EU je revolučním experimentem, řekl Klaus bučícím europoslancům

  11:19aktualizováno  12:34
Václav Klaus tvrdě kritizoval Evropskou unii. Je to revoluční experiment, řekl prezident, mnohými vnímaný jako odpůrce EU, při projevu v bruselském parlamentu. Evropští poslanci na Klause bučeli, několik jich dokonce opustilo sál.

Václav Klaus při projevu v Evropském parlamentu v Bruselu (19. února 2009) | foto: Reuters

Revoluční experiment

"... již více než půl století je EU unikátním a v podstatě revolučním experimentem se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí."

Prezident Václav Klaus zase jednou rozbouřil Evropský parlament. Když zde mluvil před několika lety naposledy ještě jako předseda Sněmovny, použil termín "plíživá integrace", který od té doby zdomácněl po celé Evropě. Dnes přišel s novým souslovím. EU je podle něj revoluční experiment.

"Volení zástupci 27 zemí s velmi pestrým spektrem politických názorů a postojů jsou unikátním auditoriem, stejně jako je již více než půl století unikátním a v podstatě revolučním experimentem sama EU se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí," uvedl Klaus.

Plné znění Klausova projevu

Přečtěte si, co slyšeli europoslanci od prezidenta

Za svá ostrá slova si vysloužil hned několikrát potlesk. První zazněl, když zmínil jméno svého předchůdce Václava Havla, který zde vystoupil před devíti lety. Další už ale patřily jeho výrokům, jimiž kritizoval evropskou integraci. Někteří poslanci naopak na protest hlučeli a bučeli, poté i část odešla ze sálu.

Klaus se při potlesku i nesouhlasných projevech téměř lišácky usmíval. Bylo na něm vidět, že si projev užívá i přes nepřátelsky naladěné posluchačstvo.

Klaus: Útoky na naši adresu se nás dotýkají

Prezident znovu zopakoval, že členství v EU nemá pro Česko alternativu. "Nepříjemně se nás dotýkají zesilující útoky na naši adresu, založené na ničím neopodstatněném předpokladu, že Češi hledají jiné integrační uskupení než to, do kterého vstoupili před pěti lety. Není to pravda," řekl Klaus. "Jsem přesvědčen, že prvních šest týdnů našeho předsednictví náš zodpovědný přístup ilustruje," dodal.

Prezident Václav Klaus při projevu v Evropském parlamentu. (19. února 2009)

Tvrdě se naopak pustil do současné formy evropské integrace. Její metody a formy mají podle něj naopak řadu možných a legitimních variant.

Považovat současné uspořádání EU za dogma je omyl. "Je to v rozporu s racionálním uvažováním a více než dva tisíce let trvající historií evropské civilizace," řekl Klaus, podle kterého je nepřípustné, aby ti, kteří mají jiný názor, byli považováni za odpůrce evropské integrace.

Brilantní i útočný, říkají o projevu

Přečtěte si, jak reagovali Topolánek, Paroubek či Železný

"Obávám se, že pokusy integraci dále urychlovat a prohlubovat mohou svými důsledky ohrozit všechno pozitivní, co bylo za poslední půl století dosaženo," varoval prezident posluchače.

"V naší části Evropy jsme ještě nedávno žili v politickém systému, kde byla jakákoli alternativa nepřípustná a kde žádná parlamentní opozice neexistovala. Kde není opozice, ztrácí se svoboda. Politické alternativy proto existovat musí," zdůraznil prezident, opět za velkého potlesku.

Klausovy malé pravdy a velké lži

Přečtěte si glosu komentátora MF DNES Martina Komárka

Prezident kritizoval i Evropský parlament. Podle něj je v něm více rozhodování, než lidé v jednotlivých evropských zemích požadují. "Věřím, že si toho jste vědomi i vy," obrátil se na poslance. Vzdálenost mezi občany a představiteli EU je podle něj nejen v zeměpisném smyslu větší než uvnitř členských zemí samotných.

"Spíše jako řečnickou otázkou se proto ptám, zda jste si - při každém svém hlasování - jisti, že rozhodujete o věci, o které je nutno rozhodovat právě v tomto sále a ne blíže k občanovi, tedy uvnitř jednotlivých evropských států?" ptal se.

Řešením demokratického deficitu Unie podle Klause není posilování role Evropského parlamentu. "To by tento problém naopak zesilovalo a vedlo by to k ještě většímu pocitu odcizení občanů evropských zemí od unijních institucí," míní prezident.

Podepíše Lisabon?

Český prezident Václav Klaus dnes před novináři v Bruselu nechtěl říct, zda podepíše lisabonskou smlouvu o reformě unijních institucí. "Vždycky říkám, že šachisté neoznamují svůj tah," uvedl. Složitě dojednávaný dokument, jehož je Klaus ostrým kritikem, prošel Sněmovnou, teď jej musí schválit Senát, kde Klaus očekává "vážnou" debatu. - o Lisabonské smlouvě čtěte více zde

Klaus také označil ekonomické fungování Evropské unie za systém potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky. "Přestože nám dějiny více než dostatečně ukázaly, že tímto směrem cesta nevede, my dnes tímto směrem opět jdeme," posteskl si.

Podle něj nemůže za současnou krizi trh, ale naopak "politické manipulování trhu."

Při slovech "řešení je v liberalizaci a deregulaci evropské ekonomiky" se opět část sálu bouřila. Europoslanec Vladimír Železný se naopak usmíval. Při závěrečném potlesku pak řada poslanců vstala. Někteří měli transparenty s hesly proti Lisabonské smlouvě.

Emoce Evropským parlamentem cloumaly ještě poté, co Klaus hlavní zasedací místnost opustil. Pöttering Klausovi za projev sice poděkoval, zdůraznil ale, že by jej český prezident nemohl přednést, pokud by v Evropě nepanovala demokracie.

Po jeho proslovu se nicméně přihlásili ještě tři europoslanci, z nichž jeden kritizoval předsedu za to, že neuklidňoval zákonodárce během prezidentova projevu, druhé europoslankyni se zase nelíbilo, že Klaus "mohl ovlivnit rozhodování lidí během ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy".

Klaus musel zkousnout evropskou hymnu

Prezidenta uvítala evropská hymna Óda na radost. Klaus se při ní usmíval, stejně jako ve chvíli, kdy ho předseda evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering lámanou češtinou přivítal. Připomněl Karla IV. a Jiřího z Poděbrad. "Co se týče středečního hlasování v parlamentu, k tomu bych vám rád pogratuloval," řekl Pöttering v souvislosti se schválením Lisabonské smlouvy českou Poslaneckou sněmovnou.

Prezident Václav Klaus a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se zdraví v Bruselu (19. února 2009)Prezident řeč přednesl v rámci českého předsednictví EU. Jde o tradiční akci, kdy před eurozákonodárce předstupují zástupci členské země, která Unii předsedá.

Klaus se poté zúčastnil tiskové konference a po ní oběda pořádaného předsedou Pötteringem. Na něj byli pozváni mimo jiné členové vedení Evropského parlamentu a čeští europoslanci. Podle parlamentního protokolu se měl při své návštěvě nechat zvěčnit se svými hostiteli před unijní vlajkou, kterou odmítá vyvěsit na Pražském hradě. - o Klausově programu v Bruselu čtěte více zde

Jak projev hodnotili europoslanci

"Jsem si jist, že projev s tak hlubokým poselstvím, s úctou k principům demokracie, s respektem k volnému trhu a zejména ke svobodě jednotlivce ještě v Evropském parlamentu nezazněl," řekl iDNES.cz europoslanec ODS Ivo Strejček. "Sedím vedle poslance, který je členem Evropského parlamentu patnáct let. Řekl mi, že mu vystoupení prezidenta Klause za těch patnáct let života stálo," tlumočil kolegův názor Strejček.

Pochvaly se Václav Klaus dočkal také z úst europoslankyně Jany Bobošíkové. "Já jsem pyšná, že Česká republika má demokraticky smýšlejícího prezidenta," řekla ČTK. Podle europoslance za německé zelené Milana Horáčka se ještě žádnému prezidentovi, který promluvil v europarlamentu, nestalo, že by poslanci tolik bučeli a odcházeli. Také česká europoslankyně Zuzana Roithová za KDU-ČSL uvedla, že za své pětileté působení "zde neslyšela promluvit žádného z prezidentů tak vyhraněně ideologickým způsobem".

Projev rozladil šéfa evropských zelených Daniela Cohn-Bendita. Ten českou hlavu státu dnes označil za "nejlepšího provokatéra roku", který si zaslouží "karnevalový řád". Cohn-Bendit tak navázal na svou prosincovou roztržku s Klausem na Pražském hradě. Podle šéfa zelených Klaus "načrtl naprosto pokroucený a zmanipulovaný pohled na evropskou realitu".

"Je to neuvěřitelné poslouchat prezidenta takto důležité republiky, jakou Česko je. Jestli (Klaus) nemá rád Evropu, nemusí sem jezdit," řekl ČTK francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada, který patřil k těm, kdo sál opustili předčasně.

Souhlasíte s tím, co řekl Václav Klaus v Evropském parlamentu?

celkem hlasů: 34111

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. března 2009. Anketa je uzavřena.

naprosto 25270

nesouhlasím 6446

částečně 2395

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Čaputová předběhla české politiky. Položila věnec na Národní třídě

Sametovou revoluci a její třicáté výročí uctila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přímo u Památníku 17. listopadu v...

Nejtragičtější den na silnicích za dva a půl roku. V pondělí zemřelo 8 lidí

Pondělí bylo na tuzemských silnicích nejtragičtějším dnem za posledního dva a půl roku. Při dopravních nehodách zemřelo...

Proč bojovat s genderovými stereotypy? V Rozstřelu odpoví psycholog Procházka

Před několika dny se v Praze uskutečnila největší evropská konference LGBT aktivistů. Hlavním tématem bylo prosazování...

Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě

Události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, trvaly jen necelých osm hodin. Lidé v čele se studenty...

Adecco spol. s r.o.
Modelář ve společnosti Lego

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz