- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika
Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek
"Tři policisté byli hospitalizováni, další utrpěli zlomeninu ruky, řeznou ránu, výrony kotníků a zhmožděniny. Dva účastníci technoparty skončili v nemocnici se středně těžkou otravou, jeden z frakturou čelisti, další z důvodu podchlazení či nevolnosti," vypočítal Jiří Soukup ze západočeské policie.
Ředitel tachovské policie Jaromír Kníže na tiskové konferenci oznámil, že v sobotu nad ránem přejel zřejmě kamion jednoho příznivce techna, který šel od vlaku v Plané do Mlýnců, kde se technoparty konala.
Na louce dopoledne zbývalo posledních asi deset aut, v okolí dalších sto padesát. Zhruba tisícovka technařů se nechce vzdát své taneční party a podle policistů se sjíždějí do neupřesněné obce na Tachovsku.
Zásah připomínají střepy v trávě
Účastníci technoparty podle policie poškodili čtyři policejní automobily. Policisté měli podle reportérů poškozené minimálně dvě dodávky, kterým technaři rozbili okna. Poničené byly i některé části výstroje těžkooděnců.
Škody vznikly i technařům a lidem z okolních obcí. Jeden stan vyhořel už na počátku akce, kdy jej zasáhla dýmovnice hozená z hloučku tanečníků. Další přístřešky padly pod botami policejní rojnice. Příkopy se změnily na smetiště a toalety.
Na místě, kde se ještě v sobotu bavilo několik tisíc lidí z celé Evropy, zůstávalo v neděli ráno několik stanů, odpadky a střepy. Policisté totiž každou nalezenou láhev rozbili obuškem, aby jí nemohli technaři na těžkooděnce hodit.
Do rána zůstal jen pach slzného plynu
Ráno se po louce potulovalo jen pár technařů. U policejní základny stály policejní dodávky a vodní děla. Nad místem létal vrtulník. Podle reportéra Radiožurnálu byl ve vzduchu cítit slzný plyn. Policie ho při druhé vlně zásahu házela i do aut a autobusů.
Z louky naopak zmizely zvukové aparatury, které jejich majitelé v časové tísni nestačili sbalit a odvézt. Ráno se na "bitevní pole" přišli podívat i zvědavci z okolních obcí. Muž z Újezdu pod Přimdou policistům ironicky zatleskal.
"Udělali chybu hned na začátku. Potom už nemohli uznat, že by bylo lepší je na louku pustit. Kdyby ti lidé něco prováděli, rabovali a podobně, tak ať zasáhnou, ale oni se chtěli jen bavit," řekl. Sami technaři to komentovali slovy: "V tomhle království se nesmí zpívat a tančit."
U autobusů se ráno řadili k odjezdu policisté, kteří v noci na technoparty zasahovali. K závažnějším problémům prý přes noc nedocházelo. "Jen ničili dopravní značení, vytrhávali patníky a podobně," řekl jeden z policistů.
Stovky účastníků technoparty strávily noc ve stanech nebo autech v okolí Mlýnce. Desítky se vydaly pěšky na vlak do Boru. Policisté již otevřeli silnici na Tachov, dálnice D5 zůstala ve směru na Rozvadov uzavřená až do rána.