Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Přál jsem si normalizaci, psal Gott Husákovi, aby mohl zpátky do Československa

  22:50
V červenci 1971 psal několikanásobný zlatý slavík Karel Gott generálnímu tajemníkovi KSČ Gustávu Husákovi dosud nezveřejněný dopis. Zpěvák se s bratry Štaidlovými nevrátil z vystoupení v Německu a zvažoval emigraci. Dopisem, kde podporuje normalizaci, si chtěl zachránit kariéru.

Po srpnu 1968 Gott věděl, že má jen dvě možnosti - buď sloužit režimu, nebo emigrovat. Vybral si tu první, říká historik.

Nejslavnější československý zpěvák se tehdy, tři roky po okupaci Československa sovětskými vojsky, nevrátil společně s muzikanty Ladislavem a Jiřím Štaidlovými ze západního Německa a vážně zvažoval emigraci. KSČ byla hodně nervózní. Nechtěla vidět, jak zpěvák zbožňovaný národem utíká ze socialistického "tábora míru".

"V roce 1969 a 1970 jsem se postavil se všemi svými spolupracovníky do řady těch, kteří si upřímně přáli normalizaci občanského i kulturního života v naší zemi, a tento postoj jsem jasně vyjádřil činy." To jsou slova z dopisu, který v úterý zveřejnil server Aktuálně.cz.

"Byl jsem cenzurován"

Gott se při jeho psaní cítil silný v kramflecích. V dopise nejmocnějšímu komunistovi si stěžoval na to, že úřady doma v Československu v posledních měsících kladou jeho tvorbě samé překážky, a dával si dokonce podmínky.

CHCEME SE VRÁTIT

Úryvky z Gottova dopisu

Soudruhu Husáku, obracím se na vás spolu s mými nejbližšími spolupracovníky jako na nejvyššího státního představitele Československé republiky s žádostí, kterou jsem již jednou adresoval ministru kultury a která zůstala prakticky bez odpovědi (...)
Dovolte mi, (...) abych zopakoval důvody, které vedly mě, stejně jako textaře Jiřího Štaidla a jeho bratra Ladislava k tomu, že jsme po ukončení našeho jarního turné v zahraničí neodjeli zpátky do své vlasti a písemně požádali o legalizaci našeho pobytu v cizině. (...)

Přestože jsem se v roce 1969 a 1970 postavil se všemi svými spolupracovníky do řady těch, kteří si upřímně přáli normalizaci občanského a kulturního života v naší zemi, a tento postoj jsem jasně vyjádřil činy, setkával jsem se doma na každém kroku s nepřekonatelnými obtížemi. Byl jsem to já a můj orchestr, který jako první navštívil Sovětský svaz v době, kdy se takový čin označoval jako kolaborace.

Byla to naše skupina, která odletěla na Kubu takřka bez nároku na honorář, a byl jsem to opět já, kdo podepsal s Pragokoncertem smlouvu na četná turné po socialistických zemích, ačkoli mně to nevyneslo příliš velkou popularitu mezi kolegy. Jako odpověď na tuto snahu – normalizovat kulturní vztahy mezi socialistickými zeměmi – jsme dostávali pouze zákazy. (...)

Chceme se vrátit před naše publikum v případě, že se přesvědčíme, že zásahy, o kterých v dopise hovořím, byly pouze součástí složitého konsolidačního procesu.

"Dostávali jsme pouze zákazy a nesmyslné cenzurní zásahy ve sdělovacích prostředcích doma. (...) Chceme se vrátit před naše publikum v případě, že se přesvědčíme, že zásahy, o kterých v dopise hovořím, byly pouze součástí složitého konsolidačního procesu," naznačuje Gott, že aby se vrátil domů, musí mu soudruzi zaručit lepší prostředí.

Zpěvák si stěžoval i přesto, že ve srovnání s režimu nepohodlnými umělci měl relativně velmi svobodnou možnost zpívat.

Gott včera na otázky MF DNES nereagoval. V rozhovoru pro Aktuálně.cz autentičnost dopisu nevyvrátil, tvrdí však, že se k dopisu možná jen "připodepsal". Dalšího signatáře, bývalého kapelníka Ladislava Štaidla, se redakci nepodařilo kontaktovat.

Jisté je, že Husák nakonec hrál při návratu populárních umělců z chvilkové emigrace klíčovou roli. Opuštění republiky bylo trestným činem a byl to právě on, kdo Gottovi slíbil beztrestnost.

"Husák nás vyzval. Ne dopisem, ale prostřednictvím obchodní mise ve Frankfurtu. Tam si nás pozvali a řekli nám, že je tu od nejvyššího šéfa taková nabídka, že dohadovat se přes telefony a dopisy není dobré. Tak že nám zaručuje, že se to vysvětlí a že nebudou žádné perzekuce, že nám nikdo neublíží," vzpomínal Gott.

Skoro čtyřicet let starý dopis jen dokládá Gottův komplikovaný vztah k totalitnímu režimu. Zpěvák na jedné straně pronesl v roce 1977 nechvalně známý prokomunistický projev při podpisu anticharty, na druhé straně StB zuřila, když se scházel s "pravicovými exponenty".

Hra na obě strany

"Jmenovaný (Karel Gott; pozn. red.) v důvěrných kruzích vystupuje proti politice naší strany. V těchto kruzích je také znám jako dobrý přítel Jana Wericha a manželky Dubčeka, kterou finančně podporuje," zapsal si například v březnu 1979 důstojník komunistické tajné policie.

Historik Petr Koura považuje za zlomový okamžik v Gottově kariéře srpnovou okupaci 1968. "Tehdy si Gott uvědomil, že má jen dvě možnosti: buď režimu sloužit, nebo emigrovat. On si vybral tu první," říká. "Na druhou stranu: předtím se Gott přátelil s mnoha pozdějšími disidenty, sám hrál třeba ve filmu avantgardního režiséra Jana Němce. Vystoupil také na koncertu protirežimního spolku K 231," vypočítává historik.

O tom, že to legendární zpěvák hrál na obě strany, svědčí i historka Mejly Hlavsy, lídra skupiny Plastic People of the Universe. Kapela blízká disidentovi Václavu Havlovi byla za komunismu symbolem protirežimního undergroundu.

"Jednou jsme se (s Gottem) náhodně setkali na chodbách v Paláci kultury. On říká: Pane Hlavsa, vaše osudy sleduji již 25 let. Já vím, že vám jde především o tu společenskou věc, a mně jde především o ten hlasový projev," vzpomněl dnes již zemřelý Hlavsa.

Odsuzujete Karla Gotta za jeho loajalitu ke komunistickému režimu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 12. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 13003

ANO
ANO 7348

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tramvaj přivřela seniorce nohu a rozjela se, žena po pádu pod ni zemřela

V tragickou nehodu vyústilo odpoledne v jedné z olomouckých ulic zastavení tramvaje. Řidič totiž zřejmě přehlédl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Útok kostkou na hlavu mohl svědka zabít. Stříž chce pro výtržníka vyšší trest

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž prosazuje přísnější postih bývalého advokáta Tomáše Přikryla. Ten v jednací síni v...

Kamiony s nelegální vodkou frčí přes Česko. Často míří do Ruska, říká expert

Celníci v letošním roce zajistili 8 400 litrů nelegálních lihovin, což je třikrát více než v předchozím roce. Největší...

Tohle se fakt nepovedlo, vyčetla Černochová Zelenskému kritiku Poláků

Ministryně obrany Jana Černochová z ODS veřejně zkritizovala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Důvodem...

Tisíce lidí marně čekají na důchod. Ministerstvo radí: požádejte o dávky

Premium Úřady nestíhají, noví důchodci musí žít z úspor či žádat o sociální dávky. Pro představu už v dubnu, kdy nápor na...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...