Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už žádné pipetování rukou. Pracovat s PCR testy na covid dokážou i roboti

  19:23
Místo desítek lidí v laboratoři jen pár přístrojů. Ty zvládnou během dne vyhodnotit až deset tisíc vzorků. Tak funguje automatizované vyhodnocování PCR testů na covid ze slin v jedné z českých společností, která své technologie nabízí do dalších laboratoří. Výsledky testů jsou k dispozici ještě v den odběru.

Testování na covid-19 v současné době nabízejí jak samotné nemocnice, tak i soukromé společnosti. Například společnost DIANA Biotechlogies na konci léta otevřela svou laboratoř na Praze 4, která je schopná vyhodnotit až 10 tisíc vzorků denně. Zároveň jde o první laboratoř v Česku, která se specializuje na automatizované vyhodnocování PCR testů ze slin. 

Jak to funguje? Stačí plivnout do kelímku. Vzorky slin se poté v laboratoři tepelně inaktivují - zahřejí se na 90 stupňů, aby již nebyly infekční. „Také jakékoliv nečistoty, které jsou ve vzorku, sednou na dno,“ popsal Jiří Schimer z DIANA Lab.

Poté vzorky míří například k pipetovacímu robotovi. „Ten nemůže udělat chybu, má fixní pozici. Nelze prohodit dva vzorky za sebe. To je jedna z velkých výhod,“ popsal Schimer. Poté jsou vzorky přemístěny na destičku, kde se již vyhodnocují.

„Díky automatizaci a jednoduchému odběru slin jsou naše PCR testy vhodné k samotestování jednotlivců i celých kolektivů. Zejména při malém počtu nakažených může masové testování a rychlé trasování brzdit epidemii do doby, než bude naočkováno dostatečné množství lidí. Chceme přispět k tomu, aby znovu nenastaly plošné zákazy,” uvedl Martin Dienstbier, jednatel DIANA Lab.

Svoji technologii nyní nabízí do dalších laboratoří, podle Schimera roboti nyní fungují na šesti místech v Česku. 

Právě odběr ze slin je pro mnohé lidi příjemnější než z nosohltanu. Lidé ale před testováním ze slin nesmějí zapomínat na určitá pravidla. Ředitel laboratoře Spadia Lukáš Garčic již dříve upozornil, že před samotným odběrem se nesmí třicet minut jíst, pít, kouřit a vyplachovat ústa. Před manipulací se zkumavkou je nutné si umýt nebo vydezinfikovat ruce.

Místo výtěru odběr ze slin. Laboratoře už nabízejí i neinvazivní PCR testy

Způsobů odběru je vícero. Různé společnosti nabízí například jako jednu z variant například kloktací odběrové sady. Pro nejmenší děti, které si ještě „na povel“ neodplivnou, se dělá odběr například pomocí tamponku. Ten stačí jen chvíli podržet v ústech a následně vyplivnout do připravené zkumavky. U jiných testů naopak stačí pouhé plivnutí do zkumavky s náustkem. 

„Každá zkumavka je označena kódem, který automaticky přiřazuje odebraný vzorek k testovanému a urychluje proces vyhodnocování. Výsledky testů jsou k dispozici ještě v den odběru,“ uvádí za společnost DIANA Lab Marijana Šutová.

Testy na covid

  • PCR testy – základním způsobem testování jsou takzvané PCR testy. Nejčastěji probíhají kultivací vzorků z nosohltanu, nyní již ale existují i odběrové sady využívající vzorku ze slin. Vyhodnocují je pouze laboratoře, nelze je tedy provést doma. Tyto testy jsou nyní jediné, pomocí kterých lze průkazně určit pozitivitu či negativitu pacienta, používají se jako takzvané konfirmační testy. Cena je většinou 1 510 korun.
  • Antigenní testy – antigenních testů se využívá k plošnému testování, a to na odběrových místech i ve firmách a v domácnostech. Nabízí se jich celá řada, cena se pohybuje v řádech pár stovek korun. Lze je pořídit v lékárnách i některých supermarketech.
  • Testy na protilátky – část laboratoří provádí i takzvané rapid testy. Ty se vyhodnocují na základě krevního vzorku, cílem je určit, jestli klient v nedávné minulosti nákazou prošel.

Na prokázání onemocnění se v Česku používají preventivní testy na covid-19, které jsou také potřeba například při cestování, návštěvě kulturních akcí, restaurací či některých služeb.

Ten, kdo má zájem, má měsíčně z veřejného zdravotního pojištění nárok na dva testy na covid-19 metodou PCR a na čtyři antigenní testy. V případě, že je u některých lidí potřeba potvrdit, nebo vyvrátit nákazu koronavirem, lékaři vypisují žádanku. V takovém případě je test také bezplatný.

Právě metoda PCR testu je nejspolehlivější metodou, jak se může zjistit, zda je člověk nakažený. „Pokud si chcete být jistí, zda jste pozitivní, nebo negativní, nespoléhejte se na antigenní test, udělejte si PCR test. Senzitivita PCR testů je řádově větší,“ popsal Jiří Schimer, vedoucí laboratoře DIANA Lab. Naopak u antigenních testů je jich vyhodnocení mnohem rychlejší.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  10:44

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...