Mým cílem není být senátor, říká lídr Úsvitu Tomio Okamura

  8:48aktualizováno  15:47
Senátor a neúspěšný kandidát v prezidentských volbách Tomio Okamura se pokusí v nadcházejících parlamentních volbách dostat své hnutí Úsvit přímé demokracie založené před necelými čtyřmi měsíci do Sněmovny. Chce prosadit hlavně přímou demokracii, což se mu podle jeho slov v Senátu jako jednotlivci nemůže podařit.

Čtenářům odpovídal na otázky, ve kterých se ptali, proč by měli voliči hlasovat právě pro něj. Vyrovnat se však musel také s kritikou jeho osoby. V diskuzi se objevily i dotazy na financování jeho hnutí, postoj k rasismu nebo na to, s kým se strana chystá v případě úspěchu ve Sněmovně spolupracovat.

Okamura například vysvětlil, že být senátorem není jeho životní cíl. "Otázka je postavená tak, že se ptám svých voličů: necháte mne bojovat za přímou demokracii osamoceně v Senátu, nebo mi umožníte, aby nás bylo víc v mnohem vlivnější Poslanecké sněmovně? Mým cílem není být senátor. A to jsem ani nesliboval. Já sliboval zavedení odvolatelnosti a hmotné trestní odpovědnosti politiků nebo prosazení přímé demokracie. A to se snažím ze všech sil splnit," objasnil Okamura.

Odpovědi senátora Tomia Okamury najdete zde

Čas, který účastníci předvolebních chatů na iDNES.cz mají, je omezený. Z toho důvodu nemohou zodpovědět všechny otázky. Děkujeme za pochopení.

K nejasnostem týkajícím se financování jeho kampaně, na které ve středu upozornila organizace Transparency International (více zde), poznamenal: "Moje daňové přiznání je absolutně v pořádku a majetkové přiznání jsem podával také v Senátu. Z mého přiznání příjmů vyplývá, že jako fyzická osoba jsem měl jen za loňský rok příjem necelých 12 mil. Kč, tak jak vyplývá z mého daňového přiznání, které jsem odevzdal Finančnímu úřadu."

Senátor a předseda Úsvitu přímé demokracie by narozdíl od jiných politiků, kteří by vzhledem k počínání Miloše Zemana ve vládní krizi pravomoci prezidenta snížili, postupoval opačně. "Vládu by měl jmenovat i řídit občany přímo volený a odvolatelný prezident," popsal svůj postoj Okamura.

Romský zedník je mi milejší než bílí čeští zloději

Už dříve Tomio Okamura vyvolal svými paušalizujícími vyjádřeními o Romech v Česku bouřlivou diskuzi.

"Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích. Nelze od společnosti jen brát, je jí potřeba i adekvátně dávat. Cikáni by měli probudit své elity, semknout se a usilovat o vlastní stát, právo na sebeurčení je právo každého národa a proto by také Česká republika měla demokraticky podpořit jejich vystěhovalectví například do země, odkud pocházejí jejich prapředci, tedy nejlépe do některého ze státu Indie," napsal například v červnu na Facebook.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (redakční), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Jeden z čtenářů se Okamury zeptal, proč se chce vézt na vlně primitivního anticikanismu. "Já pouze od počátku říkám, že myšlenka romského státu není extrémistická, protože každý národ má právo usilovat o vytvoření samostatné státnosti. A první s touhle myšlenkou přišli Romové. Také jsem dodal a dodávám, že je to myšlenka legitimní, ale opravdu nereálná. A kdyby se mne na to dokola lidé neptali, tak se o tom nikde nemluví a nepíše," nechtěl Okamura toto téma už dále otvírat.

Jste populista, nařkl senátora čtenář

Rozhořčení senátora je citelné i z odpovědi na dotaz, zda zná většího populistu, než je on sám. "Jsem zvyklý vždy říkat, co je správné, a nikoli to, co je populární. Na druhou stranu, když se tu krade a tuneluje, tak nahlas říkám, že se tu krade. To je sice populární, ale já to neříkám pro tohle, ale protože to je pravda," ohradil se.

Jeho strana by ráda zavedla přímé volby starostů, poslanců a hejtmanů. Zároveň Úsvit navrhuje odvolatelnost politiků (více o tomto konceptu jsme psali zde), zavedení jejich osobní, hmotné a trestní odpovědnosti ve funkci a striktní oddělení legislativní a výkonné moci.

Za hnutí kandidují jako krajští lídři například šéf Věcí veřejných Vít Bárta, Radim Fiala nebo Jiří Štětina. Právě Radim Fiala (dříve ODS) hovořil již dříve o tom, že chce Úsvit prosadit snížení DPH i spotřební daně u pohonných hmot. Zdůraznil také nutnost přijetí ústavní brzdy proti dluhům po vzoru Švýcarska a tvrdší imigrační politiky České republiky. "Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod náboženských fanatiků," řekl Fiala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz