Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

EU je revolučním experimentem, řekl Klaus bučícím europoslancům

  11:19aktualizováno  12:34
Václav Klaus tvrdě kritizoval Evropskou unii. Je to revoluční experiment, řekl prezident, mnohými vnímaný jako odpůrce EU, při projevu v bruselském parlamentu. Evropští poslanci na Klause bučeli, několik jich dokonce opustilo sál.
Václav Klaus při projevu v Evropském parlamentu v Bruselu (19. února 2009)

Václav Klaus při projevu v Evropském parlamentu v Bruselu (19. února 2009) | foto: Reuters

Revoluční experiment

"... již více než půl století je EU unikátním a v podstatě revolučním experimentem se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí."

Prezident Václav Klaus zase jednou rozbouřil Evropský parlament. Když zde mluvil před několika lety naposledy ještě jako předseda Sněmovny, použil termín "plíživá integrace", který od té doby zdomácněl po celé Evropě. Dnes přišel s novým souslovím. EU je podle něj revoluční experiment.

"Volení zástupci 27 zemí s velmi pestrým spektrem politických názorů a postojů jsou unikátním auditoriem, stejně jako je již více než půl století unikátním a v podstatě revolučním experimentem sama EU se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí," uvedl Klaus.

Plné znění Klausova projevu

Přečtěte si, co slyšeli europoslanci od prezidenta

Za svá ostrá slova si vysloužil hned několikrát potlesk. První zazněl, když zmínil jméno svého předchůdce Václava Havla, který zde vystoupil před devíti lety. Další už ale patřily jeho výrokům, jimiž kritizoval evropskou integraci. Někteří poslanci naopak na protest hlučeli a bučeli, poté i část odešla ze sálu.

Klaus se při potlesku i nesouhlasných projevech téměř lišácky usmíval. Bylo na něm vidět, že si projev užívá i přes nepřátelsky naladěné posluchačstvo.

Klaus: Útoky na naši adresu se nás dotýkají

Prezident znovu zopakoval, že členství v EU nemá pro Česko alternativu. "Nepříjemně se nás dotýkají zesilující útoky na naši adresu, založené na ničím neopodstatněném předpokladu, že Češi hledají jiné integrační uskupení než to, do kterého vstoupili před pěti lety. Není to pravda," řekl Klaus. "Jsem přesvědčen, že prvních šest týdnů našeho předsednictví náš zodpovědný přístup ilustruje," dodal.

Prezident Václav Klaus při projevu v Evropském parlamentu. (19. února 2009)

Tvrdě se naopak pustil do současné formy evropské integrace. Její metody a formy mají podle něj naopak řadu možných a legitimních variant.

Považovat současné uspořádání EU za dogma je omyl. "Je to v rozporu s racionálním uvažováním a více než dva tisíce let trvající historií evropské civilizace," řekl Klaus, podle kterého je nepřípustné, aby ti, kteří mají jiný názor, byli považováni za odpůrce evropské integrace.

Brilantní i útočný, říkají o projevu

Přečtěte si, jak reagovali Topolánek, Paroubek či Železný

"Obávám se, že pokusy integraci dále urychlovat a prohlubovat mohou svými důsledky ohrozit všechno pozitivní, co bylo za poslední půl století dosaženo," varoval prezident posluchače.

"V naší části Evropy jsme ještě nedávno žili v politickém systému, kde byla jakákoli alternativa nepřípustná a kde žádná parlamentní opozice neexistovala. Kde není opozice, ztrácí se svoboda. Politické alternativy proto existovat musí," zdůraznil prezident, opět za velkého potlesku.

Klausovy malé pravdy a velké lži

Přečtěte si glosu komentátora MF DNES Martina Komárka

Prezident kritizoval i Evropský parlament. Podle něj je v něm více rozhodování, než lidé v jednotlivých evropských zemích požadují. "Věřím, že si toho jste vědomi i vy," obrátil se na poslance. Vzdálenost mezi občany a představiteli EU je podle něj nejen v zeměpisném smyslu větší než uvnitř členských zemí samotných.

"Spíše jako řečnickou otázkou se proto ptám, zda jste si - při každém svém hlasování - jisti, že rozhodujete o věci, o které je nutno rozhodovat právě v tomto sále a ne blíže k občanovi, tedy uvnitř jednotlivých evropských států?" ptal se.

Řešením demokratického deficitu Unie podle Klause není posilování role Evropského parlamentu. "To by tento problém naopak zesilovalo a vedlo by to k ještě většímu pocitu odcizení občanů evropských zemí od unijních institucí," míní prezident.

Podepíše Lisabon?

Český prezident Václav Klaus dnes před novináři v Bruselu nechtěl říct, zda podepíše lisabonskou smlouvu o reformě unijních institucí. "Vždycky říkám, že šachisté neoznamují svůj tah," uvedl. Složitě dojednávaný dokument, jehož je Klaus ostrým kritikem, prošel Sněmovnou, teď jej musí schválit Senát, kde Klaus očekává "vážnou" debatu. - o Lisabonské smlouvě čtěte více zde

Klaus také označil ekonomické fungování Evropské unie za systém potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky. "Přestože nám dějiny více než dostatečně ukázaly, že tímto směrem cesta nevede, my dnes tímto směrem opět jdeme," posteskl si.

Podle něj nemůže za současnou krizi trh, ale naopak "politické manipulování trhu."

Při slovech "řešení je v liberalizaci a deregulaci evropské ekonomiky" se opět část sálu bouřila. Europoslanec Vladimír Železný se naopak usmíval. Při závěrečném potlesku pak řada poslanců vstala. Někteří měli transparenty s hesly proti Lisabonské smlouvě.

Emoce Evropským parlamentem cloumaly ještě poté, co Klaus hlavní zasedací místnost opustil. Pöttering Klausovi za projev sice poděkoval, zdůraznil ale, že by jej český prezident nemohl přednést, pokud by v Evropě nepanovala demokracie.

Po jeho proslovu se nicméně přihlásili ještě tři europoslanci, z nichž jeden kritizoval předsedu za to, že neuklidňoval zákonodárce během prezidentova projevu, druhé europoslankyni se zase nelíbilo, že Klaus "mohl ovlivnit rozhodování lidí během ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy".

Klaus musel zkousnout evropskou hymnu

Prezidenta uvítala evropská hymna Óda na radost. Klaus se při ní usmíval, stejně jako ve chvíli, kdy ho předseda evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering lámanou češtinou přivítal. Připomněl Karla IV. a Jiřího z Poděbrad. "Co se týče středečního hlasování v parlamentu, k tomu bych vám rád pogratuloval," řekl Pöttering v souvislosti se schválením Lisabonské smlouvy českou Poslaneckou sněmovnou.

Prezident Václav Klaus a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se zdraví v Bruselu (19. února 2009)Prezident řeč přednesl v rámci českého předsednictví EU. Jde o tradiční akci, kdy před eurozákonodárce předstupují zástupci členské země, která Unii předsedá.

Klaus se poté zúčastnil tiskové konference a po ní oběda pořádaného předsedou Pötteringem. Na něj byli pozváni mimo jiné členové vedení Evropského parlamentu a čeští europoslanci. Podle parlamentního protokolu se měl při své návštěvě nechat zvěčnit se svými hostiteli před unijní vlajkou, kterou odmítá vyvěsit na Pražském hradě. - o Klausově programu v Bruselu čtěte více zde

Jak projev hodnotili europoslanci

"Jsem si jist, že projev s tak hlubokým poselstvím, s úctou k principům demokracie, s respektem k volnému trhu a zejména ke svobodě jednotlivce ještě v Evropském parlamentu nezazněl," řekl iDNES.cz europoslanec ODS Ivo Strejček. "Sedím vedle poslance, který je členem Evropského parlamentu patnáct let. Řekl mi, že mu vystoupení prezidenta Klause za těch patnáct let života stálo," tlumočil kolegův názor Strejček.

Pochvaly se Václav Klaus dočkal také z úst europoslankyně Jany Bobošíkové. "Já jsem pyšná, že Česká republika má demokraticky smýšlejícího prezidenta," řekla ČTK. Podle europoslance za německé zelené Milana Horáčka se ještě žádnému prezidentovi, který promluvil v europarlamentu, nestalo, že by poslanci tolik bučeli a odcházeli. Také česká europoslankyně Zuzana Roithová za KDU-ČSL uvedla, že za své pětileté působení "zde neslyšela promluvit žádného z prezidentů tak vyhraněně ideologickým způsobem".

Projev rozladil šéfa evropských zelených Daniela Cohn-Bendita. Ten českou hlavu státu dnes označil za "nejlepšího provokatéra roku", který si zaslouží "karnevalový řád". Cohn-Bendit tak navázal na svou prosincovou roztržku s Klausem na Pražském hradě. Podle šéfa zelených Klaus "načrtl naprosto pokroucený a zmanipulovaný pohled na evropskou realitu".

"Je to neuvěřitelné poslouchat prezidenta takto důležité republiky, jakou Česko je. Jestli (Klaus) nemá rád Evropu, nemusí sem jezdit," řekl ČTK francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada, který patřil k těm, kdo sál opustili předčasně.

Souhlasíte s tím, co řekl Václav Klaus v Evropském parlamentu?

celkem hlasů: 34111

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 5. března 2009. Anketa je uzavřena.

naprosto
naprosto 25270

nesouhlasím
nesouhlasím 6446

částečně
částečně 2395

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Léky na příděl mají zabránit plýtvání, ve hře je výdej jednotlivých pilulek

Premium Už za pár dní má vláda projednávat návrh novely zákona o léčivech, který by měl platit od října. Ministerstvo...

Pražský soudce přišel o funkci. Vinili ho z průtahů v desítkách řízení

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudce Martina Valehracha z Obvodního soudu pro...

Nikoho z ODS jsem nekryl, brání se Blažek v kauze manipulace s byty v Brně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek popřel v pondělí, že by kryl členy ODS v kauze týkající se manipulace privatizace...

Plošné škrty ve školství a vědě prohloubí personální nestabilitu, míní rektoři

Rektoři veřejných a soukromých vysokých škol v Česku jsou proti snížení rozpočtu na vzdělávání a vědu v letech 2024 až...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...