Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

  10:20aktualizováno  13:45
Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Impuls. Podle Babiše taková situace nemůže nastat. Předseda vlády dodal, že prezident jen zbytečně vyvolává vášně. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro Impuls řekl, že Zemanova slova o abolici jsou odpovědí na nátlak vůči nejvyššímu státnímu zástupci.

„Dva státní zástupci, pan (Jaroslav) Šaroch a jeho nadřízený pan (Martin) Erazím, potvrdili, že se žádný trestný čin nestal, a zastavili trestní stíhání,“ sdělil Babiš Impulsu.

Fotogalerie

Podle Babiše je teď potřeba nechat pracovat justici, aby případ dokončila.

„Vyjádření pana prezidenta je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně a není to namístě. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici,“ řekl předseda vlády v rozhovoru.

O tom, zda by abolici pro sebe podepsal, se nevyjádřil. „Já nebudu komentovat nesmyslné spekulace,“ namítl.

Předseda vlády se vyjádřil, že ho to, že se ho prezident zastal, nepotěšilo, protože to nebylo potřeba. „Justice by měla konat bez ohledu na to, názory politiků nebo novinářů,“ dodal Babiš.

Prezident ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo využil své pravomoci toto trestní stíhání zastavit, tedy udělit abolici.

Ovčáček: Prezidentova slova o abolici jsou odpovědí na nátlak

„Jsme již několik dnů svědky mimořádného nátlaku opozičních stran, části médií a také aktivistů na nejvyššího státního zástupce, aby zrušil rozhodnutí, které je pravomocné ve věci případu Čapí hnízdo. Je to mimořádně nebezpečná věc,“ uvedl mluvčí hradu Jiří Ovčáček ve vysílání Impulsu.

Podle něj jsou Zemanova slova o abolici odpovědí na snahu ovlivnit nejvyššího státního zástupce. Prezidentova úvaha o zastavení trestního stíhání v TV Barrandov tak měla být jeho varováním směřujícím k lidem, kteří nerespektují rozhodnutí státních zástupců.

Hamáček: Jde o nepřiměřený zásah do fungování justice

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček by považoval zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše ze strany prezidenta Miloše Zemana ze nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem.

„Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásad do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany,“ uvedl.

Ovčáček dále připomněl, že udělení abolice je ústavním právem hlavy státu.

„Tady se nebavíme o nějaké svévoli, nebo zneužívání pravomocí prezidenta republiky. Tak je napsána ústava České republiky a je paradoxní, že ti lidé, kteří neustále obviňují prezidenta z toho, že porušuje ústavu, mu teď spílají za to, že uvažuje o tom, že by využil pravomoci, kterou mu ústava bezpochyby a jednoznačně dává,“ dodal mluvčí.

Trestní stíhání premiéra a dalších obviněných zastavilo před týdnem městské státní zastupitelství v Praze (MSZ). Usnesení je pravomocné. Nyní ho dostane na stůl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může rozhodnutí potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl Miloš Zeman ve čtvrtek. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ dodal. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády či jiný pověřený člen kabinetu.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz