Všechny léčivé přípravky prodávané v ČR musí v rámci registrační procedury, stejně jako po celou dobu, kdy jsou přítomny na trhu, splňovat parametry kvality, bezpečnosti a účinnosti.(Ilustrační foto)

Všechny léčivé přípravky prodávané v ČR musí v rámci registrační procedury, stejně jako po celou dobu, kdy jsou přítomny na trhu, splňovat parametry kvality, bezpečnosti a účinnosti.(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Česko se chystá na čínské léky. Kvality se není třeba bát, tvrdí experti

  • 81
Do českých lékáren míří léky od čínských farmaceutických firem. Ty se v Evropě snaží prosadit dlouhodobě a Česko se pro ně může stát vstupní branou. Zatímco jiné čínské zboží je pověstné nízkou kvalitou, u dovezeného léku se podle expertů není třeba bát. Na snahu čínských firem upozornily středeční Hospodářské noviny.

Podle listu do ČR během několika dnů vyrazí delegace čínských farmaceutických firem. „Bude jich více než deset,“ řekl novinám Jaroslav Tvrdík, který stojí v čele dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Konkrétní jména firem však Tvrdík nejmenoval.

Podle informací deníku chtějí Číňané dovážet především takzvané generické léky, tedy takové, které nahrazují originály s vypršenou platností patentové ochrany. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by to mohlo přinést mírné snížení cen na českém trhu. Odborníci však namítají, že prostor pro to je malý.

Český trh přitom sám o sobě pro Číňany příliš zajímavý není. Mohou však využít nynějšího kurzu kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky, který se snaží s touto zemí výrazně vylepšit vzájemné vztahy. „Jsme připraveni se k nim chovat standardně,“ řekl listu ministr Němeček k tomu, že české úřady nebudou čínským producentům klást žádné překážky.

Dovézt mohou jen pár kousků, obává se komora

Čínské farmaceutické firmy by se tak přes Česko mohly dostat na trh Evropské unie, o což se snaží už několik let. Úspěšnou registrací léků v jedné členské zemi totiž výrobce získá možnost dovážet je do celé osmadvacítky. Zaznívají tak obavy, aby se Česko nestalo pro Čínu jen jakýmsi odrazovým můstkem na evropské trhy.

„Česko by teoreticky mohlo být odrazovým můstkem,“ připustil i Emil Zörner, šéf České asociace farmaceutických firem, která sdružuje dvě desítky výrobců včetně největší Zentivy. Před hrozbami s tím spojenými varuje například prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pokud podle něj bude Čína brát český trh skutečně jen jako bránu do EU a doveze jen pár „kousků“, je to krátkozraké a odnesou to pacienti.

„Je důležité zajistit dodávky z hlediska kontinuity a kvality a přiměřené dostupnosti z hlediska hlavně chronických pacientů,“ řekl iDNES.cz Chudoba. „Musí být velmi racionálně posouzeny podmínky, aby se léky dostaly opravdu ke všem. Nejsem si jistý, že ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv bude schopen zajistit pravidelnost dodávek a kontrolovat plnění toho, k čemu se výrobce zavázal,“ podotkl Chudoba.

Kvalita? Už dnes se z Číny vozí látky...

Naopak kvality případných výrobků se šéf lékarnické komory neobává. „Je pravdou, že v Číně či v Indii si nechávají velké firmy připravovat látky na výrobu léků. Ale ohlídají si kvalitu i pravidelnost dodávek. Pokud by na český trh začal dovážet čínský výrobce léků, musí jeho produkty projít všemi zkouškami kvality,“ mírní případné obavy před kvalitou léčiv dovážených z Číny.

„Aby mohl být léčivý přípravek vpuštěn na český trh, musí projít schvalovacím řízením, jehož výsledkem je registrace,“ doplnila pro iDNES.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková. V rámci tohoto procesu vždy se posuzuje kvalita, bezpečnost a účinnost léčiva. Aby mohla být tato procedura zahájena, musí výrobce léku zažádat SÚKL o registraci.

„Podle zákona o léčivech může v ČR žádat o registraci pouze žadatel, který má bydliště nebo je usazen na území některého z členských států EU,“ připomněla mluvčí, podle níž musí všechny léčivé přípravky v rámci registrační procedury i po celou dobu, kdy jsou na trhu, splňovat parametry kvality, bezpečnosti a účinnosti.

Číňané už do českého zdravotnictví pronikají

Čína přitom není s českým zdravotnictvím skloňována poprvé. MF DNES minulý týden uvedla, že děti bohatých Číňanů žijící v zamořeném průmyslovém ovzduší by mohly jezdit do českých lázní. Pomohly by jim tak odrazit se ode dna.

„Když si vezmeme počty čínských pacientů, tak je to pro nás velmi zajímavé. U nás teď není část lázeňských kapacit vytížena, takže za situace, že by sem přijížděli čínští pacienti, z nichž jsou mnozí finančně velmi dobře zajištění, by to pro nás mohlo být obrovsky zajímavé. To bych strašně rád dotáhl do konce a měl z toho konkrétní výsledky,“ řekl MF DNES po návštěvě Číny ministr Němeček.

Podle něj se s čínskou stranou dohodli, že koncem srpna bude v Praze čínské investiční fórum, které bude v jedné oblasti věnováno i zdravotnictví. Přijet má první náměstek ministryně zdravotnictví a dohodnout s českou stranou konkrétní podrobnosti, jak by to mělo probíhat. Plán však narušují víza, která léčbu omezují na 90 dnů a je složité je získat.

Změnu česko-čínských vztahů umožnilo jarní k Číně vstřícné prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (více zde). Čínu už navštívili tři ministři a chystá se tam i prezident Miloš Zeman. „Na říjen se plánuje cesta pana prezidenta do Číny,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Česká vláda stojí o velkou čínskou investici v Moravskoslezském kraji (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video