Létání miminek má pomoci proti dětské kolice, pediatři před ním varují

  12:39aktualizováno  12:39
Matky se svými dětmi točí ve vzduchu, různě jimi otáčejí a kroutí. Tak vypadají kurzy létání miminek, které vede Blanka Kolářová-Sudíková. Dětem to pomáhá při různých obtížích, argumentuje. Pediatři varují, že tato cvičení mohou mít pro děti vážné důsledky. O kurzy se zajímá také policie.

"Budeme prověřovat, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu," řekl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej České televizi, která na případ upozornila.

Pláč při kurzech

V reportáži ČT se při nacvičování techniky ozývá místností pláč dětí. Podle Blanky Kolářové-Sudíkové je důvodem, že rodiče tuto techniku dělají poprvé a děti z nich cítí nejistotu. "Během samotného nácviku, který trvá 45 minut, děti mohou plakat," připustila Kolářová-Sudíková s tím, že roli hraje i to, že jakmile se rozpláče jedno dítě, přidají se i další. Navíc po "vyvěšení do cviku" následuje vždy přechod do odpočinkového posedu, kdy se děti zklidní, dodává instruktorka. Podle ní se děti při létání mnohem častěji smějí, pláč je způsoben jen tím, že děti techniku neznají.

Kurzy mají pomoct rodičům zbavit strachu a stresu a navodit vzájemnou důvěru mezi nimi a dětmi. Zároveň podle Kolářové-Sudíkové pomáhají dětem při různých obtížích, například při kolikách nebo hyperaktivitě, jsou-li v napětí, rozmrzelé nebo mají metabolické poruchy.

"Dítěti to pomáhá celkově. Když miminko jen leží, chybí mu pohyb, potřebuje se protáhnout, rozproudit," řekla iDNES.cz Blanka Kolářová-Sudíková, která "létala" i se svými dětmi.

Létáním se podle ní rozproudí krev a děti výborně prospívají. Cvičení přirovnává k vypuštění stavidla. "Když bude voda stát, bude zkalená. Když se pustí a poteče, bude čistá," líčí.

Pediatři před podobnými metodami důrazně varují. "Náš postoj je jednoznačně negativní. Problém může nastat prakticky u každého dítěte," sdělila iDNES.cz pediatrička Hana Cabrnochová s tím, že některé skupiny dětí jsou ohroženy více než jiné. Na mysli má například děti nedonošené nebo s ortopedickými problémy.

Hrozí vykloubení končetin či shaken-baby efekt

Z neurologického hlediska může také dojít k takzvanému shaken-baby syndromu, při němž je poškozena centrální nervová soustava. Kolářová-Sudíková argumentuje tím, že nic takového se za osm let, kdy u nás metodu praktikuje, nestalo. "To není argument. Drobné traumatické změny se mohou projevit až v pozdějším věku," říká Cabrnochová.

Létání miminek se nelíbí ani Ivaně Reisové, instruktorce pro tělesný a pohybový vývoj kojenců. "Určitě tuto metodu nedoporučuji z důvodů velkého namáhání kloubů a tím i možného rizika vykloubení končetin. Veškeré úchopy dítěte v tomto věku by se měly vyhýbat všemožným visům za ručky či nožičky," píše na webových stránkách karvinského centra pro rodinu Sluníčko.

Reisová varuje také před nezdravým třesením až pohazováním s dítětem. "S miminkem je velmi důležité pomalé, šetrné a jemné zacházení, které mu přináší polohovou jistotu," nabádá instruktorka.

Učila se od ruské porodní báby

Blanka Kolářová-Sudíková se metodu naučila před osmi lety od ruské porodní asistentky, která v Praze absolvovala speciální kurzy. "Naše technika je jemnější. Jak létají s dětmi v Rusku, to je síla," připustila.

Podobně podle jejích slov s dětmi cvičí i v některých balkánských zemích. V západní Evropě nikoliv. "Zřejmě to bude tím, že se tam o metodě ještě neví," zamýšlí se Kolářová-Sudíková.

Kurzy létání miminek se konají jednou měsíčně v pražském A-centru, tříhodinová lekce stojí 350 korun. S metodou je možné začít zhruba od druhého až třetího měsíce, většina rodičů ale začíná kolem pátého měsíce a praktikuje ji, dokud dítě unesou, zhruba do jednoho a půl roku.

Přihlásili byste se s dítětem do kurzu Létaní miminek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. února 2010. Anketa je uzavřena.

NE 9565
ANO 688
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Hamáček se Šmardy nevzdá. Věří, že Babiš a Zeman přijdou s řešením

Jan Hamáček.

Místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček nemíní měnit nominaci Michala Šmardy na ministra kultury. Nepočítá ani s...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz