Zeman nejmenuje Šmardu ministrem, chce od Hamáčka jiného kandidáta

  15:33aktualizováno  18:24
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury. Zároveň vyzval šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka, aby našel jiného kandidáta na post ministra kultury. ČSSD požadovala, aby Šmarda nahradil ve vládě Antonína Staňka, kterého Zeman dlouho ve vládě držel a odvolal ho ke konci července.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda a prezident Miloš Zeman | foto: koláž iDNES.cz

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že situaci bude řešit příští týden po návratu z dovolené na Krétě. Podle Hamáčka je prezidentův postoj protiústavní.

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky. Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady,“ uvedl ve středu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Fotogalerie

„Ústava nezná možnost, že by prezident měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra,“ reagoval Hamáček.

„Pan prezident například v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní obrany a neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti. Ministr musí být především dobrý manažer a to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může,“ upozornil šéf ČSSD.

Šmarda uvedl, že bude respektovat jakékoli Hamáčkovo rozhodnutí. Je podle něj na lídrovi ČSSD a na Babišovi, aby se dohodli na dalším postupu.

Zeman mluvil o možnosti „rekonstrukce vlády“

Sociální demokraté přitom kvůli tomu, že Zeman otálel s odvoláním Staňka a ignoroval návrh na jmenování Šmardy, hrozili i odchodem z vlády. Prezident k tomu před letními prázdninami řekl, že případný odchod ČSSD z koalice s hnutím ANO by podle něj nemusel znamenat pád vlády, ale pouhou její rekonstrukci, přičemž premiér Andrej Babiš by pak nemusel znovu žádat Sněmovnu o důvěru.

Hrad s dlouho očekávaným prohlášením, jak bude postupovat při jmenování nového ministra kultury, přišel pouhý den poté, kdy poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna v rozhovoru pro iDNES.cz oznámil, že by Babišovu vládu podporoval i v případě, že by sociální demokracie kabinet opustila.

Reakce ústavního právníka Jana Kysely v ČT:

Prezident může odmítnout jmenování ministra jen kvůli právní překážce nebo kdyby byl navržený bezpečnostním rizikem. Argument odborné způsobilosti, se kterým Zeman přišel, může vznášet strana, která ministra nominuje, nebo premiér, nikoli hlava státu.

„Umím si představit, že bych podporoval kabinet Andreje Babiše, a to i v případě, že by byl rekonstruován. Nicméně jde o to, kdo by odstoupivší ministry nahradil,“ uvedl pro MF DNES exministr kultury Staněk, který vedením úřadu při svém odchodu pověřil náměstka Reného Schreiera.

Hnutí ANO má 78 poslanců. Komunisté, kteří vládu tolerují, jich mají patnáct, stejně jako ČSSD. Spolu s komunisty, Foldynou a Staňkem by se Babiš opíral o 95 poslanců, kdyby sociální demokracie z vlády odešla. K jisté většině by se musel opřít buď o hnutí SPD, což dosud veřejně odmítal, nebo zkusit získat hlasy od tří odpadlíků od Okamurova hnutí, dvou bývalých poslanců ODS, kteří zakládají nové uskupení Trikolóra (Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová Zahradníková) a ještě někde najít stoprvní hlas.

Onderka chce, aby Babiš podal kompetenční žalobu

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka v České televizi řekl, že by měl premiér Andrej Babiš podat kompetenční žalobu na prezidenta, nebo ho přimět, aby změnil názor na Šmardovo jmenování. Pokud by se to nestalo, měli by ministři ČSSD podle Onderky podat demise. 

Podle Onderky by se měl Hamáček po návratu z dovolené sejít s místopředsedy ČSSD, aby si vyjasnili situaci, a následně jednat s Babišem. „Premiér má dvě možnosti - buď bude hrát spícího brouka, nebo podá kompetenční žalobu,“ řekl Onderka. 

Kompetenční žaloba je podle něj na stole, protože nyní nejde pouze o jmenování konkrétní osoby do ministerské funkce, ale o dodržování ústavy a nastavují se mantinely i pro chování budoucích prezidentů. Jako druhou možnost Onderka zmínil, že by se Babišovi podařilo přemluvit Zemana, aby Šmardu nakonec jmenoval.

Pravicová opozice zkritizovala Zemana i premiéra Babiše

Počínání prezidenta Zemana i premiéra Babiše zkritizovali opoziční politici. „Není nic jednoznačnějšího: buď teď premiér najde odvahu podat kompetenční žalobu, nebo definitivně potvrdí svou naprostou impotenci. A navíc bude spoluviníkem eroze ústavního systému,“ napsal na Twitteru šéf hnutí STAN Petr Gazdík.

„Fraška kolem výměny ministra kultury pokračuje. Miloš Zeman se dál chová protiústavně. Za výběr ministra a jeho odbornost odpovídá předseda nominující strany a premiér. Prezident má právo odmítnout jmenovat ministra jen ze závažných důvodů a ty zde nevidím,“ uvedl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Prezident Zeman se znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD, ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutný pohled na tento politický ping-pong,“ napsal na Twitteru lídr ODS Petr Fiala.

14.srpna 2019 v 15:52, příspěvek archivován: 14.srpna 2019 v 16:39

Prezident Zeman se znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD, ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutný pohled na tento politický ping-pong.

Předsednictvo ČSSD už dříve řešilo situaci okolo ministra kultury (7/2019): Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Na klimatický summit pozvala OSN i jednu Češku. Jsou třeba reálné kroky, říká

V pátek studenti po celé České republice začali s bojem za životní prostředí....

Na prvním mládežnickém klimatickém summitu Organizace spojených národů (OSN) bude i studentka z Brna Lucie Smolková....

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR SPECIALISTA - PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz