„Ve třetím ročníku na střední škole jsme trávili praxi v jedné firmě v oddělení IT. Zatímco spolužáci trávili dva týdny kódováním nového webu a řešením problémů, ode mě dočasný šéf očekával, že budu vařit kávu a dělat mu společnost. Bylo by prý škoda, aby taková ‚krásná květinka‘ proseděla dny u monitoru počítače,“ píše Laura v jednom z příspěvků na webu Příběhy každodenního sexismu, který začátkem června spustila nezisková organizace Nesehnutí.
Autorkami většiny z asi stovky příspěvků jsou ženy. „Je tam hodně příběhů sexuálního obtěžování, diskriminace na pracoviště a sešlo se také několik příběhů z autoškol,“ shrnuje hlavní autorka projektu Petra Havlíková.
Jedna z pisatelek například popisuje, že si instruktor v autoškole skupinu během tréninkových jízd automaticky rozdělil podle pohlaví. „S chlapci se bavil jako rovný s rovným, protože podle jeho slov ‚mají lepší předpoklady k řízení‘, a z nás dívek si od začátku dělal legraci a měly jsme se podle jeho slov ‚připravit na delší start‘. V praxi to vypadalo tak, že chlapci si vyzkoušeli jízdy na více místech a různějších terénech než my,“ popisuje žena.
Učitele v mateřské školce podezírali automaticky z pedofilie
Podle Havlíkové je překvapující, že se poměrně často sexistické chování objevuje ve školním i akademickém prostředí. Ve škole se tak dovídáme, že „holky budou hodnoceny lépe, protože na fyziku prostě tak nějak nejsou“ nebo „že žákyně ženského pohlaví programování nezvládnou“.
V necelých deseti procentech případů si na sexismus stěžují také muži. „Většinou je trápí to, jak je mužská role ve společnosti pojímána. Říká se jim, že nemůžou brečet a podobně,“ říká Havlíková. Se sexismem se setkal třeba Josef studující učitelství v mateřských školkách. „Během mé pedagogické praxe mě dvakrát vyslýchala policie kvůli podezření z pedofilie. Ani jedné spolužačce se to nestalo,“ píše.
Organizace Nesehnutí stojí také za každoroční soutěží nejsexističtějších reklam Sexistické prasátečko. „Sexismus v reklamě je jasně viditelný a pojmenovatelný. Ovšem ve společnosti se sexismus vyskytuje v mnohem více podobách a stává se každému z nás,“ upozorňuje Havlíková.
Právo pokulhává za technologiemi
Alena Červenková z organizace Gender Studies upozorňuje, že se sexistické projevy násobí v prostředí internetu. „V anonymním prostředí je tento problém opravdu masivní. Jedním z důvodů je, že na internetu člověk dokáže napsat i to, co by si do očí říct netroufnul,“ říká.
Stop kybernásilíOrganizace Gender Studies spustila internetovou poradnu Stop kybernásilí. Bezplatná právní poradna je zaměřená na problematiku kyberšikany a násilí na internetu. Dotaz je možné položit na stránce poradny nebo zavolat na telefonní číslo 774 913 350 v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30. |
Přestože je internet virtuální prostředí, tedy bez těl, tělesnost v něm hraje obrovskou roli. „Násilnému chování vůči ženám, nejrůznějšímu obtěžování či výhrůžkám, dává internet přímo živnou půdu. Dává mu nový rozměr a prohlubuje jeho sílu, protože se neomezuje jen na fyzickou přítomnost agresora, může se do něj zapojit mnohem více lidí než v běžném životě,“ říká Michaela Svatošová, manažerka projektu Stop kybernásilí na ženách a mužích.
Kromě sextingu, tedy zasílání obtěžujících zpráv či obrázků, a stalkingu, se ženy setkávají také s takzvaným pornem z donucení. V tomto případě někdo proti vůli ženy zneužije její soukromé intimní fotografie a zveřejní je jako nabídku sexuálních služeb. „Tím, kdo fotografie zneužije, je většinou někdo blízký, bývalý partner, milenec. Někdo, kdo měl důvěru ženy a pomstil se jí způsobem, jehož dopady do reálného života jsou devastující,“ upozorňuje Svatošová. „Bohužel právo za technologie pokulhává a možnosti obrany právní cestou jsou v současnosti dost omezené,“ dodává.