Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Kam až může Zeman zajít, záleží jen na parlamentu

  17:49
V Česku je parlamentní demokracie a nic na tom nemění ani přímá volba prezidenta, ani pokus Miloše Zemana jmenovat vládu, která se neopírá o parlament. V komentáři pro MF DNES to píše exministr školství a profesor politologie na Masarykově univerzitě v Brně Petr Fiala.

Prezident Miloš Zeman je podle Petra Fialy natolik zkušený politik, že by měl odolat pokušení proměnit český politický systém v prezidentský. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Mnoho lidí si v posledních dnech klade otázku, zda způsob řešení vládní krize, který zvolil prezident Zeman jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka, nepovede k proměně našeho politického systému. Zda se z parlamentní demokracie nestane prezidentský systém.

Otázka je důležitá a jde v ní o víc než jen o současnou vládní krizi. Přestože odpověď není jednoduchá, je naštěstí jednoznačná.

Parlamentní i prezidentský systém jsou jen verzemi parlamentarismu, což je reprezentativní systém, v němž klíčová rozhodnutí (přijímání zákonů) uskutečňuje orgán volený lidem. Rozlišování mezi parlamentním a prezidentským systémem vlády je až druhotné, ale ne bezvýznamné. Vychází z popisu dvou konkrétních politických systémů, parlamentního britského a prezidentského v USA.

Politické systémy demokratických zemí leží, když to trochu zjednodušíme, na škále, která je z obou stran ohraničena právě těmito ideálně typickými modely. Naprostá většina evropských demokratických zemí má parlamentní politický systém, v některých ojedinělých případech lze hovořit o poloprezidentském systému (např. Francie), jehož výlučnost ovšem není nesporná.

Exministr školství Petr Fiala

Pro rozlišení obou základních typů byla politology vytvořena celá řada kritérií, ta nejpodstatnější souvisejí s tím, nakolik je vláda závislá na parlamentní většině. V prezidentském systému je tato vazba minimální, čistý parlamentarismus naopak přináší dokonce personální propojení vlády se zákonodárným sborem.

Za nejpodstatnější se však nepovažuje způsob ustavení vlády – jak se o tom někdy mylně diskutovalo v posledních týdnech u nás – ale to, že v parlamentním politickém systému může parlament odvolat vládu, respektive ji vyslovením nedůvěry kdykoli přinutit k demisi.

Parlamentní většina je tedy pro vládu určující, což je i případ České republiky. Pro rozlišení naopak není důležité, zda je prezident volen přímo, či nepřímo, i když přímá volba nepochybně přináší silnější typ legitimity.

Přímá volba nic nemění

Potíž s politickými systémy je však v tom, že u nich vždy musíme stejnou měrou zohledňovat ústavní normu i praxi, protože podobné ústavní vymezení vede v různých zemích k velmi odlišným výsledkům. Francouzský prezident měl větší faktickou moc než jeho kolegové kupříkladu na Islandu či ve Finsku, i když formální vymezení jeho ústavních pravomocí bylo slabší.

Česká republika splňuje všechny podstatné znaky parlamentní demokracie a nic na tom nemění ani přímá volba prezidenta, ani pokus Miloše Zemana jmenovat vládu, která se neopírá o parlament. Je zřejmé, že přímá volba a zvolení jednoho ze tří nejvýraznějších politiků polistopadové éry vedou k pokusu o rozšiřování prezidentské moci.

Kam až může Miloš Zeman zajít, však nezáleží na něm, ale pouze na parlamentu.
Tak je tomu i v případě "prezidentovy" vlády. Poslanecká sněmovna má v rukou všechny ústavní nástroje, jak ji přinutit k demisi a/nebo jí fakticky zabránit vládnout. V krajním případě i tak, že se rozpustí.

Nemusí to být nikde stanoveno, ale bude-li na tom Sněmovna trvat, prezident sotva může jednat jinak než umožnit vytvoření vlády, kterou si parlament přeje. Lze si sice teoreticky představit, že by to mohl zdržovat nebo čekat až na řádné volby, ale takový pokus by do budoucna více oslaboval jeho postavení než sílu parlamentu. To lze empiricky doložit.

V mnoha zemích (od Finska až třeba po Polsko) se v posledních desetiletích silné prezidentovo postavení fakticky oslabilo, pokud se dlouhodobě pokoušel příliš ovlivňovat vládu na úkor parlamentní většiny.

Pokud parlament bude postupovat v souladu s ústavou a zvyklostmi a bude využívat svých pravomocí, prezident nebude mít možnost, jak náš politický systém proměňovat v prezidentský, i kdyby chtěl něco takového zkoušet. Zkušený politik, jakým Miloš Zeman bezesporu je, by však měl takovému pokušení odolat.

Nejen kvůli téměř jistému neúspěchu, ale v zájmu demokratické politické kultury, které by sotva mohlo něco ublížit ještě více než nerespektování křehké rovnováhy ústavních institucí. Ta se v České republice, stejně jako v jiných demokratických zemích, zrodila nejen z ústavní definice, ale také z praxe, kterou je ústavní norma naplňována.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Soud posoudí žádost třetího vítkovského žháře, Lukeš chce podmínečné propuštění

28. května 2024  5:30

Patnáct let strávil Jaromír Lukeš, třetí z vítkovských žhářů, ve vězení. Odsouzený byl k...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

RD 5+1, pozemek 236 m2
RD 5+1, pozemek 236 m2

Tuchorazská, Kostelec nad Černými lesy, okres Praha-východ
4 890 000 Kč

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...