Akce měla skončit 23. prosince, místo toho ji vedení knihovny ukončilo už tuto středu po čtyřech dnech. Výstavu „Women: Scenes in the library“ totiž kritizovaly Genderová expertní komora a Kongres žen, které ji označily za sexistickou.
„Uspořádání této výstavy v rámci popularizačně-vědecké akce, kterou zaštiťuje Akademie věd ČR, je sexistické. Zobrazení spoře oděných žen v prostorách Knihovny AV ČR nejenže nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, ale zároveň degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň,“ uvedli odborníci na gender ve svém stanovisku.
Knihovna AV ČR celou záležitost považuje za nedorozumění. „Cílem výstavy doprovozené přednáškou bylo představení jedné z nejstarších fotografických technik - mokrého kolodiového procesu,“ uvedla knihovna v pátečním prohlášení.
„Vzhledem ke směru, který nabraly některé reakce na tuto výstavu, rozhodl ředitel knihovny o jejím předčasném ukončení v současných prostorách,“ píše se v prohlášení knihovny. Výstava se nyní přesune na jiné místo.
Richtr doplnil, že výstava měla ukázat řemeslné kvality techniky z 19. století. „Právě k této dnes již unikátní technice fotografování jsem pak také připravil pro Knihovnu AV příslušnou odbornou přednášku,“ uvedl fotograf, který snímky pořizoval přímo v prostorách knihovny. Zveřejnil je i na svém webu.
Aktivistkám vadila i oficiální upoutávka na akci, ve které se uvádí, že „výstava nedává žádné odpovědi na palčivé otázky dneška ani historie“, ale že “prostřednictvím přímých pozitivních obrazů na plechových deskách vám nabídne poetickou atmosféru evokující začátek 20. století“. Richtr se brání, že problémy vznikly při krácení textu upoutávky.
Stažení výstavy ocenil Tomáš Pavlas z výboru Genderové expertní komory. „Je to reakce na kritiku a reflexe té situace. V České republice není samozřejmé, že někdo na základě argumentů uzná chybu. Vadil nám kontext, že to je prezentované v Knihovně AV ČR a ženy jsou tam sexualizované a jsou v pozicích objektů. Považujeme AV a knihovnu za prostor, kde lidé myslí vlastní hlavou a prohlubují si vědění. Vůbec nebyl zřejmý smysl, proč tam ta výstava v rámci Vědy a techniky je,“ uvedl pro iDNES.cz Pavlas.
Se stanoviskem souhlasí také předsedkyně Kongresu žen Marcela Linková. „Uvítaly jsme, že byla výstava stažena. Nemyslím si, že by Týden vědy a techniky měl takto otřesnou výstavu prezentovat. Mnohem více než nahé ženy mě šokoval popis výstavy, že jde o lehkou zábavu, nedělat si starosti a žádné řešení palčivých problémů,“ uvedla Linková.
Knihovnu na nevhodnost výstavy upozorňovaly také někteří pracovníci Akademie věd, kterým se nelíbil způsob prezentace jejich instituce. Jedna z pracovnic označila výstavu jako „vulgární a nedůstojnou“.
Podobnou vlnu kritiky vyvolalo v minulém roce také dílo polské fotografky Natalie LL v krajské galerii ve Zlíně. Místní politici nejprve nechali výstavu zavřít, vadila jim instalace Natalia ist sex, na kterých byly fotky zachycující sex Polky s manželem. Po protestech odborníků a velké části veřejnosti však souhlasili s jejím znovuotevřením (více čtěte zde).