Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bude předložení padělaného důkazu trestné? Advokáti jsou proti, soudci pro

  17:22
Sněmovní ústavněprávní výbor projednává novelu trestního zákoníku, který by mimo jiné zavedl nový trestný čin – maření spravedlnosti. Postihoval by například předložení zfalšovaného důkazu před soudem. Proti návrhu protestují advokáti, podle nichž by se i banální spory neúměrně prodlužovaly. Naopak resort spravedlnosti a někteří soudci považují změnu za potřebnou.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Návrh z vládní dílny kriminalizuje úmyslné předložení padělaných a změněných důkazů. Paragraf má mířit například na lidi, kteří se u soudu zaštiťují falešnými směnkami nebo smlouvami s nesprávným datem. Při prokázání úmyslu by dotyčnému hrozily až dva roky vězení.

Proti zavedení nového trestného činu se ozvala Česká advokátní komora (ČAK). „Jde opět o jeden z případů, kterému se říká hypertrofie právního řádu. Tedy vymýšlení právních předpisů tam, kde nejsou potřeba,“ okomentoval návrh místopředseda komory Tomáš Sokol. Prostředky pro vypořádání s takovými případy má podle Sokola justice už teď.

„Česká advokátní komora samozřejmě není proti čemukoliv, co by mělo bránit maření spravedlnosti. Pokud je to skutečně efektivní, a ne pouhé plácnutí do vody,“ uvedl.

Připravovaný § 347

Kdo pro účely zahájení řízení před soudem, před mezinárodním soudním orgánem nebo trestního řízení anebo v takovém řízení předloží důkazní prostředek, o kterém ví, že je padělaný nebo pozměněný, v úmyslu, aby byl použit jako pravý, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Krom nadbytečnosti advokáti upozorňují i na to, že obviněný má právo se hájit i lží. „Předložení padělaných nebo pozměněných důkazních prostředků je formou lži. Pokus o její postižení je omezením tohoto práva,“ podotkl Sokol.

„Představa, že pohrůžka trestu v rozsahu, který je navrhován, odradí někoho, kdo si od předložení padělaného důkazního prostředku slibuje procesní a nejspíš i hmotný úspěch, od takového jednání, je více než naivní,“ myslí si známý advokát.

Podle Sokola navíc hrozí, že i v jednoduchých občanskoprávních řízeních může jedna ze stran soud blokovat neustálým napadáním předložených listin. Líčení by se podle něj muselo automaticky přerušit, než se námitka vyřeší. „Přijetí novely by umožňovalo přenést pouhou námitkou padělání celý důkazní problém do trestního řízení a tam by veškeré důkazy musel zajišťovat stát na náklady daňových poplatníků,“ míní.

Že cesta nového trestného činu na světlo světa není jistá, potvrzuje i „zádrhel“ v ústavněprávním výboru Sněmovny. Poslanci projednávání bodu přerušili a rozhodli se na konci dubna uspořádat s odborníky kulatý stůl. U něj se mají střetnout jak advokáti a poslanci, tak i zástupci ministerstva spravedlnosti, soudů a státních zastupitelství.

Obvinění budou moci lhát jako dosud, ujišťuje ministerstvo

Právě resort spravedlnosti návrh hájí. „Jednak postihuje v soudním řízení dosud nepostižitelné jednání. Za druhé zavedení nového trestného činu vyplývá z požadavků Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu a Úmluvy OSN proti korupci,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

S argumenty ČAK resort nesouhlasí, omezení práv obviněných podle něj nehrozí. „Obviněný se nadále bude moci hájit všemi způsoby, které uzná za vhodné, tedy například i lhát – to vzhledem k tomu, že návrh postihuje pouze předkládání věcných a listinných důkazů. Jinými slovy, obviněný bude moci lhát za stejných podmínek jako dnes,“ uvedla Schejbalová.

Rovněž poukázala na to, že o konečné podobě paragrafu se bude diskutovat u zmíněného kulatého stolu, a není proto třeba se vzájemně ohrazovat přes média.

S ministerstvem víceméně souhlasí i soudcovský stav. Viceprezident Soudcovské unie Petr Černý připomíná, že v zákoníku je mezera – v současnosti se postihuje padělání posudků, veřejných listin či lékařských zpráv. 

„V mnoha případech je však pro rozhodnutí podstatný důkaz, který nemá povahu lékařské zprávy či veřejné listiny. Jeho vědomé předložení dosud nemohlo být postiženo, stejně jako nemohl být postižen ten, kdo jiného navedl k takovému jednání a ani ten, kdo jiného k takovému jednání, byť neúspěšně, sváděl,“ sdělil redakci iDNES.cz Černý.

„Škodlivost tohoto jednání je přitom zřejmá, protože ve výsledku může vést k pokřivenému uplatnění státní moci a porušení základních práv a svobod jejích adresátů, které jsou přitom garantovány ústavním pořádkem České republiky,“ uzavřel viceprezident unie.

Server iDNES.cz oslovil také Nejvyšší soud, avšak jeho zástupci odmítli připravovaný paragraf komentovat, než své stanovisko sdělí účastníkům sněmovní schůze.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...