Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

  12:42aktualizováno  13:24
Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole. Desítky lidí označily takové jednání za týrání zvířat. Událost ostře odsoudil i starosta Prahy 10 Vladimír Novák, který prý o zařazení medvěda do programu nic netušil. Že by zvíře ale bylo týráno, ostře odmítl majitel zvířete Jaroslav Kaňa.

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí. | foto: Facebook městské části Praha 10

„O zařazení živého medvěda do programu adventní akce jsem nevěděl. Budu požadovat jasné vysvětlení, jak je možné, že v 21. století někdo podporuje vystupování divokých zvířat spoutaných v řetězech! Evidentně je to v těchto podmínkách zcela nevhodné. Všem se omlouvám - a tyto fotky nechť zde zůstanou a připomínají veřejnosti, jak zvířata tyto akce vnímají - ztrápeně a vystresovaně. Omlouvám se, pohoršilo mě to stejně tak, jako vás,“ komentoval Novák fotky medvěda na facebookové stránce Prahy 10.

Fotogalerie

Vystoupení medvěda odsoudila také zastupitelka Prahy 10 Ivana Cabrnochová. 

„Jsem znechucená a ostře odsuzuji nápad zneužít živého medvěda v řetězech pro „zábavu” kolemjdoucích na Kubánském náměstí. Kdybych byla na místě přítomná, určitě bych se snažila vystoupení zabránit,“ řekla iDNES.cz Cabrnochová. „Koho to proboha napadlo? Budu žádat jméno toho, koho taková věc napadla, a budeme to s kolegy řešit. Toto se už nesmí opakovat. Šelmy mohou hrát roli domácích mazlíčků maximálně v kresleném filmu,“ dodala pobouřeně.

Že o účasti medvěda na akci zastupitelstvo nevědělo, potvrdil i 1. místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek.

„Ze strany politiků nebyl žádný medvěd na akci požadovaný, složení programu není v činnosti politiků. Ano, už rok bylo naplánované konání vánoční adventní akce, ale že bychom se přesně hrabali v tom, co se na každé akci bude dít, to ne. Kulturní odbor se prostě rozhodl vytvořit nějaký program, který následně realizoval. Rada rozhoduje pouze o penězích, které se na akci vyčlení, program akce radou vůbec neprošel,“ řekl Pek redakci.

Majitel medvěda: Když je na vodítku pes, nikomu to nevadí

Týrání zvířete i to, že by ho předváděl v řetězech, ale rázně odmítl majitel medvěda Jaroslav Kaňa.

„Medvěd určitě nebyl v řetězech, ale na vodítku. Zvláštní je, že když je na vodítku pes, tak to nikomu nevadí. Jezdíme s ním po akcích celý život a on se na ně těší, protože ví, že tam bude jen sedět a žrát piškoty. Je to třísetkilová šelma, kdyby se mu do něčeho nechtělo, nebo se mu něco nelíbilo, tak s ním nic neudělám. On se prostě sbalí a odejde zpátky do vozíku. Zvíře nejde nutit násilím, všechno se dělá za dobroty. Můžu ho klidně pustit do lesa a on mi neuteče,“ řekl Kaňa iDNES.cz.

S podobnými reakcemi se prý nesetkává často, podle něj je v tomhle Praha výjimečná. „Většinou nadávají lidé, kteří tomu vůbec nerozumí, v životě jsem zvířeti neublížil. A že medvěd patří do přírody? Ano, to patří, ale tenhle se narodil u mě, je to domácí odchov. Když ho vypustím do lesa a půjdu pryč, tak prostě přijde zpátky za mnou,“ pozastavil se Kaňa argumenty aktivistů.

Medvěd podle Kani účinkuje také ve filmech. Má za sebou mimo jiné spolupráci i s britskými a americkými společnostmi. V příštím roce ho diváci budou moci vidět v seriálu Vzteklina nebo ve filmu Chata na prodej. 

Proti vystoupení protestovaly na sítích desítky lidí

Organizátoři akce sklidili kritiku i od desítek občanů, kteří své rozhořčení vyjádřili na sociálních sítích. „Chudák medvěd! Příště by tam mohl dělat cvičenou opici nějakej živej úředník, aby si to zkusil, jaký to je,“ píše se v jednom z příspěvků.

„Medvěd na vodítku jako atrakce!? Jo, vypadá fakt šťastně, radost pohledět a ukázat dětem... Styďte se, burani!! A ještě se tím chlubíte na internetu, chudáci!“ citují sítě další.

„To je hrozný!!!!! Tohle je týrání!!!! A ty, kdo se tím bavili, bych taky uvázala na vodítko a měla je jako atrakce. Bez možnosti útěku. Bez jakéhokoli vyjádření. Bez možnosti ničeho. Nedokážu pochopit, jak se sakra někdo může takhle chovat ke zvířatům. Hovada!“

„Kdo tuhle zrůdnost povolil, měl by být odvolán a dát si brigádu v útulcích. Vůbec nechápu, jak v 21.století má někdo nápad s živým medvědem, který je očividně zfetovaný a všichni návštěvníci, co se na to v klidu dívali, by se měli stydět.“

Že by byl medvěd pod vlivem léků, ale jeho majitel označil za naprostý nesmysl. „V životě nedostal žádný prášek. Kdybych mu něco takového dal, měl bych strach. Jeho povahu znám celý život, ale kdybych mu dal něco na uklidnění, tak nemůžu předvídat, jak se zachová a co se může stát,“ vysvětluje Kaňa. 

Starosta Novák na Facebooku garantoval, že podobná ake se už rozhodně nebude opakovat. Fakt, že o skladbě akcí rozhoduje pouze oddělení kultury, označil za krok špatným směrem.

„Každý rok během adventu se koná pásmo akcí, které je vždy nějak tematicky zaměřené. Letos kulturní oddělení připravilo akci na téma Staročeské vánoce, která měla připomínat české vánoční tradice a zvyky, a z nějakého důvodu jim přišlo jako dobrý nápad objednat na akci živého medvěda. Medvěd patří panu Kaňovi, což je pán, který pronajímá divoká zvířata na různé akce,“ objasnil přítomnost medvěda na akci tiskový mluvčí radnice Prahy 10 Vít Novák. 

Na Facebooku také mnoho lidí volalo po smazání fotek, protože zobrazují trpící zvíře, to však radnice odmítla. „Zveřejnili jsme ty fotky záměrně, abychom vyvolali debatu. Rozhodně je na stránkách necháme. Fotka ukazuje hrozně moc věcí, například fakt, že jsou lidé, kteří se na podobná představení chodí dívat a nejen že se jim to líbí, ale navíc tam vodí i děti,“ uvedl mluvčí. 

Je předvádění medvěda na takovéto akci týráním zvířete?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

Ne 2362
Ano 1039

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz