Velkorysý plán plošných obědů ve škole zdarma vládní koalice odpískala

  11:28aktualizováno  13:58
Vládní strany ANO a ČSSD se dohodly, že nakonec nebudou ve větší míře zdarma obědy ve škole. Místo toho se dohodly, že pro příští rok bude na 100 milionů korun navýšen již existující dotační program pro nejpotřebnější žáky. Po koaličním jednání to oznámily ministryně financí Alena Schillerová a místopředsedkyně klubu poslanců ČSSD Kateřina Valachová.

Program pro nejpotřebnější žáky existuje už od roku 2015. „Neznamená byrokracii pro školy, nežene školy ani rodiče na úřad práce pro nějaké potvrzení,“ řekla Valachová. Také podle Schillerové je posílení programu nejlepší cestou, jež nepředstavuje vyšší administrativní náročnost.

V minulých týdnech se přitom politici obou vládních uskupení předháněli v tom, kdo všechno by mohl zdarma obědy ve škole mít. Sociální demokraté nejprve přišli s tím, že by měl být zdarma pro děti v mateřských školách a na na prvním stupni základních škol. To by stálo 5,4 miliardy korun.

Nápad exministryně školství Valachové chtěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš trumfnout tím, že by obědy zdarma byly pro všechny ročníky základních škol, pak strany dospěly k tomu, že by to mělo být omezené jen pro děti, jejichž rodiny mají nárok na přídavky na děti. To by stálo 1,7 miliardy.

Ministrovi školství Robertu Plagovi to ale ani tak vláda neschválila a uložila mu plán dopracovat a velkorysý plán plošných obědů zdarma bere za své ve chvíli, kdy ministerstvo financí zjistilo, že se bude muset šetřit, protože jinak by se schodek rozpočtu na příští rok mohl propadnout o desítky miliard korun.

Rozhodnutí koaličních stran přivítal lídr opoziční ODS Petr Fiala. „Pomoc dětem  poskytujme cíleně pouze těm, které to skutečně potřebují. Na porozumění této teze potřebovala vláda čas, ale naštěstí to pochopila,“ napsal předseda občanských demokratů.

08.února 2019 v 13:14, příspěvek archivován: 08.února 2019 v 13:57

Z dalších slov premiéra a ministrů a předhánění se, kdo nabídne obědy zdarma více dětem, je pouze to, co jsme říkali už na začátku - pomoc dětem poskytujme cíleně pouze těm, které to skutečně potřebují. Na porozumění této teze potřebovala vláda čas, ale naštěstí to pochopila.

Nemohou to být jen tupé škrty, řekla Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Babiš přišli s tím, že se bude muset razantně šetřit, navrhli propuštění deseti procent státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a lidí v ozbrojených složkách a v pátek na koaličním jednání ministryně požádala, aby jednotlivé resorty samy přišly s tím, kde se dají peníze ušetřit. Znovu potvrdila, že počítá s vyšším zdaněním alkoholu i tabákových výrobků.

„Připraví všichni kolegové co nejefektivnější návrhy na racionalizaci výdajů v rámci jednotlivých kapitol,“ řekla Schillerová. Koalice o úsporách navržených jednotlivými ministry bude znovu jednat na začátku března.

„Nedá se to udělat tak, že se řekne, že každý desátý vypadne, musíme se zamyslet nad agendami,“ uvedla v pátek ministryně financí. „Nemohou to být jen tupé škrty,“ řekla Schillerová.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD uvedla, že debata o škrtech je teprve na začátku. „My jsme jako sociální demokracie řekli, že debatám o úsporách se nebráníme, zároveň ale musíme začít debatu o nových státních příjmech,“ uvedla. „Naše priority nadále trvají, já pevně doufám, že se nebude šetřit na těch potřebných, zejména na rodinách s malými dětmi, na seniorech, na zdravotně postižených,“ řekla Maláčová. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Citroën Berlingo 1,6 i LPG...
Citroën Berlingo 1,6 i LPG...

r.v. 2009, naj. 108 165 km, LPG + benzín
122 222 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz