ústavní soud (správná odpověď 15, pozn. red.). Tomáš Zima chyboval v tom, kolik je v Česku takzvaných řádových dnů (jsou pouze dva: 1. ledna a 28. října, pozn. red.). Pavel Fischer nesprávně uvedl autora díla Host do domu, kterým je básník Jiří Wolker.
V průběhu debaty mohli čtenáři iDNES.cz hlasovat o svém favoritovi. Vítězem se stal senátor Pavel Fischer s 62,5 procenty hlasů, pomyslné druhé místo obsadil Jaroslav Bašta s 15 procenty hlasů následovaný Markem Hilšerem a Karlem Divišem, kteří získali shodně deset procent. Na poslední příčce zůstal Tomáš Zima se čtyřmi procenty hlasů.
Do debaty iDNES.cz byli kromě přítomných kandidátů pozvaní i Andrej Babiš a Petr Pavel, kteří však ale už v předstihu avizovali, že do studia nedorazí. Na základě toho se ke stejnému kroku rozhodla také Danuše Nerudová. Jejich rozhodnutí zkritizoval v debatě bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Svatá trojice se s námi nechce bavit,“ stěžoval si.
Do debaty nepřišel ani Josef Středula, který v neděli neděli večer v přímém přenosu České televize oznámil, že z voleb odstupuje. Zároveň podpořil Danuši Nerudovou, která podle něj má sociální cítění a je schopná zasadit se o důstojný život občanů republiky.
První kolo prezidentských voleb se bude konat v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna, případné druhé kolo pak o 14 dnů později.