Poslanci koalice odmítli návrh, jenž by dal žalobci Zemanovi dalších 7 let

  11:16aktualizováno  12:58
Poslanci vládních stran ANO a ČSSD, i komunistů, kteří vládu tolerují, odmítli ve Sněmovně návrh šéfa klubu opozičních Pirátů Jakuba Michálka, aby nejvyšší státního zástupce mohl být odvolán z funkce pouze rozhodnutím kárného soudu v kárném řízení. Michálkův návrh měl také Pavlu Zemanovi pojistit funkci nejvyššího státního zástupce na dalších sedm let.

„Zásadní nesouhlas,“ řekla před hlasováním o návrhu Pirátů ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová. A podle toho pak i dopadlo hlasování. Pro návrh hlasovalo 52 z přítomných 159 poslanců. Úpravu nepodpořili také poslanci hnutí SPD Tomia Okamury a zdrželi se i někteří poslanci ODS.

Svůj návrh chtěli Piráti vložit do vládního návrhu, který se týká institutu evropského žalobce.

„Nejvyšší státní zástupce prověřuje živou věc, kdy jde o předsedu vlády,“ připomněl poslancům před hlasováním Michálek, že Pavel Zeman má nyní v rukou, zda potvrdí zastavení trestního stíhání premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

„Pokud chcete, aby nejvyšší státní zástupce byl nezávislý na vládě, abyste podpořili náš návrh,“ apeloval na kolegy Michálek.

Do tohoto návrhu to nepatří, odmítla snahu Pirátů Benešová

„Pokud jde o návrh pana Michálka, tak si myslím, že to do tohoto návrhu nepatří,“ řekla ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová, která chystá vládní návrh. Příští týden ho má projednat protikorupční rada vlády.

„Jde o hodně,“ řekla poslankyně ANO, exministryně spravedlnosti Helena Válková. Poslanci by si podle ní neměli nechat ujít příležitost posoudit komplexní vládní návrh.

„Pan kolega Michálek mě překvapil. Návrh je nestandardní, ale doba je nestandardní,“ řekl poslanec za TOP 09 Dominik Feri s poukazem na demonstrace, jež svolala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, na nichž lidé požadovali, aby byla zajištěna nezávislost pro rozhodování státních zástupců.

Nyní má právo vláda možnost nejvyššího státního zástupce odvolat. Podle navržené změny by o ni přišla, o svou pozici by mohl přijít jen na základě kárného řízení.

Kateřina Valachová z ČSSD před hlasováním avizovala, že sociální demokracie návrh Pirátů nepodpoří, protože návrh ministryně Benešové posoudí příští týden protikorupční rada vlády.

Michálek reagoval, že ho velmi překvapuje obrat v názoru ČSSD, protože šéf klubu sociální demokracie Jan Chvojka návrh Pirátů při jednání ústavně-právního výboru podporoval. Vysmál se i tomu, že návrh bude posuzovat právě protikorupční rada vlády, v jejímž čele je premiér a šéf ANO Babiš, když nyní nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman posuzuje kauzu Čapí hnízdo, která se Babiše bezprostředně týká.

Evropský úřad se má zaměřit na podvody s eurodotacemi

Vládní návrh, který bez Michálkova návrhu Sněmovnou prošel a nyní ho posoudí Senát, upravuje postavení státních zástupců, kteří budou jmenováni do funkce evropského žalobce a evropských pověřených žalobců, a umožní jim činnosti v trestním řízení.

Evropský úřad se má od roku 2021 zaměřit na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy Evropské unie, zejména podvody s evropskými dotacemi. Bude v něm působit evropský nejvyšší žalobce a jednotliví evropští žalobci z 22 dosud zúčastněných členských států. V jednotlivých zemích povedou trestní řízení pověření evropští žalobci.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Najdete na iDNES.cz