Schillerová tvrdí, že ji příjemně překvapili ministři při hledání úspor

  9:29aktualizováno  16:51
Jednat o úsporách začala s jednotlivými členy vlády ministryně financí za ANO Alena Schillerová. „Jsem velmi příjemně překvapena. Všichni kolegové přišli s konstruktivními návrhy,“ tvrdí. Hledání úspor je podle Schillerové nutné, aby se podařilo schodek rozpočtu stlačit pod 40 miliard korun.

Ministryně financí Alena Schillerová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako první se za ní zamířila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Přišla s návrhem snížit provozní výdaje ministerstva na příští rok zhruba o deset procent, tedy o 400 až 500 milionů korun.

Úspory se podle ní nedotknou investic. „Přišla jsem s desetiprocentní úsporou v rámci provozního rozpočtu, který máme přes pět miliard,“ řekl ministryně pro místní rozvoj. Šetřit chce na provozu i na zaměstnancích.

Ťok chce zachovat slevy na jízdném

„Slíbili jsme, že jsme na personálních nákladech schopni sedm až deset procent ušetřit. Když očistíme náklady na vlastní výdaje ministerstva, tak tam jsme schopni jít na deset procent dolů,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Chce zachovat slevy na jízdném. Studenti do 26 let a důchodci nad 65 let jezdí od loňského podzimu ve vlacích a autobusech se slevou 75 procent.  „My s tím počítáme. Nemyslím si, abychom po půl roce fungování začali mluvit o tom, že je budeme rušit. Podle mě zatím slevy smysl dávají,“ řekl Ťok.

Ministr školství Robert Plaga řekl, že je schopen najít v rozpočtu sedm až deset procent úspor, a to na ministerstvu a v podřízených organizacích. Učitelů se škrty nedotknou, zdůraznil. Vláda podle něj chce dodržet slib, že učitelé budou v roce 2021 mít průměrný plat 45 tisíc korun.

„Prostor pro rezervy, pro úspory máme. Nějaká část se dotkne i státních zaměstnanců, ale té civilní části, zdůrazňuji ne armády,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar. „Já jsem šel na to jednání s tím, že jsme schopni ušetřit částku, která odpovídá zhruba jedné miliardě korun. Na tom jsme se víceméně shodl,“ řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil škrtat v platech na úřadě i jeho provozu osm, respektive deset procent. Rozpočet sníží i o 150 milionů korun na investice. Jde podle něj o projekty oprav ve skluzu, na které by se nepodařilo rozpočet vyčerpat. Ministerstvo životního prostředí podle Richarda Brabce v roce 2020 škrtne zhruba deset procent provozních nákladů, tedy přibližně 80 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu je podle Marty Novákové schopné uspořit v rozpočtu na příští rok miliardu korun.

„Jsem velmi příjemně překvapena. Všichni kolegové přišli s konstruktivními návrhy. Navrhují buď přímo škrty u zaměstnanců o sedm až deset procent. Zvažují i zrušení agend. Každopádně jsou schopni ušetřit deset procent v provozních výdajích,“ uvedla ministryně financí.

„Prioritou zůstávají investice. Nesmí se stát, aby investice klesly. Je důležité pokračovat ve výstavbě dálnic a infrastruktury. Ráda bych, aby více dostalo ministerstvo obrany, kde plníme své alianční závazky, a i ministerstvo dopravy, aby pokračovala výstavba dálnic. Určitě se bavíme o školství, kde dokončujeme reformu, slíbili jsme navýšení platů učitelů,“ řekla ve středu Schillerová.

Potřebu hledat úspory vyhlásili společně Schillerová a Babiš

S tím, že bude nutné začít šetřit kvůli zpomalování růstu ekonomiky, přišla ministryně financí a premiér Andrej Babiš už na začátku února, když sociálním demokratům při koaličním jednání oznámili, že bude nutné snížit počet státních zaměstnanců o 10 procent. Škrty se přitom nemají dotknout počtu učitelů a zaměstnanců bezpečnostních složek.

S tak vysokými škrty nesouhlasí sociální demokraté. „Z mého pohledu to reálné číslo je mezi 3 až 5 procenty,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Jsem přesvědčen, že to bez razantnější změny na straně příjmů, tím myslím třeba bankovní daň, prostě hnutí ANO nevyjde,“ prohlásil také Hamáček.

Nová digitální daň, větší zdanění hazardu a alkoholu

Na čem se zatím ANO a ČSSD shodují, je to, že by peníze státu mohla přinést nová digitální daň. Ta by znamenalo, že by společnosti jako Facebook či Google také musely platit daň na území České republiky. Více zdaněn by podle Babiše mohl být hazard a zvýšit by se mohla spotřební daň na alkohol, ale jinak se zvyšováním daní Babišovo hnutí ANO nesouhlasí.

„Než začneme jednat o jednotlivých resortech, z mého pohledu je třeba vyjasnit si filozofii rozpočtu, zda je vůle jednat i o příjmové stránce, nejen o škrtech,“ řekl před schůzkou se Schillerovou předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček.

Schillerová přišla s návrhem snížit výdaje o 25 miliard korun. S výrazným snížením výdajů počítá u ministerstev pro místní rozvoj, dopravy zemědělství, životního prostředí nebo kultury.

Stát začíná škrtat. Ministři řeší, kde ušetří (únor 2019):

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz