Živnostnice se hádala s Babišem v ČT. Pak přišla kontrola ze sociálky

  20:19aktualizováno  20:19
Majitelka šperkařství Petra Fenclová ve čtvrteční debatě v ČT kritizovala ministra financí Andreje Babiše. Druhý den její obchod vyhledala kontrolorka, která to prý „dostala nakázáno“. Šéf domažlického úřadu se prý o živnostnici dozvěděl z televize, neznal ji, a tak ji chtěl prověřit. Když zjistil, že nepatří do Domažlic, přestal se o ni zajímat.

Živnostnice kritizovala zavedení elektronické evidence tržeb, kterou prosadil ministr financí Addrej Babiš. | foto: Profimedia.cz

Úřednici na tajnou kontrolu Fenclové v pátek ráno vyslal úřad správy sociálního zabezpečení v Domažlicích, který spadá pod ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), napsal server Echo24.cz.

„Lustrování jako z dob komunistické éry. Aby mě někdo chodil po tajnu šmírovat, to nemám zapotřebí,“ uvedla pro Echo24.cz Fenclová. Že jde o kontrolorku zprvu netušila. Zákaznice se prý podezřele pohybovala po obchůdku a z venku si pak poznamenávala otevírací dobu. Fenclová se proto vydala za ní a následovala ji až na správu sociálního zabezpečení v Domažlicích, kde zjistila, že jde o úřednici Hanu Bayerovou.

Babiš: Je absurdní myslet si, že jsem v noci objednal kontrolu

Jen asi o dvanáct hodin dříve Fenclová vystoupila v diskuzním pořadu České televize Máte slovo, kde ostře kritizovala plánované zavedení elektronických pokladen, které prosadil ministr financí Andrej Babiš (více čtěte zde). Ten razantně odmítá, že by měl s kontrolou cokoliv společného.

„Jsem rád, že mě paní podnikatelka v pořadu kritizovala. Alespoň jsem měl šanci něco k elektronické evidenci tržeb vysvětlit. A když bude chtít, může kdykoliv dorazit na ministerstvo financí, probereme vše detailně. A k té kontrole? Absurdní kauza, ale zvykám si. Snad i malé dítě ale pochopí, že by bylo úplně šílené, kdybych v noci po skončení pořadu kontaktoval ministryni Marksovou z ČSSD, která má ten úřad v gesci, aby v Domažlicích hned druhý den ráno její úřad někoho kontroloval,“ uvedl Babiš na dotaz iDNES.cz.

Živnostnici jsme neznali, tak jsme ji prověřili

Šéf domažlické okresní správy sociálního zabezpečení Jindřich Kohout odmítá, že by kontrola měla co do činění s kritikou Babiše. O živnostnici se prý dozvěděl díky pořadu ČT, neznal ji a tak ji chtěl prověřit.

“Pravidelně nám chodí výcuc mediálních informací, které se týkají úřadu. Ráno jsem tam viděl pořad paní Jílkové, ve kterém vystupovala paní, která se prezentovala jako živnostnice z Domažlic a já jsem ji neznal,“ řekl pro iDNES.cz Kohout. Protože živnostnici neznal a její jméno nenašel v databázi, požádal kolegy, aby zjistili, v čem je problém.

„Kolegyně to tam došla prověřit, protože náš úřad je asi dvě stě metrů od obchodu. Opsala si IČO. Když jsme zjistili, že paní patří do Plzně, přestalo nás to zajímat,“ dodává Kohout.

„Bez toho bychom se o ní nedozvěděli. Ale nenazval bych to kontrolou, šlo spíše o prověření, zda nemáme chybu v naší databázi. Slova paní Fenclové o elektronické evidenci tržeb nás nezajímala. To není naše věc,“ uvedl pro Echo.24.cz Kohout.

05.června 2015 v 13:38, příspěvek archivován: 05.června 2015 v 19:58

Někdy státní byrokracie reaguje nezvykle rychle. Je to ostudné zastrašování. A.Babiš nemá svobodu slova rád. http://t.co/KZrhrt7isY

Předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) žádá ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby věc prošetřila a vyvodila okamžitě personální odpovědnost.

„Někdo dal úřednici příkaz, aby na tajnou kontrolu ‚vzpurné‘ živnostnice šla. Musíme vědět, kdo to byl a proč tak z moci státu proti občanovi vystupoval. Taková praxe nesmí být za žádných okolností tolerována,“ sdělila Němcová.

Od zavedení elektronické evidence tržeb si ministerstvo financí slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní. Systém by měl být spuštěn nejdříve v únoru  2016. V prvních dvou etapách se má týkat zhruba 250 tisíc podnikatelů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Najdete na iDNES.cz