Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sucho i povodně, horko i chladno. Rok 2020 provázely pro Česko typické výkyvy

  20:51
Letošní rok byl podle klimatologa Pavla Zahradníčka další, kdy se objevily oba extrémy tradiční pro Českou republiku – tedy sucho a povodně. Zima přinesla málo srážek a na jaře následovalo sucho. Léto bylo sice chladnější v porovnání s posledními roky, avšak stále nadprůměrné. A v říjnu přišly srážky, které překonaly více než dvojnásobně dlouhodobý průměr.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Pro vývoj sucha v jarních měsících je důležitá situace během zimní sezóny. Ta byla velmi chudá na sníh,“ popsal Zahradníček z portálu Intersucho. Doplnil, že v zimě na horách napadlo jen okolo 60 procent obvyklého množství sněhu, v nížinách dokonce pod 10 procent.

„Na některých místech ani sníh neviděli. Do toho přišel velmi teplý a suchý duben a půdní sucho se opět rozšířilo na celé území republiky,“ dodává.

Pro naše klima je typické střídání počasí. I samotné klimatické modely počítají do budoucna se značnou variabilitou. K suchu však bude podle něj v budoucnu stačit srážkově sice normální rok, ale teplotně nadprůměrný. 

„A to je hodně nebezpečné, protože teplota systematicky roste, tudíž tendence k vyššímu výparu, a tedy k suchu bude častější,“ dodal. Zdůraznil však, že to neznamená, že nebudou i období bohatá na srážky. 

Nadprůměrné, ale ve srovnání chladné léto

Výjimečné bylo letošní léto, které mnoho lidí hodnotilo jako podprůměrné či chladné. Podle meteorologů to tak není – na středoevropské poměry bylo v normálu, dokonce mírně nadprůměrné. Jsou to naopak předchozí roky, jež byly extrémní. „V sedmdesátých a osmdesátých letech byly teploty v červenci mnohem nižší než letos,“ vysvětlil Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu

Teploty v letošním červnu stále byly o něco vyšší než dlouhodobý třicetiletý průměr. Červenec byl oproti minulým pěti letům, zejména roku 2019, chladnější. „Z klimatických modelů vyplývá, že to budou právě předchozí extrémní roky, které budou normou v příštích deseti, dvaceti letech,“ popsal Chuchma.

Podle Zahradníčka si musíme uvědomit, že letní sezóna po roce 1985 nabrala prakticky skokové změny. „Například podle teplotní řady Brna od roku 1803 bylo poslední teplotní podprůměrné léto v roce 1987, a od té doby počítáme jen průměrné či hlavně nadprůměrné letní sezóny ve srovnání s normálem,“ popsal.

Hydrologicky nejbohatší rok za poslední dobu

Hydrologický rok 2020, který se počítá od 1. listopadu do 31. října následujícího roku, patřil ke srážkově nejbohatším za poslední dekádu.

Přestože meteorologové stejně jako v posledních pěti letech na jaře zaznamenali nedostatek srážek, situace se změnila v červnu, kdy se vydatnější srážky doprovázené menším i větším rozvodněním toků opakovaly prakticky každý měsíc až do října.

Letošní léto tak bylo nejdeštivější za posledních deset let. V průměru spadlo na území Česka 322 milimetrů srážek. „V žebříčku posledních 60 let se letošní léto z hlediska srážek umístilo na vysokém šestém místě,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Srážkově nadprůměrné byly také měsíce únor, květen, červen, který meteorologové označili dokonce za silně nadnormální, srpen, září a vydatně pršelo i v říjnu. 

Z meteorologického hlediska podle Zahradníčka už minimálně poslední dva měsíce není na většině území republiky sucho, ale z klimatologického hlediska, tedy dlouhodobého, je v Česku stále značný deficit srážek a půdní vláhy, a to o 576 milimetrů. 

„A to i přesto, že aktuální situace je velice dobrá, a naopak se vyskytly povodňové stavy. To je takový paradox a ukazuje to, jak mohou být oba extrémy dost úzce provázány a vyskytovat se často prakticky současně,“ míní.

Šumvaldu přinesla zkázu blesková povodeň (7. června 2020):

Povodně v říjnu

Říjen byl nejdeštivější na východě území, v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. V průměru zde spadlo 160 milimetrů, což odpovídá 337 procentům dlouhodobého měsíčního normálu z let 1981 až 2010. Jde o srážkově nejvydatnější říjen od roku 1961 a pro letošní rok srážkově nejvydatnější měsíc. 

Na Vysočině a v Pardubickém kraji pršelo tolik, jako v povodňových letech 1997 a 2002, dlouhodobý průměr byl překonán až o 60 procent. Naopak v Ústeckém a Libereckém kraji, nedosáhlo letošní léto ani na průměrnou úroveň.

„Za posledních třicet let nepamatuji, že by v říjnu byly povodně. Ty přišly buď v létě, nebo na jaře, ale nikdy na podzim. I rozložení srážek je nyní výjimečné. Všechno to svědčí o rozkolísanosti klimatu,“ okomentoval to hydrobiolog Martin Rulík z Univerzity Palackého.

Středeční situace Kravařích na Opavsku, kde se vylila řeka Opava. (14. října 2020)

Koronavirus počasí neovlivnil

Vliv na počasí nemá ani dočasný útlum dopravy a průmyslu během pandemie koronaviru. V jejím důsledku došlo ke krátkodobému snížení emisí oxidu uhličitého, jež jsou běžně označovány za jednu z příčin globálního oteplování. Jen od února do března tohoto roku se snížily v porovnání se stejným časovým úsekem loňského roku o více než deset milionů tun.

Vlivů na počasí je podle meteorologů více. „Chemické složení atmosféry se samozřejmě v době koronavirové krize změnilo, ale nejsem příznivec teorie, že toto období může za nějaké změny. Nějaký vliv to určitě mít bude, ale aby to takto skokově dokázalo ovlivnit počasí, je nepravděpodobné,“ uvedl Chuchma.

To potvrzuje také Zahradníček. „Snížení emisí skleníkových plynů bylo evidentně jen krátkou epizodou na bohužel dlouhodobé stoupající trajektorii jejich koncentrací v atmosféře. Tedy se to na globálním klimatu neprojeví,“ uvedl. 

Dodal, že tento pokles emisí byl během první vlny na jaře a začátkem léta dán častým vypínáním průmyslu, což se však ve druhé vlně neděje. „Je to vidět i na spotřebě elektřiny v roce 2020 v České republice. Na jaře byl meziroční pokles o 13 až 16 procent, ale nyní se pohybujeme na podobných číslech jako v minulém roce,“ vysvětlil.

Jaký bude rok 2021?

„V současné meteorologii neexistují nástroje, které by to dokázaly vypočítat. Spolehlivost předpovědi klesá po pátém dnu,“ uvedl Zahradníček. Existují sice měsíční či dokonce sezónní předpovědi, ale jejich spolehlivost je zatím nízká. 

„Naštěstí je v tomto příroda ještě mocnější než lidstvo. Takže si netroufnu předpovídat, jak bude následující rok vypadat,“ uzavřel.

Česká Sahara. I když prší, tady je pořád sucho. Víme proč:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...