Hejtman Mišák po prohře s Okamurou zvažuje konec v politice

  13:26aktualizováno  13:26
Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák z ČSSD po tvrdé porážce v boji o senátorský post s Tomio Okamurou zvažuje konec v politice. Mobilní telefon přes víkend nebral, jako reakci na volby napsal jen esemesku. Z ní vyplývá, že s ním prohra hodně "zamávala".

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Nyní zvážím, zda mám nadále na úkor rodiny setrvávat v politice a starat se o druhé," napsal Mišák. Ve druhém kole senátních voleb získal 33 procent hlasů.

Vzhledem k výsledkům v 1. kole, kdy získal o dva tisíce hlasů méně, nebyl Stanislav Mišák v souboji s Tomio Okamurou úplný outsider. A určitě doufal, že by mohl vyhrát. Realita byla ale tvrdá.

Nejenže prohrál rozdílem třídy, neuspěl ani v Otrokovicích. Tedy ve městě, kde dělal tři volební období starostu a proslavil se tím, že se zasadil o jeho znovuzrození po ničivých povodních v roce 1997. Hlavně díky němu tady s velkým náskokem vyhrávala komunální volby sociální demokracie.

Ve 2. kole senátních voleb však Mišák v Otrokovicích získal něco málo přes dva tisíce hlasů, Okamura o pět set víc. Rozdíl z celého obvodu byl ještě propastnější.

"Chtěl jsem pomoci lidem v kraji, který mám tak rád. Žel, nepřesvědčil jsem je, že bych jim mohl více pomoci v kombinaci práce na kraji a v Senátu," uvedl pro MF DNES Mišák.

Jeho slova o případném konci v politice znějí překvapivě zvláště proto, že jako úřadující hejtman má v tomto týdnu pokračovat ve vyjednáváních o nové krajské koalici. A téměř všichni o něm mluví jako o staronovém hejtmanovi.

Jeho straničtí kolegové si nedovedou představit, že by s politikou skončil. "Myslím si, že v jeho vyjádření převládly emoce. Věřím, že je natolik zodpovědný, že v pondělí bude u vyjednávacího stolu vést ČSSD," řekl krajský šéf sociální demokracie Dalibor Sedláček.

S Mišákem o víkendu mluvil, ale nepřemlouval ho. "Chce to jen čas," doufá.

Totéž si myslí i Mišákův náměstek Jaroslav Drozd. "Má právo na takové vyjádření, ale za týden může být vše jinak," naznačil.

Pravdou je, že Mišák radikálnějšími výroky v poslední době nešetří. Před krajskými volbami tvrdil, že nebude v koalici s lídrem lidovců Jiřím Čunkem a Petrem Gazdíkem z TOP 09/STAN. Po společném setkání to však vypadá, že minimálně s Čunkem by spolupracovat mohl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Najdete na iDNES.cz