Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 24. října 2021 Nina

Nedělejte z Milady světici, přála si sestra popravené hrdinky Horákové

Seriál   9:34
Bojovná, v názorech nesmlouvavá, ale také příjemná a starostlivá. Rodina Milady Horákové netoužila budovat okolo komunisty popravené političky kult osobnosti. „Nechci, aby se z mé sestry dělala nějaká světice. Byla normální, zdravě myslící člověk,“ vzpomínala mladší sestra Horákové Věra.

Když Miladě Králové – budoucí Horákové - náhle zemřeli oba sourozenci, sama byla v podstatě ještě dítě. Bylo jí sotva 13 let a relativně bezstarostná léta pro ni rázem skončila. Nejstarší dcera Čeňka a Anny Králových Marta (o tři roky starší než Milada) a bratr Jiří (o sedm let mladší) zemřeli na septickou spálu, kterou komplikoval zánět mozkových blan. Nemoc, na kterou se začátkem 20. století bohužel umíralo poměrně často.

Obě děti zemřely v rozmezí pouhých několika hodin 7. a 8. června roku 1914. Rodičům tak zůstala jen Milada. „Vždycky byla bojovný typ, Milada jim v té době hodně pomáhala,“ líčila Věra Tůmová, sestra, která se narodila, když bylo Miladě čtrnáct.

Tragédie prožitá na prahu dospívání Miladu nepochybně výrazně ovlivnila. Jinak bojovný a výbušný otec byl zoufalý a zamlklý, maminka se nervově zhroutila.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny?

Jak o Miladě Horákové napsala historička a spisovatelka Zora Dvořáková, „bolestný citový prožitek ji přivedl k poznání, že nesmí jen odevzdaně přihlížet k utrpení druhých, že se nesmí chovat nezúčastněně, že lhostejnost nesmí určovat její jednání a že vždy musí podat pomocnou ruku.“

Masarykovská rodina

Ale zpět k úplným rodinným kořenům Milady Horákové. Její otec Čeněk Král se narodil v roce 1869 do mlynářské rodiny z Hodkova u Zruče nad Sázavou. Maminka měla původ v kutnohorské truhlářské rodině.

Navázat na obživu svého otce mladý Čeněk nechtěl. Měl dobrý prospěch na gymnáziu, ovšem rodiče jej dali vyučit obchodníkem. Působil jako disponent v českobudějovické továrně, která vyráběla tužky. Jeho zvídavá a zároveň rebelská povaha jej přivedla do zástupu horlivých sympatizantů Tomáše Garrigua Masaryka a odpůrců rakouské monarchie.

Miloval divadlo a společnost a už coby student v posledních letech 19. století chodil na manifestační vlastenecké akce a pokud mu to práce umožnila, i v pozdějších letech na veřejných akcích podporoval Masarykovy ideály a jeho Českou stranu pokrokovou.

Vražda jako divadlo. Před 70 lety poslal soud Horákovou na smrt

Svůj život spojil s usměvavou Annou Velíškovou. Mladému manželskému páru se na Královských Vinohradech v Praze, v domě v dnešní Rumunské ulici, nejdříve narodila dcera Marta a poté – den po Štědrém dnu roku 1901 – Milada. Otec, který měl v rodině velkou autoritu, jako obchodní zástupce českobudějovického výrobce tužek cestoval po světě. Maminka se starala o domov, do kterého přibyl ještě malý Jiří. Na prázdniny se jezdilo k prarodičům do hodkovského mlýna. Doma se Miladě říkalo „Miládka“, a to i když už dávno nebyla malým dítětem.

Za protesty vyhazov ze školy

Po zmiňované smrti obou sourozenců krátce před začátkem první světové války se pozornost rodičů logicky soustředila na Miladu, ovšem v roce 1915 se narodila Věra. Porod byl však velmi těžký, maminka Anna za něj málem zaplatila životem. Milada v té době studovala gymnázium a později vzpomínala, jak často chodila sadem Grébovka (tehdy Gröbovy sady), přičemž v jedné ruce měla knihu a druhou tlačila kočárek.

Hlavně v posledních dvou letech světové války se Milada Králové účastnila vášnivých studentských diskuzí i protirakouských manifestací, což jí způsobovalo nejeden problém ve škole. „Sestra byla určitě daleko razantnější, cílevědomější a vzdělanější. Ale obě jsme byly spíše po otci. Ten byl daleko impulzivnější než maminka. Jako oktavánka pak také na žádné protirakouské demonstraci nechyběla. Vystudovala gymnázium na Slezské, z předešlé školy ji vyloučili právě za účast na demonstracích,“ přiblížil vzpomínky Miladiny sestry Věry spisovatel Miroslav Ivanov.

Milada Horáková umírala čtvrt hodiny, zjistili historici

Z dívčího reálného gymnázia v Korunní ulici byla těsně před dostudováním za účast na nepovolené květnové demonstraci roku 1918 vyloučena, později přešla na dívčí lyceum ve Slezské ulici, kde odmaturovala v červnu 1921.

Milada ráda studovala jazyky, učila se ale i hrát na klavír a milovala výpravy do přírody. Sport v oblibě neměla, za to našla zalíbení v tanci.

Po maturitě měla Milada původně namířeno na medicínu, ovšem otec ji přesvědčil, že má jít studovat práva. K lékařům a medicíně prý neměl důvěru kvůli smrti Marty a Jiřího. A právě při četbě v univerzitní knihovně se Milada Králové seznámila s jistým Bohuslavem Horákem. Spolu se začali toulat staroměstskými uličkami.

Manžel Milady Horákové uprchl jako dřevorubec

Bohuslavovi učarovaly nejen Miladiny modré oči, ale také její sečtělost a zvídavost. „Milada někdy dovedla být velmi přísná. Je pochopitelné, že jsem s Miladou vždy a ve všem nemohla souhlasit, ale byla absolutně nesmlouvavá,“ uvedla Věra Tůmová. Promoce se Milada Králová dočkala v roce 1926.

Netrvalo dlouho a přišla svatba, po které se stala Miladou Horákovou, jejíž jméno se posléze nesmazatelně zapsalo nejen do československé historie. „Nechci, aby se dnes z mojí sestry dělala nějaká světice. Byla normální, zdravě myslící člověk. Někdy dovedla být velmi přísná. Její muž sám sebe dobrovolně postavil na druhou kolej, velmi si ji vážil,“ uvedla sestra Věra v rozhovoru pro časopis Mladý svět v roce 1990.

Politická a veřejná dráha Milady Horákové

 • První zaměstnání našla v pražském Ústředním sociálním úřadu pod vedením význačného politika Petra Zenkla, který ji přivedl do Čs. strany národně socialistické.
 • Angažovala se v ženských organizacích, usilovala o rovná práva.
 • Po odtržení pohraničních oblastí takzvaných Sudet na podzim 1938 organizovala pomoc rodinám, které musely okupované území opustit.
 • Hned z počátku okupace zbytku českých a moravských zemí v březnu 1939 se zapojila do odboje, především v organizaci Politické ústředí v Petičním výboru Věrni zůstaneme. Zařizovala konspirační byty, pomáhala rodinám zatčených vlastenců apod.
 • V červenci 1940 byla i se svým manželem zatčena gestapem. Dva roky strávila ve vyšetřovací vazbě, další dva roky v Terezíně a na podzim 1944 byla odsouzena na osm let vězení v německých kriminálech. Do vlasti se vrátila 20. května 1945.
 • Posléze se stala poslankyní, pracovala pro Svaz osvobozených politických vězňů a Radu československých žen.
 • Odmítala výhradní orientaci Československa na Sovětský svaz a dostávala se do stále tvrdších konfliktů s komunistickými politiky. Ti ji nakonec z některých funkcí vyštvali, poslaneckého mandátu se vzdala po smrti Jana Masaryka.
 • Přestože ji k tomu přátelé nabádali, odmítla odejít do emigrace.
 • V září 1949 byla zatčena Státní bezpečností a posléze ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzena k trestu smrti. Ten byl vykonán 27. června 1950.
Autor:

Svou hudbou učarovala světu. Dirigentka Kaprálová zemřela náhle v 25 letech

Tak vypadala Vitka, když dirigovala brněnský rozhlasový orchestr.

Seriál Dožila se pouhých pětadvaceti let, přesto se temperamentní a ambiciózní Vítězslava Kaprálová...

První dáma z chudé dělnické rodiny. Olga byla pro Havla hlasem selského rozumu

Olga Havlová (na snímku z poloviny 90. let dvacátého století)

VIDEO Státní oficiality a zdvořilostní fráze byly pro upřímnou Olgu Havlovou v roli první dámy utrpením....

Legenda módy i filmu. Hana Podolská šila pro první dámu i Adinu Mandlovou

Fotografie Hany Podolské

Seriál Cílevědomá a ambiciózní, kreativní i pečlivá. Taková byla Hana Podolská, často označovaná jako...

Prala se s gestapáky, řvala na soudce. Odbojářku Bernáškovou sťali gilotinou

Inka Bernášková

Hitler vás vede do zkázy. Vaše Říše dříve či později bude sražena na kolena. Československá...

Jako fyzioterapeutka musela skončit. Teď je Ženou roku čtenářek emimino

Soutěž Žena roku 2020 - Lucie Krejčová

Když po zánětu šlach musela Lucie Krejčová skončit na pozici asistentky fyzioterapeutů, rozhodla se...

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

 • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Typická alkoholička žije sama, či s alkoholikem. Často je ve zdravotnictví

Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu za rok. Alkoholické onemocnění jater je druhou nejčastější příčinou úmrtí...

Matador mezi poslanci. Sněmovna je nyní hrubší, hodnotí tři dekády Benda

Marek Benda (ODS) v nadcházejícím volebním období oslaví třicet let v poslanecké lavici. Vyčpěle se ale zatím necítí....

Zemanova nemoc začíná brzdit stát. Má stihnout jmenovat 50 soudců

Na své jmenování čeká nejméně padesát soudců. Do konce roku by je měl jmenovat prezident Miloš Zeman. Pokud by se...

KOMENTÁŘ: Hradní patálie s krizovou komunikací

Premium „Situace je nadmíru výtečná.“ Nezapomenutelný výrok pražského primátora Igora Němce těsně před zatopením metra a velké...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...