„Samozřejmě je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, jestli ta opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu a potom to bude někdo žalovat,“ uvedl Babiš.
Premiér také řekl, že šéf resortu Adam Vojtěch s příslušným návrhem už možná přijde v pondělí na jednání vlády. „V momentě, kdy to navrhne, tak to na vládě budeme řešit,“ dodal Babiš.
Pražský městský soud v dubnu zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona.
Kabinet pak preferoval krizová opatření, která schvaloval jako celek, v květnu však musel zbývající opatření převést pod režim předpisu o ochraně veřejného zdraví, protože by s koncem nouzového stavu pozbyla platnosti.
Vláda se kvůli tomu v květnu rozhodla rozšířit pravomoci ministerstva zdravotnictví zvláštním zákonem, u kterého plánovala účinnost do konce letošního roku.
Novela měla dát resortu výslovně pravomoc regulovat například obchod, služby i provozovny výroby, koupaliště a jakékoli veřejné i soukromé akce, a to celostátně. Předloha se nicméně ve Sněmovně dosud nachází teprve před úvodním kolem projednávání.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvPiráti potřebu nouzového stavu zpochybňují
„Pojďme si položit otázku, zda je nouzový stav nezbytný,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Řadu věcí lze podle Pirátů dělat i bez jeho vyhlášení. A chtějí ministrovi Vojtěchovi předložit balíček svých vlastních návrhů, co dělat k tlumení šíření koronaviru. Bartoš i šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek iDNES.cz řekli, že nejen oni, ale i další poslanci Pirátů si již stáhli aplikace eRouška 2.0 a měli by to podle Pirátů udělat i ostatní lidé.
Premiér také řekl, že nemá signály o tom, že by v souvislosti s výrazným nárůstem infikovaných byl nějaký problém s organizací krajských a senátních voleb, které se mají odehrát za dva týdny. Připomněl, že organizaci voleb má na starosti ministerstvo vnitra Jana Hamáčka.
„Nemám žádný signál od pana Hamáčka, že by se uvažovalo o změnách,“ uvedl Babiš. Dodal, že část lidí, kteří zasedají ve volebních komisích, má strach, to ale řeší příslušné obce a města. Kvůli předpokladu, že v době hlasování bude část voličů v karanténě, přijala Sněmovna o prázdninách speciální zákon, který umožní hlasovat z auta či ve speciálních volebních okrscích.
Padl další rekord: poprvé za den přes 3000 nakažených, jako za celý březen |
Podle premiéra nákaza rychle postupuje. „Takže já mohu jen poprosit všechny, aby skutečně už to brali vážně, protože zkrátka jsou mezi námi lidé, kteří neakceptují ty roušky a kteří jsou proti těm opatřením,“ řekl také Babiš.
„Hlavně je tady mezigenerační problém, já rozumím tomu, že hlavně mladým lidem se to nelíbí, ale máme velký nárůst lidí v nemocnicích,“ pokračoval s tím, že je zapotřebí chránit starší lidi a důchodce.
Ústřední krizový štáb
Babiš se také vyjádřil k tomu, že se v pondělí obnoví fungování Ústředního krizového štábu, po kterém volala koaliční sociální demokracie i většina opozice. Premiér řekl, že reagoval na naléhání krajských hejtmanů. Ti si přejí spolupráci s ministrem vnitra Jana Hamáčkem, který bude v jeho čele pokračovat.
Babiš připustil, že k tomu vyústění dospěla nevraživost mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví. „Já jsem víceméně vyslyšel volání hejtmanů a krajů po tom, aby byl zřízen. Hejtmani si přejí spolupráci s panem Hamáčkem. Komunikace nefunguje mezi ministerstvem zdravotnictví, centrálním řídícím týmem a kraji,“ řekl novinářům Babiš. Na otázku, zda tedy není ohrožena pozice ministra Vojtěcha, odvětil: „Nerozumím otázce, musí řešit otázky, které nikdo jiný neřešil.“ Po bitvě je podle něj každý generál,