Klaus Lisabon podepsat nemusí, vláda ho může žalovat, říkají experti

  18:09aktualizováno  18:09
Prezident Václav Klaus podle ústavy nemusí ratifikovat Lisabonskou smlouvu, ani když ji schválí Senát. Shodují se na tom experti na ústavní právo. Podle ústavního právníka Jana Kysely by ale musel Klaus dokázat, že k tomu má výjimečné důvody. Vláda či zákonodárci ho mohou žalovat v kompetenčním sporu u Ústavního soudu.

Ústavní soud by zkoumal omezení Klausova práva neratifikovat , a jestli se dá jeho podpis obejít. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Experti se shodují, že podle doslovného znění ústavy může prezident odmítnout ratifikaci Lisabonské smlouvy nebo s ní otálet. Podle ústavy totiž mezinárodní smlouvy ratifikuje prezident a parlament mu k tomu "dává souhlas". (viz rámeček)

Podle ústavního právníka Jana Kysely však nelze vycházet jen z doslovného znění, ale i z celkového postavení prezidenta v české ústavě. A to je spíše slabé.

"Já si myslím, že to odmítnut může, ale vztahuje se to na krajní případy," řekl Kysela iDNES.cz. A dodává, co takové "výjimečné okolnosti" mohou být:

"Mě napadá důvod typu, že máte smlouvu o přátelství s nějakou zemí a v mezidobí mezi vámi vypukne válka. Nebo že je ta smlouva v nějakém zásadním rozporu s ústavou, na niž musíte přísahat. Typicky, že je to smlouva, v níž se propojujete s Kubou, Venezuelou nebo s podobným režimem."

Čekání na ratifikaci v Irsku podle Kysely není dostatečný důvod pro odmítnutí. Jestli je to dostatečný důvod pro odkládání ratifikace, je podle něj sporné.

"Otázkou je, jestli rozhodování jiného státu má nějaký vliv na to, zda má být v Česku dokončen ratifikační proces. Já bych si osobně myslel, že ty důvody mají být spíše vnitrostátní. Ale do toho prezidentovi těžko mluvit, jistou míru diskrece tady má," říká Kysela.

Parlament může Klause žalovat u Ústavního soudu

Formální pravomoc čekat s ratifikací však Klaus má. Hlavní otázkou tak je, jestli mu v tom může parlament nějak zabránit. Podle Kysely by zákonodárci nebo vláda mohli k Ústavnímu soudu podat podnět k řízení o kompetenčním sporu.

"Předpokládalo by to určitou míru tolerance ze strany Ústavního soudu," upozorňuje Kysela. Soudci by museli nejprve připustit, že do "kompetenčního sporu" spadá i tak závažná věc jako spor o ústavní pravomoci prezidenta a parlamentu.

"Nevím, jak by takový kompetenční spor dopadl, ale tuším, že u nás může skončit," potvrdil ČTK předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Nahradit Klausův podpis by bylo protiústavní, říká expert

Ústavní soud (ÚS) by se podle Kysely zabýval tím, jaké má prezidentovo právo neratifikovat mezinárodní smlouvu omezení. Podle Rychetského by pak soud zkoumal i to, jestli může být Klaus k ratifikaci "přinucen" či jestli jeho podpis může být nahrazen třeba právě výrokem ÚS.

K tomu jsou však odborníci na ústavní právo skeptičtí. "Jakmile je dáno, že smlouva vstupuje v platnost ratifikací, tak nemůže být prezident obejit," řekl ČTK ústavní právník Václav Pavlíček s odvoláním na ústavu.

ÚStavní Role prezidenta

Co říká Ústava České republiky k roli prezidenta v ratifikaci mezinárodních smluv:

Článek 10a
(2) K ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v odstavci 1 je třeba souhlasu parlamentu.

Článek 63
Prezident
b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Lídři opozičních stran budou ladit postup před hlasováním o nedůvěře vládě

Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta...

Představitelé pěti opozičních stran - ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN - se poradí, jaký přesně postup zvolí...

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz