Z lékáren zmizel framykoin, lékaři místo něj předepisují masti na oči

  2:00aktualizováno  2:00
Z českých lékáren vloni na podzim úplně vymizela oblíbená antibiotická mast Framykoin. Lékaři i lékárníci se tak denně potýkají s problémem, jak ji nahradit. Někteří předepisují oční masti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Například pacientka z Hradce Králové nedávno přišla k lékařce s drobným hnisajícím poraněním kůže a odcházela s receptem na oční mast Tobrex. „Naštěstí zabrala,“ říká mladá žena, která si nepřála zveřejnění svého jména.

Každý ale takové štěstí mít nemusí. Současně s výpadkem výroby framykoinu, který vyrábí společnost Zentiva, totiž z českého trhu zmizel i obdobný přípravek Bactroban, který do lékáren přestala dodávat britská firma Smithkline.

V lepším případě se tak lékařům a lékárníkům může podařit najít alternativní léčivo se stejným či podobným složením. Existují však i případy, kdy databáze lékárníkovi zahlásí: lék nemá alternativu.

Proč vlastně framykoin už skoro půl roku chybí? „Důvodem je nutnost nové registrace přípravku, souvisící se změnou dodavatele účinné látky,“ uvedl tiskový mluvčí Sanofi Group, kam výrobce léku Zentiva spadá, Libor Kytýr.

Podle tiskové mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Lucie Šustkové má Zentiva potíže s dodáním dat, která prokazují kvalitu účinné látky. „Obnovení dodávek do distribuční sítě v plné výši předpokládáme na konci prvního čtvrtletí 2016. Pacientům doporučujeme, aby se poradili se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem o možné náhradě této masti jiným léčivým přípravkem,“ dodal Kytýr.

Jenže právě to nebývá vůbec snadné. Kvůli vymizení framykoinu i bactrobanu se výrazně zvedl prodej jiných antibiotických mastí, které jsou nyní nedostatkové. „Se svým receptem jsem uspěla až ve čtvrté lékárně,“ poznamenala pacientka z Hradce. Výrobci totiž nedokážou okamžitě reagovat na několikanásobně vyšší spotřebu. „Výroba ve farmaceutickém průmyslu se plánuje dlouhodobě. A tak se to začíná cyklit,“ uvedl vedoucí lékárník z královéhradecké fakultní nemocnice Jiří Kotlář.

Náhražka není to pravé

Lékaři proto často stojí před volbou z několika ne-li přímo špatných, tak určitě nedokonalých řešení. „Framykoin i bactroban jsou velice obtížně nahraditelné masti. Existují třeba jódové masti, například betadine, ale ne vždy se hodí. Nebo jiná lokální antibiotika, mohou je namíchat v lékárně, ale nebývá to vyzkoušené,“ uvedl praktický lékař z Pardubic Jiří Smolík.

Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých webových stránkách jako náhradu framykoinu doporučuje lék Fucidin, který vyrábí dánská společnost Leopharma. Ale ani ten není s framykoinem shodný, navíc není všude k dostání. „Dá se to použít, lékaři ho píší, ale není to totožné. Navíc teď ho sice máme, ale měl také výpadky,“ uvedla královéhradecká lékárnice Martina Rejsková.

Dočasná přerušení výroby, její úplné ukončení či takzvaný reexport, kdy farmaceutické firmy prodávají léky do zahraničí a ty pak na trhu chybí, jsou navíc v Česku běžným jevem. Se situacemi, že nemohou pacientům předepsat osvědčené léky, protože jednoduše nejsou k sehnání, se lékaři a lékárníci setkávají mnohem častěji než jen u framykoinu.

Shánění masti na mokvající ránu je ničím proti případům, že z distribuce bez náhrady vypadne lék třeba na vysoký tlak či na srdce. Takový problém měli například loni v létě pacienti léčící se medikamentem Tarka, který firma dočasně přestala vyrábět a nebyl podle databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv nijak nahraditelný.

Projíždění seznamů s léky, které mají pozastavenou či plně ukončenou výrobu, je proto denní náplní pracovníků lékáren, zejména těch velkých. „Za poslední tři týdny jsme zaregistrovali asi 90 změn, přerušení dodávek. Zajišťovat léky pro nemocnici takové velikosti, jako jsme my, je čím dál náročnější a víc stresující, ať už kvůli výpadkům ve výrobě, byrokratickým problémům, či reexportům. Je to široký problém,“ říká lékárník Kotlář.

Výrobci musí veškeré výpadky hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který zveřejní alternativní léky, kterými je možné přípravek nahradit. Případ framykoinu ale ukazuje, že systém má svoje mezery.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz