Šéf žalobců ruší jen zlomek rozhodnutí. Podrobně přezkoumá každý desátý spis

aktualizováno 
Nejvyšší státní zastupitelství ročně přezkoumá kolem tisíce rozhodnutí. Ta zahrnují jak zastavená trestní stíhání, tak věci postoupené do přestupkového řízení. Zhruba u desetiny přezkoumává Pavel Zeman i celý spisový materiál. V loňském roce "oživil" a vrátil zpět 35 případů. Právě u šéfa žalobců je celý spis ke kauze Čapí hnízdo a může nařídit podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání tří exposlanců ODS (26. července 2013). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejvyšší státní zastupitelství ročně zruší desítky rozhodnutí, která shledá nezákonnými. Jen loni takových případů bylo 35. Celkem se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni zabýval 1007 případy, u 96 z nich podrobně přezkoumával celý spis. Podle mluvčího NSZ Petra Malého se většinou jedná o závažnější hospodářské delikty či vraždy.

„Do srpna 2019 evidujeme 611 usnesení předložených k přezkoumání, 50 z nich je přezkoumáváno se spisy, 27 jich bylo zrušeno jako nezákonných,“ doplnil Malý ještě statistiku z letošního roku.

Přezkumná činnost NSZ podle § 174a trestního řádu:

Přezkumná činnost podle § 174a trestního řádu

Konkrétní případy, u kterých Pavel Zeman loni zrušil původní rozhodnutí, nemohlo NSZ jmenovat, a to zejména kvůli tomu, že se jedná o „živé“ věci ve fázi přípravného řízení. To je neveřejné. 

„Obecně můžeme vyjmenovat příklady důvodů, z jakých je usnesení o zastavení trestního stíhání zrušeno. Může se jednat například o chybné posouzení nepříčetnosti u méně závažných případů, ale i u případů vraždy. U hospodářských trestných činů pak může být důvodem neprovedení některých úkonů, nezajištění listinných důkazů, nedostatečně zjištěný skutkový stav nebo chybně zvolená právní kvalifikace,“ doplnil mluvčí. 

Lhůta do prosince

Právě u Pavla Zemana se momentálně nachází celý spis ke kauze Čapí hnízdo. Podle zákona má nejvyšší státní zástupce tříměsíční lhůtu na to, aby celý spis prozkoumal. Lhůta mu vyprší 17. prosince. 

§ 174a Trestního řádu

§ 174a

(1) Nejvyšší státní zástupce může do tří měsíců od právní moci rušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců o nestíhání podezřelého podle § 159d odst. 1, o zastavení trestního stíhání nebo o postoupení věci.

(2) Za tím účelem může státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství vyžadovat od nižších státních zastupitelství spisy, dokumenty, materiály a zprávy a provádět prověrky.

(3) Zruší-li nejvyšší státní zástupce usnesení o zastavení trestního stíhání nebo o postoupení věci, pokračuje v řízení státní zástupce, který ve věci rozhodoval v prvním stupni. Přitom je vázán právním názorem, který vyslovil ve svém rozhodnutí nejvyšší státní zástupce, a je povinen provést úkony a doplnění, jejichž provedení nejvyšší státní zástupce nařídil.

(4) Zruší-li nejvyšší státní zástupce usnesení o nestíhání podezřelého, rozhodne policejní orgán o zahájení trestního stíhání, nevyřídí-li věc jinak.

Pokud Zeman rozhodne jinak, pokračuje v řízení opět státní zástupce, který ve věci rozhodoval v prvním stupni. V případě kauzy Čapí hnízdo se jedná o Jaroslava Šarocha z Městského státního zastupitelství v Praze. Ten by byl nucen řídit se stanoviskem nejvyššího státního zástupce. 

„To však nutně neznamená, že státní zástupce musí podat obžalobu, někdy je nutné provést další šetření a teprve poté znovu rozhodnout, zda podat obžalobu, či ukončit trestní řízení jinak,“ doplnil Malý. 

Zákonnost a důvodnost zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo přezkoumává rámci dohledu také pražské vrchní státní zastupitelství, kterému šéfuje Lenka Bradáčová. Pokud vrchní zastupitelství dojde k závěru, že bylo v rozporu se zákonem, pošle Nejvyššímu státnímu zastupitelství stanovisko.

Abolici Babiš nechce

Slovo v kauze Čapí hnízdo může mít i prezident Miloš Zeman. Ten minulý týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání. Ta by se vztahovala i na celou Babišovu rodinu. 

Šarochovo usnesení k Čapímu hnízdu má 90 stran, většina je začerněná

Premiér v pondělí zopakoval, že by abolici nepřijal. „Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky. Jen podněcuje napětí ve společnosti a pocity občanů, že je zpochybňován právní řád a rozhodnutí institucí právního státu. Že bych abolici nepřijal, jsem řekl již v minulosti,“ uvedl šéf hnutí ANO Babiš. 

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace začátkem září. Usnesení je pravomocné. Stíhání čelila kromě premiéra Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Jediným nadále trestně stíhaným zůstává premiérův syn Andrej Babiš mladší. Jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. I jeho stíhání by však mělo být zastaveno. 

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

V boleslavské věznici se popravovalo, oběti stále čekají na badatele

„Soudruzi, pohyb, pohyb, tady nejste v lázních na korzu!“ křičí divadelní herci v roli bachařů z předlistopadové éry a...

Sedmnáctý listopad byl teplotně nadprůměrný, u Ostravy naměřili 18,8 stupně

Zatímco 17. listopadu před 30 lety se teploty pohybovaly lehce nad nulou, letos je tento den teplotně nadprůměrný, na...

Tisíce lidí prošly Prahou. Na Albertově dav křičel na rektora Zimu

Tisíce lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

Trikolora patří nám všem, zaznělo při odhalení plastiky v Litoměřicích

U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce dopoledne odhalili v Litoměřicích sochařské dílo. Na rohu budovy na...

Najdete na iDNES.cz