Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko zažívá boom terapií z gauče. Duševní potíže řeší tisíce lidí online

  13:29
Přibývá lidí, které ničí stres, úzkost či deprese. Když hledají pomoc u psychiatrů, psychologů i psychoterapeutů, jejich zoufalství roste – ordinace totiž nové pacienty nepřijímají nebo nabízejí termíny za řadu měsíců. Proto teď Česko zažívá rozmach online péče i zcela nových digitálních terapií.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Trend podporují také zdravotní pojišťovny. „Abychom zlepšili dostupnost péče, přispíváme na osobní i online konzultace u smluvních terapeutů. Lidem s úzkostí či depresí a žádankou od lékaře hradíme navíc unikátní program Mindwell, který poskytuje terapii v digitální formě,“ říká mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

V době covidu začala online sezení, lze tak pomoci mnohem více lidem. Výhodou online spojení je hlavně rychlost, někdy se klient dočká pomoci do pěti minut.

Digitální terapie plně hradí i vojenská pojišťovna a částečně pojišťovna ministerstva vnitra. Další to zvažují, jelikož program stojí 14 tisíc korun. I většina lidí váhá, zda tolik investovat, když netuší, jak by jim pomohla „nějaká aplikace“. Ale třeba v Anglii jsou digitální programy propojené s péčí osobních terapeutů rozšířené už dlouho.

Česká digitální novinka

„Právě zkušenost z ciziny mě inspirovala k vývoji podobného programu pro Česko. Nazvali jsme ho Mindwell, což v překladu znamená mysli dobře,“ říká ředitelka projektu Jelena Holomany s tím, že pro veřejnost spustil program loni zdravotnický holding AKESO.

„Autory digitální terapie jsou renomovaní odborníci, psychiatr Ján Praško a klinická psycholožka Marie Ocisková. Naše platforma je hravější, zábavnější a pro uživatele více návodná, než bývají ty anglické,“ dodává Holomany.

Praha vybuduje síť péče o duševní zdraví, zdarma nabídne pomoc s depresí

Novinku už vyzkoušelo téměř tisíc lidí. A sedmadvacetiletou Martinu z Prahy nadchla. „Pomáhá mi znovu nastartovat život. Už po první terapii jsem cítila úlevu a naději, že může být lépe. Po dalších jsem některé věci pochopila, změnila přístup a zlepšily se vztahy v rodině,“ líčí žena. Lehčí psychické potíže měla už v dospívání. Úzkosti, deprese i myšlenky na smrt přišly později. Vyhledala lékaře, chodila i k psycholožce, ta jí ale moc nepomohla. Před několika měsíci se žena zhroutila a stále je na nemocenské. Když hledala na stránkách své pojišťovny informace o podpoře duševního zdraví, našla odkaz na Mindwell.

Vyplnila online dotazník a čekala, že ji spojí s terapeutem, s nímž si promluví osobně či online. Zjistila, že jde o digitální program s řadou animovaných i hraných videí, audionahrávek, obrázků, diagnostických dotazníků a interaktivních cvičení. Program je rozdělený do dvanácti modulů, každý odpovídá terapii v rozsahu 1,5 hodiny. Martina tvrdí, že jí terapie pomáhají v seberozvoji – učí se chápat příčiny potíží i negativních pocitů a měnit naučené vzorce chování.

Nekašlete na sebe, vyzývá psycholožka. Lidem pomáhá najít správnou terapii

S odborníky sice nemluví z očí do očí a témata jsou daná, ale v interaktivních cvičeních řeší vlastní problémy. „Na konci každé terapie vidí vše vyplněné můj psychoterapeut, který to vyhodnotí a výsledky mi posílá písemně. Mimo jiné mi poradil, ať změním psycholožku, která mi nesedla. Už mám jinou a pomohlo mi to,“ popisuje Martina. Oceňuje, že s programem může pracovat, když se na to cítí a kdykoli si odpočinout. „Někdy to přeruším, vybrečím se a pokračuji. Každý modul končí zklidňující meditací,“ přibližuje digitální terapii žena.

Pro psychicky nemocné jde o doplněk léčby. Ale protože dostat se do ordinací je problém, desetitisíce lidí už běžně využívají terapie online, tedy formou videohovorů. Na ty přispívá většina pojišťoven, částkami od 2,5 do 10 tisíc korun. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácí 500 korun za nejvýše deset sezení ročně, tedy až pět tisíc.

Přibývá lidí, které ničí stres, úzkost či deprese. Když hledají pomoc u psychiatrů, psychologů i psychoterapeutů, jejich zoufalství roste – ordinace totiž nové pacienty nepřijímají nebo nabízejí termíny za řadu měsíců.

100 tisíc online sezení za rok

„Odborníků na duševní nemoci není v Česku málo, ale problém je najít termíny pro osobní setkání, které by vyhovovaly jim i pacientům. V době covidu začala online sezení. Ukázalo se, že tak lze pomoci mnohem více lidem,“ říká Lukáš Krčil, spoluzakladatel platformy Hedepy, která nabízí online péči psychoterapeutů i psychiatrů v Česku, ale i v dalších deseti zemích.

Spolupracujících psychiatrů má společnost deset, psychoterapeutů stovky. V roce 2020 s nimi zprostředkovala prvních osm set online hovorů, loni okolo 100 tisíc a letos do poloviny dubna už 50 tisíc.

„Zájem roste. Každý náš klient si může z videoportrétů vybrat terapeuta podle sympatií i podle toho, s kterými pojišťovnami má smlouvu. Výhodou online spojení je hlavně rychlost, někdy se klient dočká pomoci do pěti minut,“ líčí Krčil.

Strach z nemoci je desetinásobně větší zabiják než nemoc sama, říká psychiatr

Mnozí odborníci totiž pracují i večer či v noci, připojit se mohou odkudkoli. „To platí i pro klienty, kteří oceňují možnost terapie z domácího gauče,“ vysvětluje Krčil. A dodává, že také nabízejí digitální terapii – v aplikaci mají zdarma dostupné třeba dechové cvičení, které člověka ve stresu zklidní do tří minut.

Online péči nabízí stále více portálů i jednotlivých odborníků. Ceny se pohybují od 800 do 1 300 korun za hodinu, ale ne všichni mají smlouvy s pojišťovnami. Jako třeba psycholožka a psychoterapeutka Marie Jahodová z Brna. Zatím je na mateřské dovolené, proto si domlouvá jen několik sezení v měsíci.

„Některým klientům stačí jedno online setkání, ale většina se vrací,“ říká Jahodová s tím, že i podle studií není rozdíl v efektivitě psychoterapie mezi osobním sezením a videohovorem. Lidí, kteří preferují online prostor, podle ní přibývá. Ale jsou i tací, kterým vyhovuje setkání tváří v tvář. Ty zatím odkazuji na kolegy,“ dodává Jahodová.

Kde hledat rychlou pomoc

  • Zdravotní pojišťovny mají na webových stránkách konkrétní programy podpory duševního zdraví.
  • Hedepy, Mojra, Tymosi, NEO Centrum, Shifto i jiné společnosti či odborníci nabízejí online terapie formou videohovorů, ale i konzultace po telefonu nebo e-mailu.
  • Mindwell je unikátní digitální terapeutická platforma, kterou nabízí zdravotnický holding AKESO. Klient s ní pracuje samostatně, ale dostává zpětnou vazbu od terapeuta.
  • Nepanikař je mobilní aplikace pro první pomoc při záchvatu paniky či jiných duševních potížích.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Divoké oslavy mistrů světa: Špaček zničil i sako

  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Část Bavorska se potýká s následky lijáků, v Augsburgu platí stav katastrofy

1. června 2024  11:27

Region Švábsko na jihozápadě Bavorska se potýká s následky lijáků. Kvůli mimořádné vydatným dešťům...

V JAR se bude poprvé skládat koalice, skončí dosavadní jednobarevná vláda

1. června 2024  10:45

Africký národní kongres (ANC) ve volbách v Jihoafrické republice po třech desetiletích u moci...

Nový masívní útok na ukrajinské domy a elektrárny. Střely letěly až ke Slovensku

1. června 2024  9:31,  aktualizováno  10:28

Sledujeme online Rusko v noci provedlo rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody hlásí v pěti...

„Ráno to bývá šílenství.“ VELKÝ PŘEHLED samosběrů jahod v Česku

1. června 2024

Jahody mražený zatím není třeba vytahovat. Pěstitelé jahod napříč Českem hlásí, že spustili...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...