Schillerová tvrdí, že ji příjemně překvapili ministři při hledání úspor

  9:29aktualizováno  16:51
Jednat o úsporách začala s jednotlivými členy vlády ministryně financí za ANO Alena Schillerová. „Jsem velmi příjemně překvapena. Všichni kolegové přišli s konstruktivními návrhy,“ tvrdí. Hledání úspor je podle Schillerové nutné, aby se podařilo schodek rozpočtu stlačit pod 40 miliard korun.

Ministryně financí Alena Schillerová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako první se za ní zamířila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Přišla s návrhem snížit provozní výdaje ministerstva na příští rok zhruba o deset procent, tedy o 400 až 500 milionů korun.

Úspory se podle ní nedotknou investic. „Přišla jsem s desetiprocentní úsporou v rámci provozního rozpočtu, který máme přes pět miliard,“ řekl ministryně pro místní rozvoj. Šetřit chce na provozu i na zaměstnancích.

Ťok chce zachovat slevy na jízdném

„Slíbili jsme, že jsme na personálních nákladech schopni sedm až deset procent ušetřit. Když očistíme náklady na vlastní výdaje ministerstva, tak tam jsme schopni jít na deset procent dolů,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Chce zachovat slevy na jízdném. Studenti do 26 let a důchodci nad 65 let jezdí od loňského podzimu ve vlacích a autobusech se slevou 75 procent.  „My s tím počítáme. Nemyslím si, abychom po půl roce fungování začali mluvit o tom, že je budeme rušit. Podle mě zatím slevy smysl dávají,“ řekl Ťok.

Ministr školství Robert Plaga řekl, že je schopen najít v rozpočtu sedm až deset procent úspor, a to na ministerstvu a v podřízených organizacích. Učitelů se škrty nedotknou, zdůraznil. Vláda podle něj chce dodržet slib, že učitelé budou v roce 2021 mít průměrný plat 45 tisíc korun.

„Prostor pro rezervy, pro úspory máme. Nějaká část se dotkne i státních zaměstnanců, ale té civilní části, zdůrazňuji ne armády,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar. „Já jsem šel na to jednání s tím, že jsme schopni ušetřit částku, která odpovídá zhruba jedné miliardě korun. Na tom jsme se víceméně shodl,“ řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil škrtat v platech na úřadě i jeho provozu osm, respektive deset procent. Rozpočet sníží i o 150 milionů korun na investice. Jde podle něj o projekty oprav ve skluzu, na které by se nepodařilo rozpočet vyčerpat. Ministerstvo životního prostředí podle Richarda Brabce v roce 2020 škrtne zhruba deset procent provozních nákladů, tedy přibližně 80 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu je podle Marty Novákové schopné uspořit v rozpočtu na příští rok miliardu korun.

„Jsem velmi příjemně překvapena. Všichni kolegové přišli s konstruktivními návrhy. Navrhují buď přímo škrty u zaměstnanců o sedm až deset procent. Zvažují i zrušení agend. Každopádně jsou schopni ušetřit deset procent v provozních výdajích,“ uvedla ministryně financí.

„Prioritou zůstávají investice. Nesmí se stát, aby investice klesly. Je důležité pokračovat ve výstavbě dálnic a infrastruktury. Ráda bych, aby více dostalo ministerstvo obrany, kde plníme své alianční závazky, a i ministerstvo dopravy, aby pokračovala výstavba dálnic. Určitě se bavíme o školství, kde dokončujeme reformu, slíbili jsme navýšení platů učitelů,“ řekla ve středu Schillerová.

Potřebu hledat úspory vyhlásili společně Schillerová a Babiš

S tím, že bude nutné začít šetřit kvůli zpomalování růstu ekonomiky, přišla ministryně financí a premiér Andrej Babiš už na začátku února, když sociálním demokratům při koaličním jednání oznámili, že bude nutné snížit počet státních zaměstnanců o 10 procent. Škrty se přitom nemají dotknout počtu učitelů a zaměstnanců bezpečnostních složek.

S tak vysokými škrty nesouhlasí sociální demokraté. „Z mého pohledu to reálné číslo je mezi 3 až 5 procenty,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Jsem přesvědčen, že to bez razantnější změny na straně příjmů, tím myslím třeba bankovní daň, prostě hnutí ANO nevyjde,“ prohlásil také Hamáček.

Nová digitální daň, větší zdanění hazardu a alkoholu

Na čem se zatím ANO a ČSSD shodují, je to, že by peníze státu mohla přinést nová digitální daň. Ta by znamenalo, že by společnosti jako Facebook či Google také musely platit daň na území České republiky. Více zdaněn by podle Babiše mohl být hazard a zvýšit by se mohla spotřební daň na alkohol, ale jinak se zvyšováním daní Babišovo hnutí ANO nesouhlasí.

„Než začneme jednat o jednotlivých resortech, z mého pohledu je třeba vyjasnit si filozofii rozpočtu, zda je vůle jednat i o příjmové stránce, nejen o škrtech,“ řekl před schůzkou se Schillerovou předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček.

Schillerová přišla s návrhem snížit výdaje o 25 miliard korun. S výrazným snížením výdajů počítá u ministerstev pro místní rozvoj, dopravy zemědělství, životního prostředí nebo kultury.

Stát začíná škrtat. Ministři řeší, kde ušetří (únor 2019):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Miliony z projektu na pomoc vozíčkářům putují k lidem spojeným s ČSSD

Ilustrační snímek

Nový web měl pomoci vozíčkářům získat spolehlivé informace, které by jim usnadnili život. Je však plný chyb a obsahuje...

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Penze vzrostou o devět stovek, příspěvek pro nové děti na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Penzisté se mohou v příštím roce těšit na zvýšení důchodů v průměru o 900 korun měsíčně. Rodiny, jimž se narodí dítě,...

Najdete na iDNES.cz