Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praha balí Epopej navzdory novému zákazu. Padlo trestní oznámení

  8:44aktualizováno  18:11
Advokát rodiny Alfonse Muchy Roman Koucký podal trestní oznámení. Graduje jím spor o to, zda se má Slovanská epopej přestěhovat do Prahy, nebo zůstat v Moravském Krumlově. Krumlovský městský úřad včera vydal nové předběžné opatření, které převoz zakazuje. Galerie hlavního města v něm ale pokračuje. Podle Prahy to umožňuje rozhodnutí soudu.

"Existuje podezření, že se někdo dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí," řekl Koucký, který ve sporu o vlastnictví Slovanské epopeje zastupuje vnuka secesního malíře Alfonse Muchy Johna,

Kvůli stejnému trestnému činu zvažuje trestní oznámení i Magistrát hlavního města Prahy. Podle úřadu navíc mohlo dojít ke zneužití pravomoci úřední osoby. Zvažujeme žalobu, uvedl právník magistrátu Roman Felix s tím, že po Moravském Krumlově a Jihomoravském kraji navíc bude metropole vymáhat náklady, které jí vznikly odkládáním stěhování uměleckého díla.

Novou vlnu roztržek vyvolal čtvrteční krok krumlovské radnice. Vydala další předběžné opatření. "Veškeré nakládání s Epopejí bude muset být zastaveno," řekl iDNES.cz starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Úřad opatřením předešel Muchovu rodinu, která chtěla o předběžné opatření požádat v pátek ráno. Koucký také jménem dědiců bude usilovat, aby Epopej byla zajištěna jako důkaz v probíhajícím soudním řízení o vlastníka uměleckého díla. Pokud by se tak stalo, fakticky by to znamenalo zakonzervování díla na krumlovském zámku.

Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha deklaroval, že Praha předběžné opatření nebude respektovat a práce na převozu díla nezastaví.

předvolební téma

Podle Pechy moravští politici zneužili Epopeje k předvolebnímu boji. "Falešnou kartu Češi versus Morava naprosto odmítáme," řekl.

Že vše zavání politickou rivalitou, naznačuje i ministr kultury Jiří Besser: "Začít fyzické stěhování pár dnů před komunálními volbami je z mého pohledu těžko obhajitelné," uvedl Besser.

"Naši restaurátoři dále pracují na svěšení a balení pláten tak, jak nám to dovoluje platné rozhodnutí znojemského soudu," řekl na mimořádně svolané tiskové konferenci. "Soudní rozhodnutí je nadřazené jakémukoliv správnímu opatření," dodal.

Hejtman Hašek i strážníci zůstali před branou zámku

Galerie už svěsila pět pláten Slovanské epopeje. V šest hodin večer pracovníci galerie odjeli. V Krumlově se teď čeká na to, jestli bude místnost s plátny zapečetěna, to by mělo zabránit další manipulaci s plátny do doby dalšího rozhodnutí úřadů nebo soudu. Podle právníků je zapečetění možné i po odjezdu pracovníků galerie z Prahy. Další možností je zapečetění v pondělí, až zase přijedou.

S pokračováním stěhování nesouhlasí starosta Moravského Krumlova Mokrý, právník Muchovy rodiny Koucký, ani hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. "Radní Pecha ukázal, že právo platí jen pro někoho a jen někdy," komentoval situaci hejtman.

Hašek, Mokrý i Koucký dopoledne desítky minut čekali, zda budou moci za bránu zámku, kterou střežila soukromá bezpečnostní firma. Na místě situaci sledovali také strážníci. Nakonec je bratr ředitele galerie Ladislav Bufka do zámku pustil. Tam jim ukázal rozhodnutí znojemského soudu, které umožňuje Praze vystavit Epopej ve Veletržním paláci. Do zámku odpoledne přijel také šéf znojemské policie Mojmír Pavelka, aby zmapoval situaci.

Odpoledne strážníci před vjezdem do města zastavili jeřáb, kterému chybělo povolení pro nadměrný náklad. Jeřáb měl srolovaná Muchova plátna přepravit z patra krumlovského zámku do přízemí, odkud mají autem putovat do metropole. Za značku nad 32 tun se ale jeřáb nedostal.

Velkoformátová plátna autora Alfonse Muchy začali odborníci stěhovat ve čtvrtek na pokyn pražského magistrátu. Balení a převoz cyklu z dějin Slovanů naplánovali na tři týdny. (více o stěhování čtěte zde)

Předběžné opatření krumlovské radnice v červenci zabránilo stěhování díla už jednou (více o tomto kroku čtěte zde). Na začátku října ho ale Jihomoravský kraj zrušil a Praha proto dílo začala opět balit (více o zrušení předběžného opatření čtěte tady). O vydání díla secesního malíře Praze rozhodl také Okresní soud ve Znojmě.

Tahanice začala ve chvíli, kdy se metropole rozhodla Epopej přestěhovat s tím, že je jejím vlastníkem. Rodina Muchových ale vlastnictví začala zpochybňovat. Objevil se názor, že Praha dílu dodnes nenašla adekvátní prostor. Metropole zase tvrdí, že zámek v Moravském Krumlově chátrá a navíc je na prodej, takže dílo by mohlo být ohroženo (o sporech mezi jižní Moravou a Prahou čtěte zde).

Ministerstvo kultury na konci září prohlásilo plátna za kulturní památku. To znamená, že podmínky s nakládáním Slovanské epopeje budou mnohem přísnější. Praha to však vítá, radní mluví o přínosu této změny v boji o důstojné umístění díla.

"Toto rozhodnutí podporuje naši snahu o převoz do důstojnějších prostor," řekl Pecha s tím, že aktivity Moravského Krumlova jdou proti kroku ministerstva kultury.

Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...