Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jeruzalém hlídají tisíce čidel, víme, kde co praskne, říká vodohospodář

  10:10
Izrael má ve světě výsadní postavení v oblasti nových technologií, které pomáhají šetřit zásoby pitné vody. „Až tři tisíce akustických senzorů nám pomáhá přesně určit únik vody z potrubí a opravit ho," odhalil v rozhovoru pro iDNES.cz expert Joshua Yeres. Na konferenci českého ministerstva životního prostředí popsal i další vynálezy, které používá vodárenská síť v Jeruzalémě.

Ilustrační snímek - havárie vodovodu | foto: Akhtar SoomroReuters

Česká republika zažívá v době vaší návštěvy vlnu veder. Jak se s takovým počasím vyrovnáváte v Izraeli? (rozhovor vznikl ve druhé polovině června, pozn. red.)
Praha se mi velmi líbí a počasí, které tu teď máte, mi připomíná Jeruzalém. Je horko a já v takových chvílích dávám přednost klimatizaci. Na tyto podmínky si bude muset zvyknout většina z nás.

Mnoho problémů, se kterými se teď Češi potýkají v oblasti sucha či nedostatku vody v některých regionech, museli v uplynulých desetiletích řešit Izraelci. Neměli jsme moc na výběr, protože žijeme v semiaridní (polopouštní) oblasti. Nemáme tak jako vy mnoho řek, které pomalu plynou krajinou. Nyní bychom se rádi o naše zkušenosti podělili. A na oplátku se rádi přiučíme od Čechů.

Joshua Yeres

Poradce vodárenské a kanalizační společnosti Hagihon Joshua Yeres (20. června...

Působí jako poradce vodárenské a kanalizační společnosti Hagihon. Od roku 2016 dělá zároveň konzultanta ve Světové bance. V minulosti také pracoval pro izraelskou vládu jako ekonomický a vojenský analytik.

Izrael je přece v nakládání s vodou a její úspoře nejdál na světě. Co se můžete v Česku naučit?
Věřím, že toho bude dost. Už je to dávno, co jsme se v Izraeli soustřeďovali na záchyt srážek nebo stavbu kanálů na přívalové deště. Pro vás je to teď aktuální. Od doby, co jsme vyvinuli velké odsolovací závody, jsme se tomu příliš nevěnovali. Z mořské vody nyní vyrábíme dostatek vody a vedle toho se věnujeme jejímu efektivnímu využívání.

Společným tématem našich zemí je také opětovné využívání odpadní vody. Rádi říkáme, že Izrael využije každou kapku vody dvakrát. Dokážeme recyklovat až 86 procent vody, kterou využíváme na závlahy v zemědělství. Podle mého názoru je jasné, že je potřeba tento zdroj vody - splašky - využívat. Otázkou je, jak ji využít co nejbezpečnějším způsobem bez rizika kontaminace plodin nebo životního prostředí. Na tom můžeme spolupracovat.

Zastupujete městskou firmu Hagihon, která se od roku 1996 stará o vodovodní a kanalizační síť v Jeruzalémě. Jak dlouho trvalo, než jste vybudovali systém, který například dokáže předcházet haváriím a zbytečným únikům vody?
Pokud máte na mysli dosažení velké efektivity, tak je to proces na dlouhá léta. Říká se, že ani Řím nepostavili za jeden den. Jedná se o koncept, investice, metodologie a technologie, které jsme postupně během let implementovali do našeho systému.

V Jeruzalémě je průměrné stáří rozvodů asi 23 let. Máme tedy relativně mladou síť. Přesto byly některé rozvody velmi staré, protože se začaly stavět během vlády britského impéria. My jsme pak v 90. letech stáli před rozhodnutím, zda máme vše rozbagrovat a vyměnit. Stálo by to miliardy dolarů, a proto jsme se raději vydali alternativní cestou.

Zahájili jsme spolupráci s technologickými firmami, které nabízely řešení našich problémů. Poskytujeme jim zázemí a prostor na testování. Nám inovace pomáhají a firmy pak mohou své technologie prodat do světa.

V čem vám tyto technologie pomáhají?
Síť v Jeruzalémě jsme rozdělili na menší části, kterých je 110 a spadá pod ně dohromady 1 330 kilometrů rozvodů. Dokážeme sledovat všechny naše městské části 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky podrobnému monitoringu naší sítě a využívání rozmanitých technologií jsme dosáhli toho, že ztrácíme pouze čtyři procenta vody. To považujeme za téměř nulové ztráty.

Jedna technologie jménem TaKaDu monitoruje všechny naše městské části 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Používáme také akustické senzory. Každou noc, kdy je ve městě nejméně hluku, poslouchají, zda někde nedochází k úniku vody. Prozradil by ho typický šum. Až tři tisíce senzorů rozmístěných po celém městě dokáže únik velmi přesně lokalizovat a přitom se zapnou vždy jenom na pár sekund. Dokážeme také opravit prasklinu přímo v potrubí bez toho, aby se kvůli tomu musela rozkopat celá ulice.

Velmi nám pomáhá internet věcí (připojení malých spotřebičů a zařízení na internet a jejich vzájemná interakce, pozn. red.). Bohužel žijeme v moderní době, kterou zneužívají zlí lidé. Mluvím o hrozbě kybernetického útoku, který může zastavit průtok vody v celém městě. I na to musíme v rámci plánování pamatovat.

Kde bychom měli začít, pokud bychom chtěli kupříkladu zlepšit vodovodní síť v Praze?
To vám nemůžu říct, protože přesně nevím, jaké máte problémy ve vašem hlavním městě. Slyšel jsem, že z vodovodní sítě ztrácíte asi 15 procent vody v důsledků různých úniků a havárií a to jsou peníze vyhozené oknem. Možná by lidé chtěli zlepšit kvalitu vody, která k nim přitéká, anebo by chtěli zajistit dodatečný zdroj vody. Takovým úvahám musí předcházet důkladná analýza a pečlivé měření. Jakmile budete vědět, kde a kdy přesně vodu ztrácíte, můžete se začít posouvat.

Vy i americký autor knihy Budiž voda Seth Siegel říkáte, že voda není zadarmo. To není názor, se kterým by v Česku všichni souhlasili. Jak byste obhájil nutnost zdražovat vodu?
V naší firmě přijímáme alespoň jednu zahraniční delegaci za týden. A lidé z celého světa se mě ptají, proč mají platit peníze za vodu? Vždyť neplatí za vzduch, který dýchají, tak proč by měli platit za vodu? Považují to za své národní právo i za přirozený nárok všech lidských bytostí. Podle mě to ale není pravda.

Siegel: Světu hrozí vodní krize

Voda patří k omezeným přírodním zdrojům. Musí se najít a udržovat, musí se také odvádět splašky. Jeden způsob je, že vláda pokryje veškeré náklady, a pak to naúčtuje občanům v nějaké sumě za celý balík služeb. Pak ale sponzorujete někoho, kdo s vodou plýtvá, anebo platíte za splašky, které nejsou vaše.

Mnohem efektivnější a udržitelnější způsob je, pokud budou lidé platit jen za to, co skutečně spotřebují. Omezí se tak plýtvání s vodou. To je základ efektivního vodovodního systému. V Izraeli nemáme problém s tím, aby se lidé sprchovali třeba dvacetkrát denně. Jsme demokratická země a zajišťujeme určitou kvalitu života. Za vše je ale potřeba zaplatit. Voda se musí zpeněžit a uchovat.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Padající kusy ledu měly někde i téměř 10 centimetrů. Výstraha platila až do noci pro celé území. První...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo dítě a dvě ženy utrpěly zranění, uvedla stanice N1. Záhřeb předá vyšetřování českým úřadům. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin Schmarcz na bývalého policistu Roberta Šlachtu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News....

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele, ponorka na jaderný pohon Kazaň mezitím zamířila na sever. Objevila se u floridského pobřeží, kde ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Kvůli...

Prezident jednal s Fialou a Babišem o míru a o roli Číny ve válce na Ukrajině

Prezident Petr Pavel v úterý přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS) na společné jednání s předsedou ANO Andrejem Babišem a místopředsedou hnutí Karlem Havlíčkem. Tématem byla především podpora...

Pavel jmenoval ústavními soudci Přibáně a Langáška, místopředsedkyní Křesťanovou

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval Veroniku Křesťanovou místopředsedkyní Ústavního soudu (ÚS). Na postu nahradila Vojtěcha Šimíčka. Zároveň hlava státu jmenovala dva nové soudce ÚS, a to...

Předáci odborů jednají s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se ve Sněmovně sešlo předsednictvo tripartity, na kterém zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů jednají o zvýšení platů ve...

Hit cestovek: Jadran a Černé moře. Češi objevují Albánii, zájem je i o Bulharsko

Premium

Za komunismu tam Češi jezdili auty naditými konzervami a paštikami. A hezky pod stan. Dnes tam létají do lepších hotelů se stravou all inclusive. Řeč je o Bulharsku, o které je podle cestovních...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...