Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dokument zmapoval osud „nejodvážnějšího odbojáře“, gestapo mátl čtyři roky

  11:15
Winston Churchill o něm řekl, že pomohl zkrátit válku nejméně o rok, K. H. Frank ho zase nazval nejstatečnějším mužem českého odboje. Vladimír Krajina by se letos v lednu dožil 106 let. Jeho osudy mapuje nový dokument České televize. Podívejte se na exkluzivní ukázku.

Akta Vladimír Krajina

Článek vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Dokument Akta Vladimír Krajina uvede ČT 2 ve čtvrtek 21. dubna ve 20:05.

Vladimír Krajina snil o tom, že obohatí lidstvo coby botanik. Měl pro to nejlepší předpoklady: skvěle se učil, už ve 28 se habilitoval na Univerzitě Karlově. Na audienci si ho pozval prezident Tomáš G. Masaryk, studoval v Yale, Ženevě, Londýně, Berlíně...

Osud tomu ale chtěl jinak. Milovník tatranské přírody Krajina vstoupil ve známost zejména díky své odbojové činnosti za druhé světové války. Tajnou policii nacistů, gestapo, vodil za nos dlouhé čtyři roky. A nebylo úplně zvykem, aby si K. H. Frank nechal přivést zajatého odbojáře, uznale pokýval a neposlal ho na popravu...

Popořádku. Botanik Krajina, věrný stoupenec prezidenta Edvarda Beneše, se zapojil do odboje krátce po okupaci. Stal se hlavním koordinátorem zpravodajské činnosti jedné z odbojových skupin, Politického ústředí. Jeho radisté odvysílali přes dvacet tisíc zpráv, spolupracovali s dvojitým agentem A-54 (Paulem Thümmelem) a britský premiér Winston Churchill se nechal slyšet, že jejich informace zkrátily válku nejméně o rok.

Dokument Akta Vladimír Krajina. Odbojář předal řadu cenných informací, které získal od německého dubléra s označením A-54
Dokument Akta Vladimír Krajina

Vladimír Krajina předal Londýnu řadu cenných informací o německých zbraních (čerpal i z kontaktu s dvojitým agentem německé tajné služby A-54). Zdroj: Česká televize

Rázný nástup Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora ale českému odboji zasadil vážné rány. Krajina se ocitl na seznamech gestapa, přišel o spolupracovníky a prchal před zatčením. "Oporu jsem nacházel v četbě Komenského," vzpomínal v pamětech.

Když parašutisté z výsadku Anthropoid chystali útok na Heydricha, Krajina je odrazoval. Bál se odvetného teroru na civilistech. Ale marně: parašutisté byli vojáci vycvičení plnit rozkaz.

Kapsli s cyankáli mu gestapáci vyrazili z ruky

Botanik se ve své předpovědi nemýlil a sám nacistům unikl jen o vlásek, přesněji řečeno o venkovní římsu ve třetím či čtvrtém patře. Vylezl na ni, když ho do domu rodiny Drašnerových, kde se v Praze skrýval, přišli zatknout. Od té doby byl na útěku: s falešnou legitimací na jméno Jan Dočekal unikal kontrolám, skrýval se v jeskyni u hradu Valdštejn v Českém ráji... O tom, že nacisté popravili jeho bratra, si přečetl v novinách.

Ještě dvakrát dokázal gestapu na poslední chvíli proklouznout mezi prsty. Pomáhalo mu to, že byl extrémně nedůvěřivý a opatrný, 30. ledna 1943 - tedy v den jeho osmatřicátých narozenin ale stál osud proti němu.

Gestapáci pro něj přišli do dalšího z řady bytů, v nichž našel útočiště. Jakmile je spatřil ve dveřích, sáhl po kapsli cyankáli. Muži v dlouhých kožených kabátech byli rychlejší, vyrazili mu ji z ruky a pro jistotu mu nechali vypláchnout žaludek.

Dva dny po zatčení místo na popravišti stanul před K. H. Frankem. Generál SS ho překvapil nabídkou na místo v protektorátní vládě. I když kolaboraci odmítl, dočkal se statutu zvláštního vězně. Nacisté sice jinak Čechy pohrdali, pohlavár Frank ale musel Krajinu obdivovat. Později ho nazval "nejstatečnějším mužem odboje".

Internovali ho v Terezíně, po válce se stal generálním tajemníkem národních socialistů. A trnem v oku komunistů. "Patřil ke špičkám domácího odboje, neměl komunistickou legitimaci a přežil," vyjmenovává v dokumentu ČT Akta Vladimír Krajina hlavní "přitěžující okolnosti" historik Jan B. Uhlíř.

Dokument Akta Vladimír Krajina - pekelný stroj pro ministra zahraničí Masaryka

Dokument Akta Vladimír Krajina - historik Jan B. Uhlíř

Vladimír Krajina

Narodil se 30. ledna 1905 ve Slavicích, vystudoval botaniku. Za druhé světové války patřil k předním osobnostem odboje, předal spoustu cenných informací.

Nakonec ho nacisté zatkli, válku ale přežil. Po válce odkrýval aféru, v níž komunisté poslali demokratickým ministrům poštou "pekelné stroje", v únoru 1948 byl zatčen.

Uprchl a dožil v emigraci, zemřel 1. 6. 1993. V roce 1982 obdržel vysoké vyznamenání Řád Kanady, od prezidenta Václava Havla pak Řád bílého lva.

Urna s jeho popelem je v Praze na Vyšehradě.

Byl to totiž právě Krajina, kdo objevil komunistické prsty v takzvané Krčmaňské aféře (zaslání balíčků s výbušným zařízením demokratickým ministrům Prokopu Drtinovi, Janu Masarykovi a Petru Zenklovi). A komunisté věděli, jak s nepohodlným poslancem zatočit. Šestadvacátého února 1948 ho zatkli přímo před jeho domem.

Znovu se dostal do Petschkova paláce v Praze, kde ho už předtím vyslýchalo gestapo. Komunisté ho chtěli vyslat jako agenta do USA. Jenže je převezl a přes tehdy ještě ne zcela neprodyšně hlídané hranice odešel do Bavorska. Pak zamířil do Ameriky.

Až v USA pochopil milovaného Komenského, který mu pomáhal zachovat si rozum během roků odboje. Stejně jako Komenský se stal exulantem. Ale konečně se věnoval botanice. Kanadská Britská Kolumbie těží z jeho zásad pro tvorbu rezervací a ochranu přírody dodnes.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Bitvu o zlato sleduje plný Staromák. Zasahovali záchranáři, fanynka zkolabovala

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  21:13

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  21:07

Čtyři lidé v neděli odpoledne utrpěli zranění po útoku nožem v metru ve městě Lyon ve...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...