Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Covidová situace není dobrá a bude eskalovat, říká šéf Lékařské komory Kubek

  20:02
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na středeční tiskové konferenci představil nová protiepidemická opatření. Mimo jiné již testy nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění pro ty, kteří se doposud nenechali naočkovat. Předseda České lékařské komory Milan Kubek tuto skutečnost kvituje, přesto se obává, že je epidemická situace až moc rozjetá na to, aby nová opatření byla zcela účinná.

Šéf lékařské komory Milan Kubek v diskusním pořadu Rozstřel. (13. června 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Co říkáte na ve středu zveřejněná vládní opatření?
Považuji je za racionální. Situace je vážná, máme naočkováno pouze asi
56 % obyvatel a to nestačí. Je zde velmi nakažlivá varianta delta, stoupají počty nemocných, ale i počty pacientů v nemocnicích včetně těch ve vážném stavu. 

Vláda od listopadu omezí bezplatné testování, odborníci rozhodnutí kvitují

Začínáme si zvykat na to, že denně budou umírat dvouciferné počty lidí , takže opravdu není na co čekat. Je potřeba si uvědomit, že všechna opatření se vždy projeví až s určitým zpožděním. Situace, která je nyní v nemocnicích, je obraz epidemie před přibližně deseti dny. 

Je jasné, že počty pacientů porostou, povedete to bohužel opět k omezování dostupnosti zdravotní péče, zase se budou muset odkládat plánované výkony a budou trpět lidé, kteří se chovají zodpovědně a kteří nechali naočkovat.

Stáváme se rukojmími nezodpovědné menšiny. Je tady většina zodpovědných a slušných občanů, kteří se nechali naočkovat, mají zájem chránit sebe a své okolí, ale pak je tady menší skupina lidí, kteří jsou přesvědčeni, že mají jenom práva, ale nemají povinnosti a necítí zodpovědnost vůči ostatním. 

Pokud se chceme vyhnout dalšímu lockdownu, pokud se chceme vyhnout tomu, aby děti nechodily do školy, tak nic jiného než důsledné vymáhání platných opatření nemůže pomoct. Čím dál tím více ve hře začíná být, a to nejenom u nás, ale v celé Evropě, povinné očkování. Nemůžeme si dovolit takhle živořit roky.

Nejpozději od 1. listopadu budou platit všechna nová nařízení. Dokážete predikovat, jaká bude situace třeba za dvanáct dní od tohoto okamžiku?
Obávám se, že opatření, jak jsou, mohou namotivovat některé lidi k očkování, to je určitě dobře, ale efekt očkování se projevuje s velkým odstupem. Jedna dávka, pak druhá a teprve čtrnáct dní od ní je imunita dostatečná. 

Když se teď někdo nechá očkovat, tak rozhoduje o tom, co se bude dít na Vánoce nebo po Novém roce. Ale jinak už je to moc rozjeté. Jde o to, kde se epidemie zastaví a kolik lidí zbytečně umře. Je škoda každého člověka, který zbytečně umře, když máme očkování. Nyní se hraje i o čas, aby se lidé, kteří byli očkovaní na začátku, mohli nechat přeočkovat.

Jak budete řešit konec úhrad testů ze zdravotního pojištění?

celkem hlasů: 2101
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.

Jaký máte názor na zkrácení doby platnosti testů?
Že jsou lhůty příliš dlouhé, o tom se vědělo. Byl to jakýsi kompromis v situaci, kdy byla epidemiologická situace poměrně dobrá během letních měsíců. Tam to bylo vysvětlitelné. Také v situaci, kdy nebyla možnost pro všechny lidi se nechat naočkovat, ale teď již každý měl dost času, aby se naočkoval a je určitě dobře, že ochrana vymáhání bezinfekčnosti bude důslednější. 

Školy čelící covidu ať prodlouží podzimní prázdniny, navrhují města i kraje

Co říkáte na konec hrazeného testování pro dospělé?
Je to rozumné. Podpořil jsem to už v létě, kdy s tím pan ministr Vojtěch přišel. Nevím, proč by z veřejných prostředků měly být hrazeny vstupenky do divadla, hospody nebo cesty ke kadeřníkovi lidem, kteří se na základě nejrůznějších výmluv odmítají nechat očkovat. 

Je zde varianta bezplatného očkování, které je pro každého dostupné. Samozřejmě musí být zachováno, a to tak taky bude, bezplatné testování pro děti, které se nemohou očkovat, ty za nic nemůžou a pro lidi, kteří test budou potřebovat ze zdravotní indikace.

Stejně tak je určitě správné, že provozovatelé ubytovacích a stravovacích zařízení budou povinni kontrolovat bezinfekčnost. Platí určitá pravidla, ale nikde nikdo nic nekontroluje a samozřejmě hygienici nemůžou být všude, to by jich musely být desetitisíce, aby něco mohli zkontrolovat. A když tento mechanismus funguje u prodávání alkoholu mladistvým, nebo prodeje cigaret, tak nevím, proč by nemohlo fungovat kontrolování očkovacích průkazů, případně potvrzení o prodělané nemoci nebo testu. 

Hospodští jsou taky povinni kontrolovat občanky a jsou zodpovědní za to, že nebudou nalívat mládeži. Je to jediná cesta, jak to vymáhat, zodpovědnost musí nést provozovatel služby.

Blíží se další vlna covidu-19. Myslíte si, že za to můžou primárně neočkovaní, nebo se do toho propisují i další faktory?
Kdybychom měli naočkováno 90 % populace, tak žádnou další vlnu nemáme, respektive by byl covid-19 už běžnou nemocí jako je chřipka. Žili bychom v něčem, jako když přijde chřipková epidemie. Teď bohužel budou zase lidé umírat po desítkách a v nemocnicích během dvou tří týdnů bude ležet přes tisíc osob a ve vážném stavu jich budou také stovky.

Ta situace opravdu není dobrá a je úplně zbytečná, očkování tady je, je bezpečné, dostupné. Máme spoustu lidí s mentalitou černých pasažérů, kteří by rádi těžili ze všech výhod, ale nejsou ochotni se spolupodílet na tom, abychom dostali virus pod kontrolu a mohli normálně žít.

Vojtěchův tým je nekompetentní, stále mění názory, vybuchl Plaga

Napadá vás nějaké další opatření, které byste ještě zavedl?
Ve vzduchu je povinné očkování minimálně pro některé skupiny zaměstnanců. Všichni doufáme, že opět nedojde k zavírání kulturních zařízení a rušení společenských akcí a podobně, ale pokud by se epidemie dále rozjížděla, tak by se muselo přistoupit i k tomu. 

Myslím, že by bylo smysluplné i testování ve školách. Řada z nich se o to snaží, ředitelé za to bojují a snaží se testování organizovat z vlastních zdrojů. Různě rozdělují třídy na očkované a neočkované, snaží se udržet vyučování v chodu, ale mají to hodně těžké. Těm by měl stát pomoct svojí autoritou. Přeci jenom autorita státu vůči některým rodičům je větší než autorita samotného vedení školy.

Ředitelé škol a školských asociací po testování volají, ale chtěli by ho i v zaměstnáních, nejen děti jsou přenašeči. Byl byste pro tento krok?
Je určitě lepší testovat, než čekat na to, aby se zavřelo. Určitě bude dobře, když se budou dodržovat pravidla s nošením respirátorů i v pracovních kolektivech, protože infekce je mezi lidmi hodně. I očkovaní můžou infekci přenášet, ale jejich rizikovost je nesrovnatelně menší než u lidí, kteří očkovaní nejsou.

Na jedné straně vláda volá po nošení respirátorů, na druhé se ve volebních štábech nenosily. Může to vysílat špatný vzkaz k lidem?
To víte, že to má symbolický význam. Myslím, že politici mají někdy tendenci podceňovat význam symbolů jít příkladem. Jsme v situaci, že když přijdete někam a pravidla dodržujete, tak na vás dokonce lidé koukají přes prsty a vysmívají se vám. Jsme v tom opravdu zvláštní.

Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

KVÍZ: Jeden den v roce má 25 hodin, jiný 23. Co vše víte o střídání času?

Po pěti měsících se opět vrací letní čas. Nepopulární změna se uskuteční v noci na neděli. Hodinové ručičky se posunou...

K zásahu musíme vyjet do čtyřiceti vteřin, říká první velitelka armádních hasičů

Premium Nadporučice Lenka Krejčová je jediná hasička v armádě na pozici zástupce velitele. To znamená, že v případě, když by...

Zemřel generál Boček. Poslední žijící československý stíhač RAF

Ve věku sto let zemřel československý pilot Emil Boček. O sobotním úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce...

KOMENTÁŘ: Seznamy StB, které měnily životy. Má lustrace ještě smysl?

Premium Tolik povyku pro lustrace? Tento týden uběhlo dvacet let od vydání oficiálních seznamů spolupracovníků Státní...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...