Česko se chystá na čínské léky. Kvality se není třeba bát, tvrdí experti

  12:41aktualizováno  12:41
Do českých lékáren míří léky od čínských farmaceutických firem. Ty se v Evropě snaží prosadit dlouhodobě a Česko se pro ně může stát vstupní branou. Zatímco jiné čínské zboží je pověstné nízkou kvalitou, u dovezeného léku se podle expertů není třeba bát. Na snahu čínských firem upozornily středeční Hospodářské noviny.
Všechny léčivé přípravky prodávané v ČR musí v rámci registrační procedury, stejně jako po celou dobu, kdy jsou přítomny na trhu, splňovat parametry kvality, bezpečnosti a účinnosti.(Ilustrační foto)

Všechny léčivé přípravky prodávané v ČR musí v rámci registrační procedury, stejně jako po celou dobu, kdy jsou přítomny na trhu, splňovat parametry kvality, bezpečnosti a účinnosti.(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Podle listu do ČR během několika dnů vyrazí delegace čínských farmaceutických firem. „Bude jich více než deset,“ řekl novinám Jaroslav Tvrdík, který stojí v čele dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Konkrétní jména firem však Tvrdík nejmenoval.

Podle informací deníku chtějí Číňané dovážet především takzvané generické léky, tedy takové, které nahrazují originály s vypršenou platností patentové ochrany. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by to mohlo přinést mírné snížení cen na českém trhu. Odborníci však namítají, že prostor pro to je malý.

Český trh přitom sám o sobě pro Číňany příliš zajímavý není. Mohou však využít nynějšího kurzu kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky, který se snaží s touto zemí výrazně vylepšit vzájemné vztahy. „Jsme připraveni se k nim chovat standardně,“ řekl listu ministr Němeček k tomu, že české úřady nebudou čínským producentům klást žádné překážky.

Dovézt mohou jen pár kousků, obává se komora

Čínské farmaceutické firmy by se tak přes Česko mohly dostat na trh Evropské unie, o což se snaží už několik let. Úspěšnou registrací léků v jedné členské zemi totiž výrobce získá možnost dovážet je do celé osmadvacítky. Zaznívají tak obavy, aby se Česko nestalo pro Čínu jen jakýmsi odrazovým můstkem na evropské trhy.

„Česko by teoreticky mohlo být odrazovým můstkem,“ připustil i Emil Zörner, šéf České asociace farmaceutických firem, která sdružuje dvě desítky výrobců včetně největší Zentivy. Před hrozbami s tím spojenými varuje například prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pokud podle něj bude Čína brát český trh skutečně jen jako bránu do EU a doveze jen pár „kousků“, je to krátkozraké a odnesou to pacienti.

„Je důležité zajistit dodávky z hlediska kontinuity a kvality a přiměřené dostupnosti z hlediska hlavně chronických pacientů,“ řekl iDNES.cz Chudoba. „Musí být velmi racionálně posouzeny podmínky, aby se léky dostaly opravdu ke všem. Nejsem si jistý, že ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv bude schopen zajistit pravidelnost dodávek a kontrolovat plnění toho, k čemu se výrobce zavázal,“ podotkl Chudoba.

Kvalita? Už dnes se z Číny vozí látky...

Naopak kvality případných výrobků se šéf lékarnické komory neobává. „Je pravdou, že v Číně či v Indii si nechávají velké firmy připravovat látky na výrobu léků. Ale ohlídají si kvalitu i pravidelnost dodávek. Pokud by na český trh začal dovážet čínský výrobce léků, musí jeho produkty projít všemi zkouškami kvality,“ mírní případné obavy před kvalitou léčiv dovážených z Číny.

„Aby mohl být léčivý přípravek vpuštěn na český trh, musí projít schvalovacím řízením, jehož výsledkem je registrace,“ doplnila pro iDNES.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková. V rámci tohoto procesu vždy se posuzuje kvalita, bezpečnost a účinnost léčiva. Aby mohla být tato procedura zahájena, musí výrobce léku zažádat SÚKL o registraci.

„Podle zákona o léčivech může v ČR žádat o registraci pouze žadatel, který má bydliště nebo je usazen na území některého z členských států EU,“ připomněla mluvčí, podle níž musí všechny léčivé přípravky v rámci registrační procedury i po celou dobu, kdy jsou na trhu, splňovat parametry kvality, bezpečnosti a účinnosti.

Číňané už do českého zdravotnictví pronikají

Čína přitom není s českým zdravotnictvím skloňována poprvé. MF DNES minulý týden uvedla, že děti bohatých Číňanů žijící v zamořeném průmyslovém ovzduší by mohly jezdit do českých lázní. Pomohly by jim tak odrazit se ode dna.

„Když si vezmeme počty čínských pacientů, tak je to pro nás velmi zajímavé. U nás teď není část lázeňských kapacit vytížena, takže za situace, že by sem přijížděli čínští pacienti, z nichž jsou mnozí finančně velmi dobře zajištění, by to pro nás mohlo být obrovsky zajímavé. To bych strašně rád dotáhl do konce a měl z toho konkrétní výsledky,“ řekl MF DNES po návštěvě Číny ministr Němeček.

Podle něj se s čínskou stranou dohodli, že koncem srpna bude v Praze čínské investiční fórum, které bude v jedné oblasti věnováno i zdravotnictví. Přijet má první náměstek ministryně zdravotnictví a dohodnout s českou stranou konkrétní podrobnosti, jak by to mělo probíhat. Plán však narušují víza, která léčbu omezují na 90 dnů a je složité je získat.

Změnu česko-čínských vztahů umožnilo jarní k Číně vstřícné prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (více zde). Čínu už navštívili tři ministři a chystá se tam i prezident Miloš Zeman. „Na říjen se plánuje cesta pana prezidenta do Číny,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Česká vláda stojí o velkou čínskou investici v Moravskoslezském kraji (více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Najdete na iDNES.cz