ilustrační snímek | foto: AP

Deště už je moc. Zemědělci sčítají první škody a bojí se o výsledek žní

  • 288
Zatímco ještě v květnu zemědělci v Olomouckém kraji toužebně očekávali každou kapku deště, teď naopak vzhlížejí k obloze, aby alespoň několik dní za sebou nepršelo. Vody už totiž mají na polích či v sadech až moc. Letošní červen byl nejdeštivější za posledních několik desítek let a červenec je na srážky rovněž bohatý.

„Už jsme si v zemědělství zvykli, že normální rok je jenom zbožné přání. Většinou je příliš sucho, letos je zase srážek až moc. Vody už je příliš, ale musíme si s tím poradit,“ podotkl šéf zemědělské společnosti Úsovsko Jiří Milek.

Rozdíl je oproti minulým letům znát například u pícnin. Zatímco loni téměř nenarostly, a zemědělci tak měli jen minimální zásoby sena, letos se jich díky červnovým dešťům urodilo velice mnoho.

„V dubnu či květnu pícniny prakticky nebyly, potom ale zase rostly tak rychle, že jsme nestačili sklízet. A také je nebylo kdy pořádně sušit. Navíc je někde ani nebylo možné posekat kvůli stojící vodě. Část úrody proto shnila. I tak je to ale výrazně lepší než loni,“ porovnal Milek.

Obavy však mají úsovští zemědělci kvůli častým a vydatným dešťům z blížících se žní.

„Obilí je kvůli neustálému vlhku zčásti polehlé, především u sladovnického ječmene bude mít přílišná vlhkost negativní dopad na kvalitu,“ obává se Milek.

Vyjet při žních do polí bude velký problém

Nejvíc škod pak jeho spolupracovníci zaznamenali na polích kolem Šumvaldu. Nedávno oblast zasáhly bleskové povodně, pole s obilím a řepkou jsou na řadě míst rozbahněná. „Mnohde se stále ještě drží voda. Vyjet ve žních do polí bude velký problém, protože pořád prší,“ upozornil Milek.

Navíc jakmile bude obilí pod střechou, výrazně podle Milka vzroste spotřeba energie na jeho vysušení.

„Obilí má větší vlhkost, než by bylo ve žních žádoucí. Musíme ji dostat pryč. Sušení proto bude podstatně náročnější než v minulých letech,“ předpokládá.

18. června 2020

Velké množství srážek dělá starosti také majitelům společnosti Farma Měšťánkovi v Bochoři na Přerovsku.

„Voda byla po suchém dubnu a květnu samozřejmě dobrá, ale pak už jí bylo příliš. Jahodám zpočátku pomohla, pak ale začaly hnít. Problém je s plísněmi na rajčatech, okurkách nebo bramborách,“ popsal farmář Jiří Měšťánek. 

Deště ale podle něj vyloženě pomohly česneku, který Měšťánkovi rovněž pěstují. Škody způsobené velkým vlhkem ovšem naopak rychle rostou na polích plných řepky, cukrové řepy nebo máku.

Úroda chmele a kukuřice zatím vypadá nadějně

Strach o letošní úrodu mají kvůli deštivému počasí i ovocnáři. „Voda nám hodně uškodila na třešních a rybízu. Třešně hnily ve velkém na stromech, teď se sklízí rybíz a část úrody rovněž shnila na keřích. Také popraskaly rané odrůdy meruněk,“ popsal sadař Miroslav Nesét z Veleboře na Mohelnicku.

Nadměrné srážky ovlivní také sklizeň nejpěstovanějšího ovoce v Olomouckém kraji – jablek. Celkově by měla být podle šéfa ovocnářské divize společnosti Úsovsko Michala Horáčka relativně dobrá. 

„Jabloně nyní prospívají vcelku dobře, pokud můžeme mluvit o ztrátách, tak jsou spíš důsledkem jarních mrazů,“ řekl.

Kvůli vodě ale bude potřeba jablka důkladněji ochránit proti houbovým chorobám, jako je strupovitost anebo padlí. „Zatímco loni stačilo ošetřit sady proti těmto chorobám naposledy v červnu, letos kvůli nadprůměrným srážkám budeme stromy ošetřovat i o prázdninách,“ plánuje Horáček.

Červnové deště naopak jednoznačně pomohly chmelnicím. „Nechci to zakřiknout, ale chmel zatím vypadá výborně,“ pochvaluje si předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský. Nadprůměrně dobře podle něj vypadá také kukuřice.

Celkově pak šéf Agrární komory Olomouckého kraje Martin Novák vidí letošní rok jako na houpačce.

„Zasáhly jarní mrazy, které se podepsaly hlavně na ovoci, v dubnu a květnu zase panovalo extrémní sucho. Vláha pak u některých plodin pomohla už jen částečně,“ shrnul Novák. 

20. června 2020