Rezignaci Vojtěch oznámil v pondělí ráno a prezident Miloš Zeman jmenoval jeho nástupcem Romana Prymulu.
Premiér Andrej Babiš obnovení Ústředního krizového štábu odmítal. Názor změnil, když se k tlaku sociální demokracie a opozice přidali i hejtmani, a to včetně těch za hnutí ANO.
„Já jsem víceméně vyslyšel volání hejtmanů a krajů po tom, aby byl zřízen. Hejtmani si přejí spolupráci s panem Hamáčkem. Komunikace nefunguje mezi ministerstvem zdravotnictví, centrálním řídícím týmem a kraji,“ řekl premiér v pátek, kdy se také na obnovení štábu dohodl s Hamáčkem.
Nevyloučil obnovení nouzového stavu, když si o to řekne ministr zdravotnictví. Nouzový stav by byl nutný například v případě, že by se ministr zdravotnictví rozhodl zavírat některé soukromé provozy, tak jako na jaře při první vlně koronaviru.
Ministr zdravotnictví v neděli řekl, že s kolegy budou probírat pro a proti nouzového stavu. Pár hodin poté oznámil rezignaci.
Nouzový stav platil v Česku od 12. března do 17. května a umožňoval vládě závažněji omezovat práva prostřednictvím krizových opatření.
Vláda rozhodla i o zvýšení důchodů
Vláda při jednání formou videokonference kývla i na nařízení o zvýšení důchodů na příští rok, které vyplývá ze zákona.
Důchody se od příštího roku zvýší v průměru o 839 korun na 15 336.
Již dříve vláda navrhla mimořádný pětitisícový příspěvek důchodcům, který podle ní důchodci mají dostat v prosinci. To ale ještě musí potvrdit parlament. Sněmovna to schválila zatím v prvním čtení.