Instagramových profilů zabývajících se psychologií je dnes poměrně dost, váš se ale liší. Jste psycholog, který pomáhá najít psychologa.
Ihned po studiu jsem totiž začala pracovat v poradenském centru Alfons při Vysokém učení technickém v Brně na pozici poradenského psychologa. A zde jsem se potkávala se studenty s psychickými obtížemi. Svěřovali se mi, ale často k tomu dodávali: „Hlavně nikomu neříkejte, že jsem tady byl.“ Nebo: „Možná potřebuji psychoterapeuta, ale jak ho mám najít? A kde? Jak začít?“ Takové otázky tam padaly často. Proto jsem založila projekt, který pomáhá lidem na cestě za psychologem a psychoterapeutem.
Jak poznáme, že je načase psychoterapeuta, popřípadě psychologa vyhledat?
Ráda to popisuji na SOS systému – strava, spánek, odpočinek. Když náš problém, obava, nebo cokoli jiného, co nás právě tíží, narušuje tyto tři základní věci, měli bychom o návštěvě odborníka přemýšlet.
Často se projevují extrémy, kdy spíme moc či naopak málo, přejídáme se nebo naopak nejíme, nemáme chuť, neodpočíváme a tak dále. Můžeme mít třeba problém s usínáním a už nám zkrátka nepomáhá to, co nám pomáhalo dříve. Když to trvá delší dobu, je určitě dobré za terapeutem zajít.
Jak si najít toho správného svépomocí?
Hodně se setkávám s tím, že lidé mají větší důvěru v terapeuta, kterého jim doporučí někdo známý nebo blízký. Také je fajn, když má terapeut svoje webové stránky nebo sociální sítě, kde si ho klient může najít a podle dostupných informací posoudit, zda to bude vzájemně fungovat. Vždy se podívejme na vzdělání psychologa a psychoterapeuta. Pseudoterapeuti se objevují v poslední době stále častěji a někdy je velmi těžké je rozeznat a odhalit.
Nejčastěji za mnou chodí lidé s nízkým sebevědomím a s úzkostmi. A také s častými výkyvy nálad. Dnešní doba je totiž hrozně rychlá. Sociální sítě pořád generují nějaký obsah a je těžké ho všechen pojmout. Z toho jsme v přepětí.