ODS hrozí kvůli Lisabonu rozkol, Klaus vyzval Senát k zodpovědnosti

  15:51aktualizováno  15:51
Lisabonská smlouva prošla Sněmovnou, klíč k její úplné ratifikaci ale drží Václav Klaus a horní komora parlamentu. "Prezident věří, že Senát jako celek se nad touto smlouvou zamyslí odpovědněji," tlumočil vzkaz Hradu senátorům mluvčí Radim Ochvat. Klíčové rozhodnutí je hlavně na klubu ODS, který je zatím většinově proti.

Výsledek hlasování v Poslanecké sněmovně jsem čekal, řekl prezident. Nyní apeluje na senátory. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Senátoři ODS, z jejichž řad se odpůrci rekrutují především, potvrzují, že jen tak neustoupí. Z postupu Sněmovny jsou zklamaní a pro podporu Lisabonu si dali dvě podmínky. V úterý si je dokonce odhlasovali.

"Senátorský klub ODS ctí usnesení Kongresu ODS a deklaruje, že pokud nebude dokončena ratifikace smlouvy o umístění amerického radaru a schváleny jednací řády obou komor, nedoporučí k ratifikaci Lisabonskou smlouvu," dohodl se senátorský klub.

Ani jednu podmínku jsme si nevymysleli sami, připomínají senátoři ODS. Novely jednacího řádu, které by byly pojistkou při předávání kompetencí do Bruselu, doporučuje ve svém nálezu Ústavní soud. Přednostní schválení smluv o americkém radaru zase ODS uložil její stranický kongres. "Nemůžeme měnit usnesení kongresu," řekl iDNES.cz senátor Jiří Pospíšil.

čtěte také

Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu

Podle něj včerejší rozhodnutí schválil celý klub jednomyslně, ovšem kromě Alexandra Vondry, který chyběl. "Nenašel se nikdo, kdo by řekl, že to schválí jen tak," dodal Pospíšil. Sám patří k odpůrcům smlouvy. Hlasovat proti bude ale za jakýchkoliv okolností - i když budou výše zmíněné podmínky splněny.

"Vyčkáme, až budou jednací řády v obou komorách schváleny," řekl iDNES.cz předseda senátního výboru pro věci EU Luděk Sefzig (ODS). "Nemáme žádný spěch, protože Lisabonskou smlouvu Irsko neratifikovalo. Nebudeme vytvářet tlak na občany této země, nechceme, aby Irové byli v koutě," dodal.

Příznivci smlouvy musí přemluvit sedm senátorů ODS

Senátor Pospíšil ale naznačuje, že zatímco nyní je drtivá většina klubu proti Lisabonu, v okamžiku, kdy budou podmínky splněny (což může být hotovo třeba do šesti týdnů), část ODS ruku pro zvednout může.

Rozložení sil v Senátu

Pro Lisabon: ČSSD (29), Klub otevřené demokracie (6), KDU-ČSL (7)

Proti: ODS (36), nezařazení - KSČM (3)

Nejčastěji proti Lisabonské smlouvě vystupují senátoři Petr Pakosta, Jiří Pospíšil, Jiří Oberfalzer, Jaroslav Kubera či Liana Janáčková. Shodně tvrdí, že další jména odpůrců prozrazovat nechtějí, proti smlouvě je podle nich drtivá většina klubu.

Prolisabonská koalice má totiž v Senátu prostou většinu, ke schválení smlouvy ale potřebuje většinu ústavní - tři pětiny senátorů. Na svou stranu by tak příznivci smlouvy museli získat sedm občanských demokratů.

Sefzig ale připomněl, že ústavní většina v Senátu nespočívá v absolutních číslech, ale v tří pětinách přítomných senátorů. "Stačí, když se čtrnáct lidí z našeho klubu nezúčastní jednání...," naznačil Sefzig.

Pokud by však příznivci Lisabonu na schválení smlouvy tlačili před přijetím zmíněných podmínek, ODS hrozí, že celý dokument smete ze stolu.

O něco starší usnesení klubu ODS totiž tvrdí, že pokud by byla snaha o Lisabonské smlouvě hlasovat dříve, bude celý klub proti. Je to vzkaz do řad ČSSD, lidovců a Klubu otevřené demokracie.

"Pokud se proti naší vůli protlačí hlasování v Senátu dříve, než budou splněny podmínky, tak všichni budeme proti," tvrdí Pospíšil. Kdyby se tak ČSSD snažila dostat smlouvu například na pořad březnové schůze, ODS ji "zamázne".

Straně hrozí rozkol

Zákonodárci ODS se shodují, že téma Lisabonu může stranu rozštěpit. Někteří poslanci už dříve oznámili, že pokud strana smlouvu v obou komorách schválí, odejdou z ní.

Zatímco před rokem proti Lisabonu hlasovali jen rebelové kolem Vlastimila Tlustého, dnes proti smlouvě zvedlo ve Sněmovně ruku hned 37 občanských demokratů a dalších devět se jich zdrželo.

"Ti, kteří dnes v ODS hlasovali pro Lisabon bez podmínek a proti usnesením kongresu, by měli ze strany odejít. Za podpory předsedy strany porušili nejenom všechna usnesení kongresu, ale i všechna prohlášení," zlobil se Tlustý. "Hlasování ukázalo, že ODS jsou v tuhle chvíli minimálně dvě strany," komentoval výsledek předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Riskují tím rozklad senátního klubu," řekl už dříve v souvislosti s uspěchaným hlasováním poslanců senátor Jaroslav Kubera.

S kritikou dnes přispěchal i Topolánkův rival Pavel Bém. "Pevně věřím, že Senát bude racionálnější, méně přístupný stranickým licitacím, a tento krok dolní Sněmovny reviduje," uvedl pražský primátor ve svém prohlášení.

I on připomněl stranický usnesení. "Velká část vedení ODS a jejího poslaneckého klubu dala najevo, že pohrdá závěry stranického kongresu," napsal Bém. Podle něj se tak dále prohloubil proces vnitřní eroze ODS a strana se ještě více odklonila od svého programu.

"Postup ODS u Lisabonské smlouvy je slabošský a hanebný," kritizoval schválení smlouvy hlasy ODS její europoslanec Ivo Strejček. Starost o suverenitu a svobodu země je podle něj odpovědností k "našim otcům a dědům", ale zdaleka i přesahuje mandát jedné vlády, ať je jakákoli. "Nemůže být předmětem jakéhokoli politického obchodu. S hodnotami často vybojovanými krví se neobchoduje ani se za ně nekupuje kamarádství cizích státníků," řekl iDNES.cz Strejček.

"ODS přestává být stranou pravicovou a to vadí nejen senátorům, ale hodně lidem. Mění se v jakousi Unii svobody. To rozkročení je tak velké, že už někteří máme pocit, že si natrhneme trenky," řekl iDNES.cz Pospíšil v narážce na Topolánkovu vizi získávání voličů z politického středu.

Senátoři chystají nové stížnosti k soudu

I kdyby smlouva prošla horní komorou, senátoři na ni chystají další past. Shromáždí sedmnáct podpisů a znovu se obrátí na Ústavní soud s dalšími pochybnostmi. - čtěte Senátoři pilují další stížnost k soudu

Připravuje se i jiná stížnost k soudu, která by se zabývala formálními nedostatky procesu ratifikace. Někteří politici totiž upozorňují, že Česko pracuje hned s několika verzemi smlouvy, přičemž žádné znění není autentické. To odporuje jednacím řádům Sněmovny a Senátu i jednacímu řádu Ústavního soudu.

S těmito pochybnostmi se už před časem na Ústavní soud obrátil europoslanec Vladimír Železný.

"Tato otázka oficiálně u soudu nepadla. Neoficiálně se o tom někteří politici zmínili, ale nešlo o navrhovatele ani účastníky řízení. Čili nebylo třeba, aby se touto otázkou Ústavní soud zabýval," řekl iDNES.cz soudce Ústavního soudu Vojen Güttler, který nález soudu vypracovával.

"Pokud bude v budoucnu podán další návrh na přezkum jiných ustanovení Lisabonské smlouvy a jestliže v tomto novém návrhu někdo zpochybní otázku tzv. autenticity textu Lisabonské smlouvy, pak se tím bude Ústavní soud zabývat," slíbil soudce.

"Sedmnáct senátorů dohromady dáme. A bude dostatek času se rozmýšlet, dávat nějaké další otázky, i ty formální," řekl iDNES.cz Kubera.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Najdete na iDNES.cz