Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

  0:01
Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál jen 3 500 korun. Proti takovým předražením začaly pojišťovny bojovat. Protože mají vlastní odtahovky, snaží se konkurovat těm nasmlouvaným od silničářů. Velmi snadno tak za vámi může přijet asistenční služba, kterou jste si nezavolali.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Kolegovi Vojtěcha Razimy z neziskové organizace Kverulant.org se před časem stalo, že naletěl „lovcům odtahů“. „Natankoval místo nafty benzin, přijela odtahová služba, naložili auto a pak si řekli nesmyslně vysokou cenu. Takže kolega nechal svoje auto zase sundat,“ vypráví Razima. Kverulant se pak kauzou začal zabývat. Typické předražení může být z 3 500 korun na deset tisíc.

Dálnice mají už několik let rozparcelované velké odtahové služby na základě smluv se silničáři. To platí u odtahů, které si řidič nevolá sám.

Jim se nyní snaží konkurovat pojišťovny, které mají také své odtahovky a už mají pár úseků ve správě. Pojišťovny zároveň varují, že nemusí z pojistky dnešní často vyšponovanou cenu proplatit.

„Výhoda u nás je, že řidiči nabouraných vozidel by si byli jistí, že odtah plně uhradí pojišťovna,“ lobbuje ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Za vyproštění náklaďáku 130 tisíc

Jak nenaletět

Zavolejte si odtahovku sami. Využijte asistenční službu své automobilky nebo pojišťovny. Asistenti už by vám měli říci, kolik to bude stát a co pojistka kryje. Pokud z nějakého důvodu nemůžete využít službu pojišťovny, vyptejte se určitě na cenu. Odtah na pár desítek kilometrů by měl stát jednotky tisíc korun. Nevyžádaný odtah můžete odmítnout, pokud jste si zavolali vlastní. Pokud ho ovšem nenařídí policie.

Existují i jiné odstrašující příběhy z praxe na dálnicích, které nezisková organizace Kverulant zmapovala.

A vyskytly se i příběhy, kdy jedno auto přijely odtáhnout dvě služby a přetahovaly se o něj. Jedna tvrdila, že spravuje uvedený úsek silnice, a ta druhá, že si ji řidič zavolal.

Ještě větší byznys a možné předražení se týká nákladních aut a jejich vyproštění. Nevyžádaná odtahovka jednou takhle odhadla vyproštění na 40 tisíc korun. Autodopravci nezbylo než rychle souhlasit, aby neblokoval provoz. Za 40 tisíc by ale nejspíš byl ještě vděčný. „Autodopravci poté za toto vyproštění přišla finální faktura na bezmála 130 tisíc korun bez DPH,“ popisuje Vojtěch Razima.

Nyní se hraje o to, kdo bude na dálnicích odtahovat v budoucnosti. Silničáři by měli vypsat další zakázky. Jde minimálně o dálnici D10 do Liberce, D6 do Karlových Varů a další menší kousky.

ŘSD monopol smluvních odtahovek brání

Pojišťovny by rády tento byznys převzaly a argumentují, že to pro běžné motoristy bude výhodné. „Nejde o to někoho nahradit, partneři ŘSD jsou i partnery pojišťoven. Jde o jednotný systém volání a transparentní kontroly nad dojezdy a cenami, jde o více odtahových vozidel k dispozici. Mnohokráte jsme ŘSD říkali, ze jejich vysoutěžené partnery budeme volat prioritně a záleží jen na nich, jestli budou schopni rychle zasáhnout,” říká ředitel České kanceláře pojistitelů Matoušek. 

A jak to funguje? Když si řidič zavolá sám po poruše či nehodě asistenční službu své pojišťovny nebo třeba automobilky a služba přijede včas, nikomu by naletět neměl.

Jenomže pak jsou tu případy, kdy si ji nezavolá, třeba proto, že je zraněný, v šoku nebo nemá havarijní pojištění. Musejí to za něj udělat silničáři, aby auto nebránilo provozu. Zavolají některou „ze svých odtahovek“. Ředitelství silnic a dálnic totiž rozparcelovalo české dálnice na menší úseky a každý si vysoutěžila jedna odtahová služba.

Třeba dálnici D1 mezi Prahou a Brnem spravují firmy Jerex a Pretol. A pojišťovny s jejich cenami nemusejí souhlasit.

„Ředitelství silnic a dálnic si vybírá jednu odtahovku na jeden dálniční úsek. Vidíme případy zneužití tohoto monopolu. Pojišťovny nemají kontrolu nad výkonem odtahu a především nad jeho cenou, což se může negativně dotknout zákazníků,“ stěžuje si ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stávající praxi s monopolními odtahovkami brání. „Máme vysoutěžené partnery pro odstraňování překážek na dálnicích, kteří jsou vyzýváni správcem komunikace na základě pokynu policie. Vzešli z otevřených výběrových řízení, kde byly definovány požadavky na vybavení, včetně dojezdového času a dalších podmínek,“ uvedl Jan Studecký z ŘSD.

Na opravované dálnici D1 smluvní odtahovky zároveň drží pohotovost.

„Dalo by se to přirovnat k situaci, kdy by na rozestavěnou dálnici přišla stavební firma ze sousedství a řekla investorovi: vyhoďte konkurenci, byť má smlouvu, my bychom to udělali levněji,“ vysvětluje zavedenou praxi zdroj z ŘSD.

„Úřední odtah“ povinně i bez policie

Jenže se může vyskytnout i opačný problém – tvrdohlavý řidič trvá na tom, že mu pro nabourané auto dojede kamarád, celá ucpaná dálnice čeká a policie, která může nucený odtah nařídit, zrovna není na místě.

Řidičů se v reakci pro MF DNES zastal ministr dopravy Vladimír Kremlík. „Na konec října proto svolávám jednání, kterého se účastní zástupci ŘSD, České kanceláře pojistitelů, policie, ministerstva vnitra a budu chtít, aby se celá záležitost ohledně odtahů vyřešila především ve prospěch všech řidičů.“

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Zemřela tlumočnice zpráv do znakové řeči Naďa Hynková Dingová

29. května 2024  10:45

Tlumočnice do znakového jazyka Naďa Hynková Dingová, známá i divákům zpráv České televize, zemřela...

Novela o léčivech má zajistit dvouměsíční zásoby i přehled dostupnosti léků

29. května 2024  10:37

Držitelé rozhodnutí o registraci léčiv budou nově muset zajistit měsíční až dvouměsíční dodávky...

Putin radil, kdo má vést Ukrajinu místo Zelenského. Hleď si svého, reagoval Kyjev

29. května 2024  10:30

Ruský prezident Vladimir Putin znovu zpochybnil legitimitu ukrajinského prezidenta Volodymyra...

Ortel zahraje v dětském zábavním parku. Totální přestřel, nechápou rodiče

29. května 2024  10:29

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...