Babiš nepřesvědčil Hamáčka, aby přinesl jiné jméno místo Šmardy

  10:25aktualizováno  10:25
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřesvědčil šéfa ČSSD Jana Hamáčka, aby mu přinesl jiné jméno kandidáta na post ministra kultury. „Trváme na tom, aby byla dodržována koaliční smlouva. Nikam jsme se neposunuli,“ řekl Hamáček po jednání s Babišem na Úřadu vlády, kde zkusili vyřešit problém, který ohrožuje existenci koalice ANO a ČSSD.

„Sociální demokracie nebude navrhovat změnu kandidáta,“ řekl Hamáček. Pokud nebude mít ČSSD možnost ovlivňovat to, kdo za ni bude ve vládě, nemá v ní podle Hamáčka co dělat. Zopakoval, že prezident Miloš Zeman se pohybuje evidentně mimo ústavu, když sice na konci července odvolal ministra Antonína Staňka, ale současně nejmenoval jeho nástupce.

Hamáček řekl, že neslyšel od Babiše konkrétní návrh řešení. Premiér se v úterý odpoledne v Lánech sejde s prezidentem. Odmítl Babišovu argumentaci, že formulace z koaliční smlouvy mu umožňují navrhovat ministra vybraného ČSSD, nikoliv přikazují.

Babiš sice místopředsedu ČSSD Šmardu do vlády v závěru května navrhl, ale prezident Miloš Zeman jeho nominaci neakceptoval a Babiš tvrdí, že názor na něj také změnil.

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

„Souhlasím s prezidentem, že to není člověk, který je vhodný na kulturu. Je to specifický resort, na který je potřeba umět jazyky, reprezentovat, být vzdělaný, mít znalosti a být respektovaný odbornou veřejností. Nedokážu si vůbec představit, že bych pana Šmardu představoval ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři nebo že bych v Národní galerii říkal francouzskému prezidentovi Macronovi, že tento pán je ministr kultury České republiky,“ napsal Babiš na Facebooku.

V rozhovoru pro iDNES.cz v neděli premiér řekl, že mu došla se Šmardou trpělivost, když ministryni financí Alenu Schillerovou označil za „Kalouska v sukni“.

„Ještě ani není ve vládě a už tu vládu rozvrací. Kritizuje paní Schillerovou, že je Kalousek v sukních, kritizuje mě, kritizuje hnutí ANO, byl vždycky proti vstupu do vlády. Tak nechápu, proč tam chce. Jsem přesvědčen, že ten člověk ve vládě bude tu vládu jen rozvracet,“ řekl Babiš iDNES.cz. Pokud chce Šmarda ČSSD pomoci, měl by se podle něj sám vzdát nominace.

Hamáček už o víkendu na Twitteru napsal, že ČSSD trvá na dodržení ústavy, podle které nemá prezident právo hodnotit kandidáty, a koaliční smlouvy, podle které má každá vládní strana právo nominovat své ministry.

Reakce hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka: Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Skateboardisté mají smůlu. Okolí Stalinova pomníku je zavřené, hrozí pokuta

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha uzavřela podzemní část někdejšího Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do přilehlého okolí včetně...

Najdete na iDNES.cz