Velkorysý plán plošných obědů ve škole zdarma vládní koalice odpískala

  11:28aktualizováno  13:58
Vládní strany ANO a ČSSD se dohodly, že nakonec nebudou ve větší míře zdarma obědy ve škole. Místo toho se dohodly, že pro příští rok bude na 100 milionů korun navýšen již existující dotační program pro nejpotřebnější žáky. Po koaličním jednání to oznámily ministryně financí Alena Schillerová a místopředsedkyně klubu poslanců ČSSD Kateřina Valachová.

Program pro nejpotřebnější žáky existuje už od roku 2015. „Neznamená byrokracii pro školy, nežene školy ani rodiče na úřad práce pro nějaké potvrzení,“ řekla Valachová. Také podle Schillerové je posílení programu nejlepší cestou, jež nepředstavuje vyšší administrativní náročnost.

V minulých týdnech se přitom politici obou vládních uskupení předháněli v tom, kdo všechno by mohl zdarma obědy ve škole mít. Sociální demokraté nejprve přišli s tím, že by měl být zdarma pro děti v mateřských školách a na na prvním stupni základních škol. To by stálo 5,4 miliardy korun.

Nápad exministryně školství Valachové chtěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš trumfnout tím, že by obědy zdarma byly pro všechny ročníky základních škol, pak strany dospěly k tomu, že by to mělo být omezené jen pro děti, jejichž rodiny mají nárok na přídavky na děti. To by stálo 1,7 miliardy.

Ministrovi školství Robertu Plagovi to ale ani tak vláda neschválila a uložila mu plán dopracovat a velkorysý plán plošných obědů zdarma bere za své ve chvíli, kdy ministerstvo financí zjistilo, že se bude muset šetřit, protože jinak by se schodek rozpočtu na příští rok mohl propadnout o desítky miliard korun.

Rozhodnutí koaličních stran přivítal lídr opoziční ODS Petr Fiala. „Pomoc dětem  poskytujme cíleně pouze těm, které to skutečně potřebují. Na porozumění této teze potřebovala vláda čas, ale naštěstí to pochopila,“ napsal předseda občanských demokratů.

08.února 2019 v 13:14, příspěvek archivován: 08.února 2019 v 13:57

Z dalších slov premiéra a ministrů a předhánění se, kdo nabídne obědy zdarma více dětem, je pouze to, co jsme říkali už na začátku - pomoc dětem poskytujme cíleně pouze těm, které to skutečně potřebují. Na porozumění této teze potřebovala vláda čas, ale naštěstí to pochopila.

Nemohou to být jen tupé škrty, řekla Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Babiš přišli s tím, že se bude muset razantně šetřit, navrhli propuštění deseti procent státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a lidí v ozbrojených složkách a v pátek na koaličním jednání ministryně požádala, aby jednotlivé resorty samy přišly s tím, kde se dají peníze ušetřit. Znovu potvrdila, že počítá s vyšším zdaněním alkoholu i tabákových výrobků.

„Připraví všichni kolegové co nejefektivnější návrhy na racionalizaci výdajů v rámci jednotlivých kapitol,“ řekla Schillerová. Koalice o úsporách navržených jednotlivými ministry bude znovu jednat na začátku března.

„Nedá se to udělat tak, že se řekne, že každý desátý vypadne, musíme se zamyslet nad agendami,“ uvedla v pátek ministryně financí. „Nemohou to být jen tupé škrty,“ řekla Schillerová.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD uvedla, že debata o škrtech je teprve na začátku. „My jsme jako sociální demokracie řekli, že debatám o úsporách se nebráníme, zároveň ale musíme začít debatu o nových státních příjmech,“ uvedla. „Naše priority nadále trvají, já pevně doufám, že se nebude šetřit na těch potřebných, zejména na rodinách s malými dětmi, na seniorech, na zdravotně postižených,“ řekla Maláčová. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Ivo Rittig netuneloval: vrchní soud zamítl odvolání státního zástupce

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Osvobození lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical je pravomocné. Rozhodl tak pražský...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Najdete na iDNES.cz