Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Policisté rozehnali CzechTek slzným plynem

  19:48
Policie zasáhla proti technařům, kteří odmítli odjet z CzechTeku. Těžkooděnci se štíty je vytlačovali z louky. Nasadili slzný plyn a vodní děla, technaři házeli láhve a klacky. Podle dostupných zpráv jsou celkem tři desítky zraněných z obou stran. Kvůli akci byla uzavřena část dálnice D5.
CzechTek 2005 - zásah policie

CzechTek 2005 - zásah policie na technoparty (30. července 2005) | foto: Petr Krupička

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Situace na CzechTeku se večer zklidnila, po 21. hodině ale policisté obnovili tlak na technaře, kterých tu zbýval asi tisíc. Západočeská policejní mluvčí Jolana Číhová ve 21:45 řekla, že na místě zůstává ještě asi 200 až 300 lidí.

Posílení policisté vytvořili kordon, který začal tlačit účastníky CzechTeku před sebou. Opět použili slzný plyn a důsledně dbají o to, aby za sebou nikoho nenechali. O věci, které technaři ve spěchu nechají na louce, se budou muset přihlásit.

Podle reportérů MF DNES se lidé spíše stahují. Někteří očití svědci dodávají, že nervozita na obou stranách roste.

Většina lidí odjela v podvečer
"Vozidla s účastníky opouštějí prostor," informovala kolem 20. hodiny policejní mluvčí Ilona Týmlová. Policie zákrok ukončí až po vyklizení celého prostoru. Dav podle ní zdemoloval několik služebních vozidel.

Reportérka České televize kolem 17. hodiny hlásila, že se technaři nemají k odchodu. Nicméně během několika desítek minut, kdy prostor zaplnil dým z dělbuchů, slzný plyn a tlak policistů zesílil, začalo odjíždět stále více lidí.

Kolem sedmé už podle některých účastníků zbýval na místě jen zlomek lidí, policii pomohl i silný déšť.

Těžkooděnci pomocí vodního děla a slzného plynu postupovali dál a dál, mnozí vytlačení se ale za zády kordonu vraceli na louku. Rojnice se chvílemi zcela rozpadla. Kolem 19. hodiny boj ustal a policisté se podle ČT shromáždili v dolní části louky.

Technaři pískali a křičeli, na policisty házeli klacky a plastové láhve. Jeden účastník se ve škodovce rozjel proti vodnímu dělu, ale nakonec vůz stočil. Antony průběžně nakládaly zadržené. Policie zatím neřekla, kolik lidí odvezla.

Na "bitevní pole" několikrát přijela houkající sanitka. Zpravodaj ČTK viděl policistu, kterého kolegové vláčeli bezvládného mimo pozemek. Záchranka večer poslala na CzechTek dalších deset aut. Na louce přistál vrtulník s červeným křížem.

Zdravotníci ošetřovali zraněné na obou stranách, jeden policista si prý zranil páteř. "Dosud jsme převezli do nemocnic k ošetření šestnáct lidí, zranění jsou lehčí," řekla Lenka Ptáčková ze záchranné služby. Pacenti měli tržná poranění, trpěli nevolností či podchlazením. Další lidi zdravotníci ošetřili v terénu.

Ministr Bublan: Zásah je v pořádku
Podle ministra vnitra Františka Bublana je zákrok policistů v pořádku, neboť je podložený názorem soudního znalce, státního zástupce a trestním oznámením majitelů pozemků. Ministr ale nechtěl hodnotit, jestli je adekvátní, protože nebyl na místě.

"Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody používání síly u nás dosud nevymřely," prohlásil senátor Jaromír Štětina v ČT 24.

Zákrok ostře kritizoval i stínový ministr vnitra Ivan Langer z ODS. Podle něj policisté zasáhli na politický nátlak premiéra Jiřího Paroubka a nepoučili se z problémů, které přinesly předchozí ročníky technoparty.

Technokomunita vyzvala na internetu sympatizanty, aby přijeli do Mlýnce na pomoc. "Je tam pácháno brutální násilí na nevinných lidech - jsou tam porušována lidská práva," stojí na webu. Účastníci technoparty chtějí kvůli policejnímu zásahu podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Velící štáb rozhodl vyčistit Mlýnec
Technaři podle policie přecházejí přes pozemky cizích majitelů a ti si nepřejí, aby je nadále ničili.

Situaci na místě posoudil státní zástupce a soudní znalec. Velící štáb pak zvažoval, zda vyklidí všechny pozemky, nebo jen ty, které neměli technaři pronajaté. V potaz vzal i zprávy o opakovaném napadání policistů účastníky technoparty.

"Policie přikročí k obnovení právního stavu. Výzvy k opuštění prostoru budou tlumočeny i v cizích jazycích, například angličtině, francouzštině či italštině," sdělila iDNES před zahájením policejního zásahu v 16 hodin mluvčí Jolana Číhová.

Na okraji louky, na níž se akce koná, stovky těžkooděnců vytvořily odpoledne rojnici. Opodál vyčkávají vodní děla. "Připomíná to vojenské manévry," popsala reportérka České televize. Policisté s posilami z celé země se tu shromáždili po poledni.

"Během zákroku policie uzavře dálnici D5, aby nebyla ohrožena bezpečnost silničního provozu a aby byl umožněn bezpečný odjezd účastníků z tohoto prostoru a přilehlých obcí," informovala mluvčí.

Francouz najel autem na policistu
Strážci pořádku zadrželi Francouze, který najížděl na policisty a jednoho zranil. Podle líčení reportérky ČT, která viděla videonahrávku incidentu na mobilním telefonu, policisté muže vyvlekli z auta, namířili na něj zbraň a spoutali ho.

"Bude obviněn z trestného činu útoku na veřejného činitele, policie podala podnět na jeho vzetí do vazby," dodala Číhová.

Napadají nás, stěžují si usedlíci
Technaři zaplavili okolní polnosti i obce. "Většina majitelů okolních pozemků na organizátory CzechTeku podala trestní oznámení," potvrdila iDNES Číhová.

Obyvatelé Újezda pod Přimdou předali dopoledne veliteli zásahu petici, ve které vyzvali policii, aby pustila auta technařů na louku, kde se party koná. "Dosud se chovali slušně, ale teď začínají být agresivní, napadají nás," postěžovala si jedna z obyvatelek.

Hlídkující policisté podél dálnice byli dopoledne podle svědků trochu nervózní. Účastníci technoparty se je snažili přemluvit, aby se vyvarovali násilí. "Nejsme fotbaloví chuligáni ani skinheadi, jen tancujeme," argumentoval jeden z nich.

"Však ty si zatancuješ," odvětil mu policista stojící u jednoho z desítek antonů přistavených v bezprostřední blízkosti technoparty. Na místě v tu chvíli bylo přes pět tisíc příznivců taneční hudby. Ze soundsystémů zněly jungle, reggae nebo ska.

Technaři našli jiné cesty k louce
Policisté celý den blokovali příjezdové cesty k areálu. Hlavní cestu dokonce zatarasili vodním dělem. Technaři si však už v noci na sobotu našli přístup přes lesní a polní pěšiny. "Na některých místech jejich auta dokonce prorazila ploty," upřesnila Číhová.

Mluvčí policie v Plzni Ilona Týmlová dodala, že strážci pořádku sledovali situaci celou noc. "Omezená produkce pokračovala a na místo přijížděli i v průběhu noci další účastníci. Pokud by došlo k narušení pořádku, jsme připraveni zasáhnout," poznamenala.

Mnozí technaři nechali přes noc stát svá auta u krajnic nebo na vedlejších silnicích a k louce, kterou si organizátoři pronajali údajně za částku vyšší než sto tisíc korun, se vydali pěšky.

Už během pátečního večera se někteří z nich pokoušeli i s auty projet polní cestou přes vesničku Labuť. Kdo však měl vůz s nižším podvozkem, riskoval, že při přejezdu potokem uvízne. Během noci si pak technaři v autech našli další cestu, přes nedaleký les.

Čekání znepříjemnil déšť
Noční hledání cesty do areálu technařům znepříjemnila bouřka, jejíž příchod ohlásily zlověstné blesky z nedalekého Německa. Pršelo zhruba dvě hodiny, ale nijak silně. Lidé se schovávali i pod dálničním mostem, kam se naštosovaly i policejní dodávky.

Robert, člen jednoho soundsystému, vyprávěl, jak v noci hovořil k obsluze přichystaného vodního děla: "Šel jsem za nimi, aby mi řekli, kolik ta hračka nás, daňové poplatníky stála. Začal na mě křičet: 'Zmrde!' A pak vytáhl železnou tyčku. Tak jsme šli radši pryč."

Party CzechTek zaměstnávala policisty na Tachovsku už celý pátek. Proti účastníkům se postavili těžkooděnci. - více zde

Autoři: ,

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

Příběh, který zfilmoval Hollywood. Panenské Břežany neproslavil jen Heydrich

Premium

Zámek v Panenských Břežanech u Prahy se jako letní sídlo říšského protektora Reinharda Heydricha dostal do učebnic dějepisu. Dne 27. května 1942 odtud vyjel na poslední cestu do Prahy, kde na něj...

14. července 2024

Atentátník měl v autě výbušniny. Nemyslitelnému zabránil Bůh, řekl Trump

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických médií ve svém autě připravené výbušniny. Trump z pokusu o atentát v Pensylvánii vyvázl pouze se...

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  17:34

Dal Trumpa do středu terče, atentát je jeho vina, viní část republikánů Bidena

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může za pokus o atentát na exprezidenta a volebního soupeře Donalda Trumpa. Připomněli přitom Bidenova...

14. července 2024  16:33

Izraelci zabili velitele brigády Hamásu, kterého viní za přípravu říjnového útoku

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho z příprav útoku ze 7. října, píše Reuters. Po třetím izraelském útoku za dva dny nejméně na čtyřech...

14. července 2024  16:01,  aktualizováno  16:22

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...