Nenažraná Praha, zní Krumlovem. Epopej na zámku už nikdo neuvidí

  10:43aktualizováno  12:57
Na zámek do Moravského Krumlova dorazila tři auta z Prahy. Přijeli v nich restaurátoři a také pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha. Stěhování Muchovy Slovanské epopeje tak začalo. Balení a převoz pláten rozsáhlého cyklu z dějin Slovanů zabere zhruba tři týdny, expozice už je pro veřejnost uzavřena.

Zámek v Moravském Krumlově už je zavřený. Ještě před dvanáctou hodinou na místo přijeli lidé, kteří měli domluvenou prohlídku. Pracovníci pokladny se jim omluvili, do expozice už je ale nepustili. Nasmlouvané výpravy, kterých mělo být dnes sedm, už se na Epopej nepodívají.

Ještě dopoledne přitom svěšování pláten probíhalo souběžně s prohlídkami. "Restaurátoři už postavili lešení k plátnu Car Simeon bulharský a sundávají jej z rámu. Přitom vedle má průvodkyně Epopeje výpravu školních dětí, které se přijely na obrazy podívat," popsal dříve redaktor MF DNES z místa.

Pražští restaurátoři balí obraz Car Simeon bulharský Muchovy Slovanské epopeje na zámku v Moravském Krumlově. (7. 10. 2010)Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje.Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje.

Proti balení Epopeje přišlo na zámek protestovat několik desítek studentů z krumlovských škol, kteří postávají před expozicí s transparenty. Dokud byl ještě zámek otevřený, motali se kolem restaurátorů, aby jim překáželi v jejich práci.

Svou nevoli dávají také návštěvníci Epopeje. Jeden z nich procedil mezi zuby: Nenažraná Praha.

Na balení dohlíží právník Muchových dědiců

Podle informací iDNES.cz už Muchova rodina začala usilovat o to, aby umělecké dílo krumlovský zámek neopustilo. Její právníci důkladně studují rozhodnutí, které vydal krajský úřad.

"Právníci se v současné době seznamují se zněním textu. Muchova rodina se určitě bude dál snažit o to, aby Slovanská epopej zůstala v Moravském Krumlově," uvedla Simona Krištofová, mluvčí Johna Muchy, který je malířovým vnukem a dědicem autorských práv k jeho dílům.

Studenti moravskokrumlovských škol v parku před zámkem s expozicí Slovanské epopeje. (7. 10. 2010)Studenti moravskokrumlovských škol protestovali proti odvozu Muchovy Slovanské epopeje do Prahy. (7. 10. 2010)

V tuto chvíli však nemají právní zástupci rodiny v ruce nic, co by manipulaci s uměleckým dílem zabránilo. Advokát Muchových dědiců Roman Koucký z advokátní kanceláře Jablonský je společně s několika studenty, kteří balení dokumentují, v expozici jen proto, aby sledoval, jak galerie s díly manipuluje.

Do sporu se vložil i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Zbrklost, se kterou se Epopej, o jejíž vlastnictví se stále vede spor, začala stěhovat, by podle něj mohla poškodit léta budované vztahy mezi Moravou a hlavním městem.

"Vyzývám Prahu a její představitele, jmenovitě primátora Pavla Béma a radního Ondřeje Pechu, aby s ohledem na končící mandát městské reprezentace, který se počítá už pouze na dny a hodiny, nečinili žádné nevratné kroky k Epopeji, včetně jejího odvozu z Moravského Krumlova do Prahy," prohlásil Hašek.

Ten také apeluje na všechny moravské patrioty, aby vyjádřili svůj názor na rychlé a podle něj definitivní odstěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy, které aktuálně hrozí.

Pražský radní Ondřej Pecha (ODS) s přístupem jihomoravského hejtmana nesouhlasí. "Pan Hašek by si měl nejdřív sednout s vlastníkem krumlovského zámku, Inchebou a domluvit se na opravě chátrajícího zámku," řekl Pecha. Podle něj neexistuje záruka toho, co se s dílem stane, pokud vlastník moravskokrumlovský zámek prodá.

Vyhrocené emoce

Prahou a Brnem cloumají spory kvůli Muchově dílu.

Do Prahy chtějí Epopej přestěhovat do tří týdnů

Balení Slovanské epopeje je velice náročné. U každého z obrazů bude nutné postavit lešení a z něj jej pak svěsit dolů na zem. Tam začne pomalé namotávání plátna do speciálního tubusu.

Dohlédnout na balení Slovanské epopeje přijeli do Moravského Krumlova i šéf Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka (uprostřed) a radní pro kulturu Ondřej Pecha (vpravo)

"Předpoklad je, že budou celkem čtyři transporty po pěti plátnech. Během prvních dvou dnů by bylo svěšeno pět obrazů, aby byly připraveny na příští týden. Předpokládáme že všechny obrazy budou do Prahy převezeny za dva až tři týdny," přiblížil šéf Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Po převezení do Prahy by měla být Slovanská epopej k vidění ve Veletržním paláci. Výstavu s podtitulem "Mýtus, dějiny, vize" pořádá Galerie hlavního města Prahy a expozice se měla původně otevřít už 29. září. Přesné datum zahájení výstavy zatím známo není, trvat by však měla až do 31. května 2011.

epopej je nově kulturní památkou

Rychlé stěhování souboru pláten Alfonse Muchy může mít i jiný důvod, než kterým je zrušení předběžného opatření. Ministerstvo kultury na konci září prohlásilo Slovanskou epopej za národní kulturní památku. Informuje o tom server lidovky.cz.

Opatření by mělo začít platit příští týden. "Znamená to zásadní rozdíl v oznamovací povinnosti," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. Pokud bude Praha chtít v budoucnu s dílem manipulovat, musí o tom informovat ministerstvo kultury a kraj. Ty pak mohou do celého procesu vstoupit. Památkový zákon jim za určitých podmínek dává možnost památku například vyvlastnit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR CONSULTANT PRO IT DIVIZI

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz