Je pravda, že podstatou deprese je nerovnováha hormonů, které se podílejí na přenosu signálů a vzruchů, tedy serotoninu, dopaminu apod.?
Tato neurotransmiterová teorie je k dnešnímu dni stará zhruba 60 let. Předpokládá, že duševní poruchy, konkrétně deprese, vznikají na biochemickém podkladě, kdy pokles hladiny serotoninu, dopaminu, noradrenalinu v klíčových oblastech mozku, jako je třeba limbický systém, vede ke vzniku deprese nebo úzkosti. Věda se proto snažila vyvinout látky, jež by dokázaly hladinu serotoninu a dopaminu upravit. A skutečně se podařilo vyvinout takové látky, které mají na úpravu koncentrací těchto neuropřenašečů vliv. Dnes je označujeme jako antidepresiva. Nicméně zdá se, že tato teorie je již překonaná. Už před čtyřiceti lety byla vyslovena domněnka, zda podstatou depresivního a úzkostného onemocnění není imunologický proces, konkrétně zánětlivá reakce.
Vědci řekli skupině zdravých pacientů, že prodělali infarkt, i když žádný neměli. Druhá část nemocných infarkt skutečně prodělala, ale lékaři jim namluvili, že jsou zcela zdrávi. Ti první do pěti let skutečně všichni zemřeli na infarkt. Ti druzí, ve skutečnosti nemocní, žili dál.