Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

  11:59
Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní sociální demokracie odešla. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že chce aby koaliční vláda ANO a ČSSD pokračovala. „Předpokládám, že pan Šmarda sám, aby odblokoval situaci, řekne, že o to nestojí a ČSSD přijde s jiným jménem,“ řekl Babiš.

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července 2019). | foto: David Peltán, MAFRA

Vrátil jste se z dovolené s tím, že chcete, aby skončila koaliční vláda se sociální demokracií?
Určitě ne. Dělám všechno pro to, aby naše vláda, která je úspěšná, pokračovala. Velice mě mrzí, že média místo toho, aby napsala, že za tu dobu, co jsem byl na dovolené, tak ministryně Schillerová našla zdroje pro kapitoly zemědělství, dopravy, zahraničních věcí, pro hasiče, tak stále veřejnosti od května servírují pseudokauzu Šmarda. To, co je důležité, aby lidé věděli, je, že vláda pracuje, pracuje úspěšně, bojuje proti suchu, kůrovci, řešíme plno věcí, navyšujeme rozpočet a to všechno je zastíněno záležitostí s panem Šmardou. Já jsem jasně řekl před dovolenou, že to vyřeším a už nebudu čekat na řešení mezi panem prezidentem a panem Hamáčkem a že do toho zásadně říznu.

Šmarda kritizoval Schillerovou, že je Kalousek v sukni

Šéf ČSSD Jan Hamáček napsal na Twitteru, že předpokládá, že platí vaše čestné slovo a koaliční dohoda, že si nebudete kádrovat kandidáty na ministry a že sociální demokracie trvá na dodržení koaliční smlouvy.
Tak já bych doporučil, aby si ČSSD tu koaliční smlouvu přečetla. V bodě 4 říká, že smluvní strany respektují právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání členů vlády. Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany. Předseda příslušné koaliční strany může předsedovi vlády podat návrh na odvolání a jmenování člena vlády nominovaného za tuto stranu. 

Další postup o takovém návrhu podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany s tím, že předseda vlády by měl, by měl, by měl, by měl (opakuje celkem čtyřikrát – pozn. autora) návrh předsedy příslušné koaliční strany respektovat. Takže přečíst. O koaliční smlouvě se můžeme bavit, ale to by asi bylo na dlouho.

Taky bych připomněl, aby si ČSSD vzpomněla, jak se choval pan Bohuslav Sobotka, když mě vyhodil z vlády a když odmítl nominovat paní Schillerovou na post ministryně financí. Já jsem koaliční dohodu respektoval a respektuji ji, ale nemohu přehlížet řadu vyjádření pana Šmardy, kdy on ještě ani není ve vládě a už tu vládu rozvrací. Kritizuje paní Schillerovou, že je Kalousek v sukních, kritizuje mě, kritizuje hnutí ANO, byl vždycky proti vstupu do vlády. Tak nechápu, proč tam chce. Jsem přesvědčen, že ten člověk ve vládě bude tu vládu jen rozvracet.

Kdo má podle vás být ministrem kultury?
Ministr kultury by měl být člověk, který je schopen kulturu reprezentovat i v zahraničí, tudíž mluví aspoň jedním cizím jazykem, má k tomu nějaké vzdělání, nějaké znalosti. A vy mi určitě řeknete – to jste nevěděl koncem května? 

Ano, já jsem ten návrh ČSSD respektoval, ale zásadní zlom přišel s vyjádřeními pana Šmardy. Takže je to resort, který patří ČSSD, a udělal jsem všechno pro to, abych pana Hamáčka podpořil. Šel jsem dokonce na jejich předsednictvo. Ale v této chvíli není možné dále v této kauze pokračovat a pokud pan Šmarda chce sociální demokracii pomoci, tak nechť se vzdá kandidatury a ať ČSSD přijde s jiným jménem a projedná to se mnou podle koaliční smlouvy.

Je možné, že by došlo k prohození křesel ve vládě?
Ne.

Máte svou představu o ministrovi kultury spojenou s konkrétním jménem?
Nemám. Prosím vás, my se absolutně lišíme s ČSSD v názoru na to, kdo má být ve vládě. Sociální demokracie má ve vládě vedení ČSSD, je tam předseda, dva místopředsedové, teď navrhují dalšího místopředsedu, pro ně je to kvalifikace. Sedm ministrů za ANO není v našem hnutí. Pro nás není kritérium stranická příslušnost, ale snažíme se hledat odborníky. Respektuji koaliční smlouvu a nemám žádného konkrétního kandidáta na kulturu.

Ještě bych chtěl zdůraznit, že k žádnému porušení ústavy nedošlo. Ústava neříká termíny, pan prezident nikdy neřekl, že Šmardu nebude jmenovat. Ústava nebyla porušena. Podle Ústavy odvolal pana Staňka k 31. červenci. Nikdy Ústava porušena nebyla, ani z jeho, ani z mé strany.

Myslím, že ČSSD pochopila, že spor o Šmardu je nesmyslný

Co budete dělat, když bude ČSSD trvat na panu Šmardovi a že to její právo, aby si sama vybrala, kdo bude ministrem za jejich stranu?
Myslím, že sociální demokracie už pochopila, že další trvání na panu Šmardovi a tento spor, který zastiňuje práci vlády, je nesmyslný. Předpokládám, že změní názor.

Když pan Hamáček klade veřejně, přes sociální sítě otázku, zda Andrej Babiš chce sociální demokracii ve vládě, chcete ČSSD ještě v koaliční vládě, nebo chcete, aby odešla a vaši vládu jen tolerovala?
Chci, aby koaliční vláda pokračovala, ale koalice musí fungovat jako tým. Nemůžeme komunikovat přes média a nemůže nás sociální demokracie vydírat jednou kvůli Semínovi, pak kvůli Šmardovi a potom kvůli rozpočtu, stále kvůli něčemu. 

Udělal jsem všechno pro to, aby ČSSD zůstala ve vládě, aby pokračovala, na druhé straně chápu, že pozice pana předsedy Hamáčka je těžká, protože v sociální demokracii probíhá neustále boj. Vždyť přece ČSSD pana Staňka podrazila. Ona mu řekla 9. května – vypište výběrové řízení na místo po Fajtovi, udělejte na kultuře pořádek a přijde nám to říci 31. května. A pak to nedodrželi a řekli mu 13. května, aby z vlády odešel. V ČSSD stále probíhá boj skupiny, která byla proti vstupu do vlády, a skupiny pana Hamáčka, která zachránila sociální demokracii tím, že šla do vlády.

Taky je ale v ČSSD významná skupina silně prozemanovských politiků. Poslanec Jaroslav Foldyna, který k prozemanovskému křídlu patří, v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že by podporoval vládu, i kdyby z ní ČSSD odešla. Hned se začalo řešit, zda byste dokázal sehnat osm poslanců, kteří by vaši vládu tolerovali spolu s komunisty.
Proč bych to dělal. Takové uvažování nemám. Jsme ve vládě s ČSSD a předpokládám, že pokud konečně chce, abychom fungovali dál normálně,  uzná, že Šmarda se stal svými mediálními vystoupeními pro účast ve vládě nepřijatelným. A předpokládám, že pan Šmarda sám, aby odblokoval situaci, řekne, že o to nestojí a ČSSD přijde s jiným jménem. A že konečně ten spor ukončíme a vláda bude fungovat dál.

Neumím si představit, že by sociální demokracie odešla

Takže žádných sedm poslanců, aby vaší vládě nemohla být vyslovena nedůvěra ani při odchodu ČSSD z vlády, respektive osm, abyste mohli ve Sněmovně přehlasovávat veta Senátu, nehledáte?
Jasně, že nehledám. A neumím si představit, že by sociální demokracie odešla. Pro ni je účast ve vládě velice výhodná. Možná by bylo za tím lepší udělat nějakou čáru a začít jakoby od začátku.

Politici, politologové i novináři upozorňují, že nechcete jít proti prezidentu Zemanovi, protože má jednu pravomoc, že může v kteroukoli chvíli zastavit trestní stíhání jakékoli osoby. Jinými slovy, že si ho nechcete rozhněvat z osobních důvodů. Co byste na to řekl?
To jsou nesmysly. Stále to někdo opakuje. Kauza Čapí hnízdo je politická kauza, žádný podvod se nestal. Někdo si vzpomněl po deseti letech na tuto záležitost. Je to jenom zoufalství lidí, kteří mě chtějí vyštvat z politiky, že opakují tyto nesmysly. 

Mám s panem prezidentem korektní vztah i s ním souhlasím. To, co se stalo s panem Šmardou, je jen důsledek boje v rámci sociální demokracie. A já už nechci, aby veřejnost stále slyšela jméno Šmarda. Jsme úspěšná vláda, máme výsledky a to chceme našim občanům sdělovat.

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Zeman podpořil protikuřáckou iniciativu. Měl by jít příkladem, míní lékař

Prezident Miloš Zeman udělil záštitu akci Daruj lůžko, která vyzývá kuřáky, aby ve stínu pandemie koronaviru se svým...

Speciální školy od pondělí zavírají. Rodiče i ředitelé krok spíš vítají

Od pondělí 2. listopadu budou do konce nouzového stavu plošně zavřené i speciální školy pro děti s různým stupněm...

Všechny kraje jsou stále červené, nákaza se šíří v rodinách a v práci

Podle aktuální epidemiologické situace jsou všechny kraje stále zařazené do nejvyššího stupně pohotovosti, který značí...

Olomoucký kraj má zájem o linku na výrobu roušek, kterou nabídl Tchaj-wan

Nově zvolené zastupitelstvo Olomouckého kraje odhlasovalo, že má kraj zájem o převzetí jedné z pěti linek na výrobu...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...