Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

  14:11aktualizováno  14:25
Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit výměnu v čele ministerstva kultury. O setkání požádal Babiš, ještě před ním na schůzku s prezidentem dorazí postupně i šéf Pirátů Ivan Bartoš a předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Premiér Andrej Babiš v Lánech. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Všichni o setkání požádali, témata jsou tedy na hostech. V úterý v Lánech pan prezident přijme na jejich žádost: ve 13:30 předsedu Pirátů, ve 14:30 předsedu KDU-ČSL a v 17:00 předsedu vlády,“ napsal iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle Babiše je schůzka pravidelným setkáním prezidenta s premiérem, která se v poslední době konají každý měsíc. „Budeme mluvit o všem,“ uvedl pro iDNES.cz. Potvrdil, že jedním z témat bude situace na ministerstvu kultury.

Před jednáním se Zemanem by se měla uskutečnit i schůzka Babiše s vicepremiérem Hamáčkem. Oba politiky zastihlo Zemanovo vyjádření tento týden na dovolené a Babiš oznámil, že s šéfem ČSSD bude záležitost řešit po návratu do Česka.

Zeman ve středu oznámil, že nechce jmenovat ministrem místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, protože má výhrady k jeho odborným kompetencím. Šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka proto požádal, aby přišel s jiným kandidátem. ČSSD to odmítá. 

Fotogalerie

Spor o nového ministra trvá čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu premiéra odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Ve středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury.

Podle opozice či ústavních právníků si Zeman počíná protiústavně, základní zákon mu nedává možnost návrhu na jmenování ministra nevyhovět. Hamáček řekl, že ústava nezná možnost, podle které by prezident mohl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra. ČSSD dlouhodobě trvá na Šmardovi s odkazem na koaliční smlouvu. Pokud by si nemohla sama vybírat své zástupce ve vládě, nemá podle ní účast v koalici smysl. 

Výborný: Chci mít informace přímo od prezidenta

Výborný svou schůzku potvrdil portálu iDNES.cz, sejít se s prezidentem podle svých slov chtěl už od sjezdu lidovců na jaře, kdy se stal předsedou strany. „Chci mu představit priority KDU-ČSL, ale samozřejmě se ho také chci ptát na aktuální politickou situaci. Chci ty informace mít od něj, nikoliv jen zprostředkovaně přes mluvčího,“ uvedl.

KOMENTÁŘ: Kdyby byla ČSSD chytřejší, mohla nejmenování Šmardy předejít

Jedním z témat hovoru podle Výborného jistě bude i aktuální situace kolem ministra kultury. „Prezidentovi zopakuji naše stanovisko, že všichni ústavní činitelé by měli ústavu dodržovat, včetně prezidenta. V této věci se asi neshodneme, ale chci, aby slyšel náš jasný názor.“

Dodal, že se schůzka měla uskutečnit už v době voleb o Evropského parlamentu, ale z organizačních důvodů se nekonala. Pozvání do Lán na příští úterý Výborný dostal minulý týden.

Chci mluvit o zprávě NKÚ, řekl Bartoš

„Schůzku mám domluvenou zhruba od začátku léta. Témata už jsme nějakým způsobem předjednali, jsou tam samozřejmě otázky vlády a jmenování,“ informoval iDNES.cz Bartoš, že o ministerstvu kultury bude řeč.

Z dalších témat zmínil výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). „Tu zprávu, že naše země nevzkvétá, jsme často řešili i na vládě a přijde mi, že ani věci jako rozpočet a další otázky vláda neadresuje. Chybějí peníze v sociálních službách, krize bydlení a tak dále, v tom všem mě zajímá názor pana prezidenta,“ dodal předseda Pirátů.

Bartoš doplnil, že společně s ním na schůzku dorazí i místopředseda Pirátů Radek Holomčík. „Zabývá se dlouhodobě zemědělstvím, krajinou, vodu a lesy, takže i na tato témata dojde,“ řekl.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz