Jihočeskou dvojku ODS, kandidáta na vicehejtmana, viní z obohacování

  20:00aktualizováno  20:00
Kdo je Martin Kuba? Lékař, českobudějovický zastupitel a dvojka na kandidátce jihočeské ODS. Ale také člověk, který v devadesátých letech lákal lidi do firmy s názvem PSM. "Byla to pyramidová hra, říká se tomu také letadlo. Řada důvěřivců díky tomu přišla o peníze," tvrdí lidé, kteří se o společnost zajímali.

Peníze, Kč, kufr | foto: Profimedia.cz

Systém byl jednoduchý. Společnost PSM, ve které Martin Kuba dva roky působil, slibovala rychlé zbohatnutí.

Stačilo složit dvacet čtyři tisíc korun a potom oslovovat známé, získávat do firmy další lidi a už jen inkasovat peníze.

Scházeli se v restauraci. Tlačil tam na lidi, říká žena
"Schůzky se konaly například v restauraci v areálu budějovického zimního stadionu. Jednou jsem se tam dostala. Pan Kuba tam tlačil na přítomné, aby do toho šli, že z toho budou mít obrovské výhody," řekla žena, jejíž jméno redakce zná.

Člověk, který zaplatil vstupní poplatek, měl slíbené slevy na zboží. V Olomouci k těmto účelům fungoval kamenný obchod, kam si lidé mohli dojet například pro elektroniku. Kapitál se měl ale vrátit rychleji.

"Klíčem bylo dostat do PSM alespoň tři lidi, kteří zaplatili, a člověk měl mít peníze zpátky, byl na svém. Z dalších už šly provize navíc. Jednoduše klasická pyramida. Spousta lidí tak své finance už nikdy neviděla. Obohacovali se tak výhradně ti nahoře," doplnila žena.

Martin Kuba, ODSPodle Martina Kuby firma nic nelegálního nedělala. Vstoupil do ní v roce 1996 a zůstal tam dva roky. Studoval tenkrát vysokou školu, PSM chápal jako přivýdělek.

"Zaplatil jste dvacet čtyři tisíc, a získal tak možnost využívat velkých slev. Vlastně jste si za to pořídil dlouhodobé partnerství firmy. Mohl jste kupovat zboží a ušetřit spoustu peněz. Tahle myšlenka mi přišla velice zajímavá," vysvětloval včera Martin Kuba.

Už v roce 1999 začala PSM ve velké míře sledovat média. Všem se potvrdilo, že PSM je pyramida, kterou má zamaskovat právě možnost levných nákupů. Na začátku roku 1999 natáčeli o praktikách PSM také reportéři pořadu Na vlastní oči.

Zjistili, že lidé do firmy vstupují především kvůli rychlým výdělkům. Nákup produktů je příliš nezajímal a vedení společnosti tajilo, kolik si toho průměrně objednávají. Firma pořádala velké večírky, na kterých se objevil také Karel Gott.

Proč Martin Kuba před deseti lety opustil PSM? Tvrdí, že se v té době přestala rozvíjet nabídka zboží, které si mohli lidé koupit, měl už také méně času. "Od té doby jsem se o PSM nezajímal," doplnil.

Martin Kuba má teď jasný cíl - stát se vicehejtmanem za ODS. Na starosti by měl mít peníze z Evropské unie. Objevuje se na reklamách hned vedle hejtmana Jana Zahradníka, je jednou z hlavních tváří kampaně do krajských voleb, které se konají letos v říjnu.

Zahradníkův postoj ke Kubově účasti ve firmě PSM je zatím nevyhraněný. Tvrdí, že o pyramidě nic neví, a Martina Kuby si váží jako schopného člověka.

"Záleží na každém, jak se postaví ke své minulosti. Pan Kuba se prokázal čistým trestním rejstříkem, o nějakých nejasnostech nic nevím. Podle mě je to schopný, kvalitní politik," reagoval Zahradník.

Kubovy kvality však podle řady pozorovatelů vazba na PSM sráží. Podle informací MF DNES se podobným projektům věnoval i později. Vzpomínají si na to lidé, kteří pracují ve zdravotnictví.

"Přesvědčoval tu personál, že je to výhodné. Ale nevím, kolik lidí ho poslechlo," potvrdil zdroj blízký jihočeské zdravotnické záchranné službě.

Vede místní sdružení strany
Martin Kuba dnes působí mimo jiné jako zastupitel na budějovické radnici. Vede také jedno z místních sdružení občanských demokratů.

V Budějovicích jich je celkem pět a jejich členové proti sobě bojují, strana je tak rozdělená na několik znepřátelených táborů.

Jeden proud reprezentuje například Martin Kuba a Břetislav Kábele, další třeba současný českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Najdete na iDNES.cz