Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Policisté rozehnali CzechTek slzným plynem

  19:48
Policie zasáhla proti technařům, kteří odmítli odjet z CzechTeku. Těžkooděnci se štíty je vytlačovali z louky. Nasadili slzný plyn a vodní děla, technaři házeli láhve a klacky. Podle dostupných zpráv jsou celkem tři desítky zraněných z obou stran. Kvůli akci byla uzavřena část dálnice D5.
CzechTek 2005 - zásah policie

CzechTek 2005 - zásah policie na technoparty (30. července 2005) | foto: Petr Krupička

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Situace na CzechTeku se večer zklidnila, po 21. hodině ale policisté obnovili tlak na technaře, kterých tu zbýval asi tisíc. Západočeská policejní mluvčí Jolana Číhová ve 21:45 řekla, že na místě zůstává ještě asi 200 až 300 lidí.

Posílení policisté vytvořili kordon, který začal tlačit účastníky CzechTeku před sebou. Opět použili slzný plyn a důsledně dbají o to, aby za sebou nikoho nenechali. O věci, které technaři ve spěchu nechají na louce, se budou muset přihlásit.

Podle reportérů MF DNES se lidé spíše stahují. Někteří očití svědci dodávají, že nervozita na obou stranách roste.

Většina lidí odjela v podvečer
"Vozidla s účastníky opouštějí prostor," informovala kolem 20. hodiny policejní mluvčí Ilona Týmlová. Policie zákrok ukončí až po vyklizení celého prostoru. Dav podle ní zdemoloval několik služebních vozidel.

Reportérka České televize kolem 17. hodiny hlásila, že se technaři nemají k odchodu. Nicméně během několika desítek minut, kdy prostor zaplnil dým z dělbuchů, slzný plyn a tlak policistů zesílil, začalo odjíždět stále více lidí.

Kolem sedmé už podle některých účastníků zbýval na místě jen zlomek lidí, policii pomohl i silný déšť.

Těžkooděnci pomocí vodního děla a slzného plynu postupovali dál a dál, mnozí vytlačení se ale za zády kordonu vraceli na louku. Rojnice se chvílemi zcela rozpadla. Kolem 19. hodiny boj ustal a policisté se podle ČT shromáždili v dolní části louky.

Technaři pískali a křičeli, na policisty házeli klacky a plastové láhve. Jeden účastník se ve škodovce rozjel proti vodnímu dělu, ale nakonec vůz stočil. Antony průběžně nakládaly zadržené. Policie zatím neřekla, kolik lidí odvezla.

Na "bitevní pole" několikrát přijela houkající sanitka. Zpravodaj ČTK viděl policistu, kterého kolegové vláčeli bezvládného mimo pozemek. Záchranka večer poslala na CzechTek dalších deset aut. Na louce přistál vrtulník s červeným křížem.

Zdravotníci ošetřovali zraněné na obou stranách, jeden policista si prý zranil páteř. "Dosud jsme převezli do nemocnic k ošetření šestnáct lidí, zranění jsou lehčí," řekla Lenka Ptáčková ze záchranné služby. Pacenti měli tržná poranění, trpěli nevolností či podchlazením. Další lidi zdravotníci ošetřili v terénu.

Ministr Bublan: Zásah je v pořádku
Podle ministra vnitra Františka Bublana je zákrok policistů v pořádku, neboť je podložený názorem soudního znalce, státního zástupce a trestním oznámením majitelů pozemků. Ministr ale nechtěl hodnotit, jestli je adekvátní, protože nebyl na místě.

"Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody používání síly u nás dosud nevymřely," prohlásil senátor Jaromír Štětina v ČT 24.

Zákrok ostře kritizoval i stínový ministr vnitra Ivan Langer z ODS. Podle něj policisté zasáhli na politický nátlak premiéra Jiřího Paroubka a nepoučili se z problémů, které přinesly předchozí ročníky technoparty.

Technokomunita vyzvala na internetu sympatizanty, aby přijeli do Mlýnce na pomoc. "Je tam pácháno brutální násilí na nevinných lidech - jsou tam porušována lidská práva," stojí na webu. Účastníci technoparty chtějí kvůli policejnímu zásahu podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Velící štáb rozhodl vyčistit Mlýnec
Technaři podle policie přecházejí přes pozemky cizích majitelů a ti si nepřejí, aby je nadále ničili.

Situaci na místě posoudil státní zástupce a soudní znalec. Velící štáb pak zvažoval, zda vyklidí všechny pozemky, nebo jen ty, které neměli technaři pronajaté. V potaz vzal i zprávy o opakovaném napadání policistů účastníky technoparty.

"Policie přikročí k obnovení právního stavu. Výzvy k opuštění prostoru budou tlumočeny i v cizích jazycích, například angličtině, francouzštině či italštině," sdělila iDNES před zahájením policejního zásahu v 16 hodin mluvčí Jolana Číhová.

Na okraji louky, na níž se akce koná, stovky těžkooděnců vytvořily odpoledne rojnici. Opodál vyčkávají vodní děla. "Připomíná to vojenské manévry," popsala reportérka České televize. Policisté s posilami z celé země se tu shromáždili po poledni.

"Během zákroku policie uzavře dálnici D5, aby nebyla ohrožena bezpečnost silničního provozu a aby byl umožněn bezpečný odjezd účastníků z tohoto prostoru a přilehlých obcí," informovala mluvčí.

Francouz najel autem na policistu
Strážci pořádku zadrželi Francouze, který najížděl na policisty a jednoho zranil. Podle líčení reportérky ČT, která viděla videonahrávku incidentu na mobilním telefonu, policisté muže vyvlekli z auta, namířili na něj zbraň a spoutali ho.

"Bude obviněn z trestného činu útoku na veřejného činitele, policie podala podnět na jeho vzetí do vazby," dodala Číhová.

Napadají nás, stěžují si usedlíci
Technaři zaplavili okolní polnosti i obce. "Většina majitelů okolních pozemků na organizátory CzechTeku podala trestní oznámení," potvrdila iDNES Číhová.

Obyvatelé Újezda pod Přimdou předali dopoledne veliteli zásahu petici, ve které vyzvali policii, aby pustila auta technařů na louku, kde se party koná. "Dosud se chovali slušně, ale teď začínají být agresivní, napadají nás," postěžovala si jedna z obyvatelek.

Hlídkující policisté podél dálnice byli dopoledne podle svědků trochu nervózní. Účastníci technoparty se je snažili přemluvit, aby se vyvarovali násilí. "Nejsme fotbaloví chuligáni ani skinheadi, jen tancujeme," argumentoval jeden z nich.

"Však ty si zatancuješ," odvětil mu policista stojící u jednoho z desítek antonů přistavených v bezprostřední blízkosti technoparty. Na místě v tu chvíli bylo přes pět tisíc příznivců taneční hudby. Ze soundsystémů zněly jungle, reggae nebo ska.

Technaři našli jiné cesty k louce
Policisté celý den blokovali příjezdové cesty k areálu. Hlavní cestu dokonce zatarasili vodním dělem. Technaři si však už v noci na sobotu našli přístup přes lesní a polní pěšiny. "Na některých místech jejich auta dokonce prorazila ploty," upřesnila Číhová.

Mluvčí policie v Plzni Ilona Týmlová dodala, že strážci pořádku sledovali situaci celou noc. "Omezená produkce pokračovala a na místo přijížděli i v průběhu noci další účastníci. Pokud by došlo k narušení pořádku, jsme připraveni zasáhnout," poznamenala.

Mnozí technaři nechali přes noc stát svá auta u krajnic nebo na vedlejších silnicích a k louce, kterou si organizátoři pronajali údajně za částku vyšší než sto tisíc korun, se vydali pěšky.

Už během pátečního večera se někteří z nich pokoušeli i s auty projet polní cestou přes vesničku Labuť. Kdo však měl vůz s nižším podvozkem, riskoval, že při přejezdu potokem uvízne. Během noci si pak technaři v autech našli další cestu, přes nedaleký les.

Čekání znepříjemnil déšť
Noční hledání cesty do areálu technařům znepříjemnila bouřka, jejíž příchod ohlásily zlověstné blesky z nedalekého Německa. Pršelo zhruba dvě hodiny, ale nijak silně. Lidé se schovávali i pod dálničním mostem, kam se naštosovaly i policejní dodávky.

Robert, člen jednoho soundsystému, vyprávěl, jak v noci hovořil k obsluze přichystaného vodního děla: "Šel jsem za nimi, aby mi řekli, kolik ta hračka nás, daňové poplatníky stála. Začal na mě křičet: 'Zmrde!' A pak vytáhl železnou tyčku. Tak jsme šli radši pryč."

Party CzechTek zaměstnávala policisty na Tachovsku už celý pátek. Proti účastníkům se postavili těžkooděnci. - více zde

Autoři: ,

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Žralok zabil Rusa u pláže v Hurghadě, boj o život natočili přihlížející

Turisté v egyptské Hurghadě, oblíbeném letovisku podél pobřeží Rudého moře, zažili ve čtvrtek šokující podívanou....

Ukrajinská protiofenziva začala? Kyjev mlží, tanky se u Záporoží valí do boje

Sledujeme online Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média s odvoláním na armádní zdroje z Kyjeva. Kabinet prezidenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko je lepší. Spolužáci poplivali ukrajinskou dívku, chování odsoudil i Rakušan

„Ukrajina je ku*va. Ukrajina je blbá. Rusko je lepší. Rusko je silnější.“ To jsou slova, která míří na ukrajinskou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Lidická tragédie je symbolem, který je stále aktuální, řekl prezident Pavel

V sobotu dopoledne proběhl v Lidicích pietní akt k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik...

KOMENTÁŘ: Přespat v kalhotkách a bez obtěžování? Ženy nechápou, jak funguje svět

Premium Ministerstvo spravedlnosti představilo tento týden dvě varianty trestného činu „sexu bez souhlasu“. Je to jen další z...

Lesy v Česku ze čtyř pětin obnovuje člověk, příroda by to nestihla

V Česku se loni obnovilo přes 50 tisíc hektarů lesů, což je zhruba stejná rozloha jako v roce 2021. Z toho 39 970...

Nový název i okvětní lístek v cihlové barvě. SOCDEM hledá cestu z propasti

Přímý přenos S nový logem, okvětním lístkem růže v cihlové barvě, zkratkou SOCDEM a novým názvem Sociální demokracie místo ČSSD se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...