Klaus podporoval stranu v jejích začátcích, v předvolebním klání se však přiklonil k volebnímu bloku Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru. Jeden z dotazů proto zněl, proč vznikl rozpor mezi exprezidentem a Stranou svobodných občanů.
"Nedošlo k žádnému rozchodu Václava Klause a Svobodných. Václav Klaus nikdy nebyl ani naším členem, ani kmotrem. Jeho dnešní vyjádření, že vidí východisko z potíží ve vystoupení z EU, je naopak jeho přiblížení názorům Svobodných. Proč vyjádřil podporu pravo-levému slepenci nedůvěryhodné paní Bobošíkové, tomu nerozumíme," vysvětlil Mach vztah strany k bývalé hlavě státu.
Odpovědi Petra Macha čtěte zdePetr Mach zodpovídal otázky čtenářů iDNES.cz, kteří se ho ptali na volební program, kampaň nebo právě třeba na vztah Svobodných s exprezidentem Václavem Klausem. |
Klaus v rozhovoru pro čtvrteční MF DNES uvedl, že jednoznačně euroskeptickou stranou je uskupení kolem Jany Bobošíkové, čímž se od strany distancoval; Svobodní se profilují taktéž jako euroskeptická strana. Na to Mach odpověděl, že poslední dobou nerozumí některým Klausovým krokům více lidí. Mínil tím sebe, další členy Svobodných i některé voliče, se kterými se setkává během kampaně.
Zrušíme úřady i daně, navrhují Svobodní
Volební rozhovory iDNES.czPortál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.
|
Svobodní mají v plánu snížit pravomoci byrokracie a zrušit několik nadbytečných úřadů, mezi nimi například CERMAT, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo Státní zemědělský intervenční fond. Plánují zrealizovat I zdánlivě nepopulární krok, a to zrušit všechny dotace. Místo toho chtějí zrušit daň z příjmu fyzických osob a další daně.
"Lidem peníze zůstanou v jejich rukou, nebudou muset žádat o dotace," vysvětluje Mach a zároveň říká, že tímto krokem docílí toho, že lidé budou mít více svobody v rozhodování. "Zrušení každé z daní, které zrušit chceme, doprovodíme úsporou na dotacích či byrokracii. V případě daně z převodu nemovitosti chceme současně zrušit státní podporu ke stavebnímu spoření," vysvětlil Mach.
Výhodou zrušení tohoto přerozdělování z jedné kapsy do druhé je podle něj úspora nákladů, která umožní rušit další daně. Každé takovéto přerozdělování totiž podle něj stojí zhruba deset procent přerozdělované částky. Svobodní přitom chtějí zrušit daně za 120 miliard korun, lidé by tak navrch ušetřili asi 12 miliard.
Neumíte se prodat, vyčetli Machovi čtenáři
Čtenáři oceňovali argumenty Macha a dalších členů Svobodných, chválili je za rozumné názory, vytýkali jim však "neschopnost představit stranu Svobodných široké veřejnosti" a ne příliš sebevědomé vystupování. Prý by je volili, avšak bojí se toho, že by hlas pro Svobodné znamenal hlas ztracený.
Petr Mach argumentoval, že straně oproti minulým volbám raketově přibylo členů, příznivců a podporovatelů. Cítí, že má jeho strana skutečnou šanci proniknout do Sněmovny. "Voliči nás teprve objevují a jsou v pozitivním šoku, že existuje strana, která se tak liší od ostatních a hájí zdravý rozum," opáčil na jeden z dotazů předseda strany.
Petr Mach byl hostem třetího dílu seriálu dvanácti předvolebních chatů, ve kterých vám portál iDNES.cz přináší možnost ptát se na to, co vás zajímá, přímo lídrů politických stran. On-line rozhovory budou doplňovat i redakční rozhovory s výraznými tvářemi stran s nejvyšší šancí proniknout do Sněmovny.